Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hızlı Koşabilmek İçin Neler Yapılmalıdır ?

Hızlı Koşma Nelere Bağlıdır?

Hızlı koşmak sanılanın aksine çalışılarak elde edilebilecek bir beceri değildir. Büyük ölçüde doğuştan gelen bir yetenektir. Sağlıklı ve fit bir kişi çalışmayla, beslenmeyle hızlı koşma yeteneğini maksimum %10 artırabilir. Hızlı koşma yalnızca bacak kaslarının gücü ve esnekliğine bağlı değildir. Üst bölgedeki kol kasları, sırt kasları, karın kasları da hızlı koşma becerisi için oldukça önemlidir. Bu nedenle daha hızlı koşmak isteyen kişilerin yalnızca bacak bölgesinin kabiliyetini geliştirmeye çalışması yanlış bir davranış olacaktır. Ayrıca daha hızlı koşmak isteyen kişilerin, koşu sırasında ayakkabı ve kıyafet seçimini de buna uygun şekilde yapmaları gerekir.

Hızlı Koşmak İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Daha hızlı koşmak isteyen kişi öncelikle fazla kilolarından kurtulmalıdır. Fazla kilodan kasıt normalin üzerindeki yağ kütlesidir. Yani yağlı ve 80 kilo olan bir kişide fite yakın ve 85 kilo olan bir kişiden daha çok fazla kilo vardır. Bu kilolar koşu esnasında ağırlık yapar. Kas başına düşen kilo miktarını artırır. Sonuç olarak sporcunun hem hızlanma süresini uzatır hem de maksimum hızını düşürür.

  ->  Sigara, alkol gibi vücudunun çalışma sistemini zarar veren alışkanlıkları bırakarak daha temiz bir kan dolaşımına kavuşmak gerekir. Sigara damarların elastikliğini bozar. Yeterince elastik olmayan damarlar tansiyonun daha çabuk yükselmesine sebep olur. Ayrıca sigara dumanı akciğerlerin görevini yeterince yapamamasına da yol açar. Bu olumsuz sonuçlar sporcuların koşu hızını da olumsuz etkiler. Alkol ise kanı zehirleyen ve tüm vücudu yoran bir maddedir. İnsan sağlığı konusunda her şeye zararı olan alkol, sporcuların koşu performansını da olumsuz etkiler.

Dikkat edilmesi gereken bu konulardan sonra kişilerin hızlı koşma kabiliyetini artıracak antrenmanlar yapması gerekir. Peki bu antrenmanlar nasıl olmalıdır ?

  ->  Bele bir antrenman lastiğini bir duvar ya da ağaç gibi sabit bir nesneye bağlayıp lastiğin direncine karşı koşmaya çalışma antrenmanları yapılmalıdır. Bu sayede bacak kasları başta olmak üzere tüm vücut zorluğa karşı koşmaya alışır. Sporcu serbest koşuya başladığında ise kaslar daha rahat hareket eder ve koşu hızı artar.

  ->  Ayak bileklerine ağırlık bağlayarak koşmak da bele lastik bağlama mantığında olduğu gibi zor şartlara alışıp, rahat şartlarda daha iyi performans göstermeyi sağlar. Bu antrenman stilinde, kullanılacak ağırlık miktarını giderek artırmak gerekir. Kas giderek daha büyük zorluğa alışmalıdır ki serbest koşu da daha yüksek performans gösterilebilsin.

  ->  Yokuş yukarı koşmak bacak kaslarını yer çekimine karşı zorlamayı sağlar. Kas, eğik düzlem mantığındaki gibi düz zeminde olduğundan daha fazla yük taşımak zorunda kalır. Antrenman sonrası sporcu düz zeminde koşmaya başladığında bacak kaslarının daha rahat hareket ettiği gözlenebilir.

  ->  Her iki omuza eşit yük bindirecek şekilde sırt çantası takarak koşmak sırt, omuz, bacak ve hatta karın kaslarını zorlayıcı bir antrenman stilidir. Sporcu bu yolla tüm kaslarından destek almaya alışır. Antrenmana başlayan kişi sırt çantasının içerisine giderek daha fazla yük koyarak koşu performansını artırabilir.

Bu tür antrenmanlar vücudun serbest koşudan daha zor şartlara alıştırmak için yapılır. Bu antrenman koşullarından sonra serbest koşuya geçilince çok daha rahat hareket edilir ve koşu hızları artar.

Koşu Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Koşu sırasında giyilecek kıyafetin vücuda sıkıca yapışması gerekir. Bu hava direncini engeller. Ayrıca giyilen ayakkabının da ayağı tamamen bileğe kadar sarması gerekir ki koşu sırasında herhangi bir denge veya performans kaybı yaşanmasın. Yalpalamadan koşulmalıdır. Yalpalama enerjinin koşuya değil sağa sola harekette harcanmasına neden olur. Düz koşmaya alışmak için koşu bantları tercih edilebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz