Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Aletsiz Vücut Geliştirmek Mümkün Mü?

Aletsiz Vücut Geliştirme

Düzgün bir vücuda sahip olmak herkesin hayalidir. İdeal vücut için kasları büyütmek, yağları azaltmak ve kondisyonu artırmak gerekir. Bunları yapmak için çoğu kişi spor salonlarına gider ya da evine bazı spor aletleri alır. Spor için fazla para harcamak istemeyenler ve istediği her ortamda spor yapma arzusu taşıyanlar için aletsiz vücut geliştirme yöntemleri bulunmuştur. Aletsiz vücut geliştirme yöntemlerinde temel prensip sporcunun kendi vücut ağırlığına karşı yine kendi vücuduyla direnç göstermesidir. Bu yöntemlerle sakatlanma riski de daha düşüktür.Bu yazımızda bazı aletsiz vücut geliştirme egzersizlerini tanıtacağız.

  1-Hafif Tempo Koşu

Aletsiz-vucut-SabahSaglik.COM

Hafif tempo koşu bir dayanıklılık antrenmanıdır. Kasların kuvvetlenmesinden çok daha uzun süre çalışabilmesini sağlar. Buna ek olarak kandaki alyuvar sayısını artırarak sporcunun kondisyonunu daha üst bir seviyeye taşır. Ayrıca fazla yağların verilmesi için de etkilidir.

  2-Merdiven Çıkmak

Merdiven-SabahSaglik.COM

Bacak ve kalça kaslarını kuvvetlendirmek için en ideal egzersiz merdiven çıkmaktır. Diğer bir faydası ise sporcunun kısa sürede maksimum güç kullanmaya alışmasıdır.

  3- Mekik Çekmek

Mekik-SabahSaglik.COM

Mekik çekmek karın kaslarını kuvvetlendiren en temel harekettir. Ayrıca uzun tekrarla yapılan mekik egzersizi fazla yağlardan kurtulmaya yardımcı olur. Ara vermeden yapılan 200-300 mekik tekrarında ise bunlara ek olarak kondisyon artışı da görülür.

  4-Şınav Çekmek

Sinav-SabahSaglik.COM

Şınav, aletsiz vücut geliştirme egzersizleri arasında kasları en çok büyüten egzersizdir. Ön kol, arka kol, sırt, omuz ve göğüs kaslarını geliştirir. Ayrıca karın kaslarını gerginleştirir. 40-50 tekrardan sonra kondisyonun artmasını da sağlar.

  5-Yüzme

anadolu-yakasi-yuzme-kursu-600x330

İmkanı olanlar için yüzme mükemmel bir egzersizdir. Kol, omuz, sırt, göğüs ve bacak kaslarını çalıştırabilen bu kompleks egzersiz için yüzme stillerine de hakim olmak gerekir. Tüm bölgeleri maksimum zorlukta çalıştırmak isteyenler kol kası için serbest stil, omuz kası için sırt üstü, bacak ve karın kasları için kelebek stilde yüzmelidirler.

  6-Squat

aletsiz6

Squatta önce kollar ileri doğru uzatılır, bu sayede egzersiz sırasında denge sağlanır. Daha sonra dizler bükülerek çömelme hareketi yapılır ve tekrar kalkılarak egzersiz tamamlanır. Squat, bacak ve kalça kaslarının gelişmesini sağlar. Ayrıca karın bölgesindeki bağları gerginleştirir. Uzun süre squat yapmak kondisyonun artmasını da sağlar.

  7-Ters Mekik

aletsiz7

Ters mekik hareketi yüzüstü yatan sporcunun karın bölgesinden itibaren geriye doğru esnemesi şeklinde yapılır. Bu egzersiz ile hem sırt kasları kuvvetlenir hem de karın kasları çalışır. Ters mekiğin bir diğer faydası ise masa başında çalışanları sırt tutulması, boyun ağrısı gibi problemlerden korumasıdır.

  8-Deparlı Koşu

aletsiz-8

Deparlı koşu sırasında sporcunun bacak kasları güçlenir. Karın, omuz ve kol kasları da hareket ederek gerginlik kazanır. Ayrıca kondisyonun artmasına da katkı sağlar. Deparlı koşudan istenilen verimin alınabilmesi için 30 metrelik bir ara belirlenir. Bu ara boyunca bir kez koşu bir kez yürüyüş yapılarak hareket tamamlanır.

  9-Plank Duruşu

aletsiz9

Plank duruşu tüm karın kaslarının gerginleşmesini sağlar. Sporcu, zaman içerisinde duruş süresini artırabilir veya molalar vererek tekrar sayısını artırabilir.

  10-Barfiks Çekmek

aletsiz-10

Barfiks, basit olarak anlatmak gerekirse sağlam bir çubuğa tutunarak kendinizi yukarı çekme şeklinde yapılır. Eve barfiks çubuğu takmak istemeyenler parklardaki demir çubukları da kullanabilirler. Barfiks hareketi sırasında ön ve kol, bilek, omuz, sırt ve karın kasları gelişir. Elbette bu kadar kompleks bir hareketi düzgün biçimde yapmak oldukça zordur. Bu nedenle spora yeni başlayanlara yavaş yavaş tekrar sayısını artırmaları önerilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz