Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Güneş Yanığına Evde Neler Yapılabilir?

Güneş Yanığına Evde Neler Yapılabilir?

Güneş yanığı ciltte kızarmayla başlayan bir süreçtir. Eğer 2. derece yanık olmuşsa kabarma ve su toplama evreleri gerçekleşir. Kabaran deri soyulur ve dökülür. Su toplamış güneş yanığı varsa doğrudan doktora gitmeniz daha iyidir. Çünkü su toplayan yanıkların iz bırakma ihtimali söz konusudur. Güneş yanığı uzun süre korumasız halde güneşte kalma sonucu oluşur. Güneş yanığı oluşma ihtimali kişiden kişiye değişir. Beyaz tenliler bu konuda daha şanssızdır. Bronzlaşmak isterken sık sık güneş yanığıyla karşı karşıya kalırlar. Siyahilerde güneş yanığı olmaz. Ten rengi siyaha yaklaştıkça güneşe karşı hassasiyet azalır. Güneş yanığı her ne kadar çok acılı birkaç gün geçirmemize neden olsa da pek kimsenin de güneş yanığı için doktora gitmediği bir gerçektir. Bu yüzden güneş yanığına karşı evde neler yapılabileceğine de değineceğiz.

Evde Yapılacaklar

 • Yanık bölgeyi tahriş edici kıyafetler giyilmemelidir ve kesinlikle tekrar güneşe çıkılmamalıdır.
 • Açık yara haline gelmiş yanığa hiçbir nemlendirici krem ya da nemlendirme işlevinde hiçbir madde sürmeyin, özellikle de sudan uzak durun. Benzer şekilde fazlaca su toplanması varsa doğrudan doktora gidin.
 • Güneş yanığı yara veya su kabarcıkları haline gelmediyse yoğurt sürülebilir. Yoğurt nemli ve koruyucu bir tabaka oluşturur. Ancak yoğurt deride kuruyacak kadar bekletilmemelidir. Yoğurt alternatif bir yöntemdir. Bir süre sonra temizlenmesi gerektiği için ikinci seçenek olmalıdır. Güneş yanığına sürülecek kremler piyasada mevcuttur.
 • Suyla yıkamak cildi kurutur. Yanık ilk etapta suyla yıkanmamalıdır. Tülbente sarılmış buzla soğuk uygulanabilir. Ya da eczanelerden güneş yanığı için bir beze dökülerek uygulanacak ürünler temin edilebilir.
 • Su tüketimi artırılmalıdır. Cildin nemliliği içeriden de desteklenmiş olur böylece.

Güneş-yanığı-izi-UzmanTedavi.NET

 • Uyurken de dikkatli olup yanıkların sıyrılmasını önlemek gerekir. Çünkü tahriş edilen güneş yanığı enfeksiyona dönmeye çok meyillidir.
 • Su kabarcıkları asla patlatılmamalıdır.
 • Elma sirkesi, zeytinyağı ve lavanta yağı yoğurttan sonraki süreçte uygulanabilecek diğer malzemelerdir. Fakat hiçbiri birbirine karıştırılmamalıdır ve ayrı zamanlarda uygulanmalıdır.
 • Siyah çay poşetiyle yapılacak bir pansuman da yanma hissini azaltabilir.
 • Keselenmek zaten mümkün değil ama çok sakıncalı olduğunu yine de belirtelim. Çünkü keselenmek güneş yanığında tahrişe ve dolayısıyla enfeksiyona neden olur. 1 hafta geçmeden kese yapılmamalıdır.
 • Ağrıyı azaltmak için doktor tarafından tavsiye edilen bir ağrı kesici içilebilir. Ancak aspirin içmek güneş yanığı için sakıncalıdır.
 • Cildin soyulma evresine yaklaşmasıyla kaşıntı başlar. Ancak kaşımak tahrişe ve enfeksiyona neden olabilir. Bu kaşıntıyı gidermek için ağızdan alınan ilaçlar kullanılır. Kaşıntıyı azaltan bir diğer yöntem ise kortizonlu bir kremi nemlendiriciyle karıştırıp kaşınan bölgelere sürmektir.

Güneş-yanığı-su-toplaması-UzmanTedavi.NET

Kansere ve Yeni Ben Oluşumuna Neden Olur

Güneş yanığı cildin aşırı miktarda radyoaktif ışına maruz kalması demektir. Güneş yanığı ileride yeni benlerin ortaya çıkmasına ve hatta bu benlerin kansere dönüşmesine dahi neden olabilir. Çünkü güneşin zararlı ışınları DNA mutasyonuna neden olacak etkiye sahiptir. Bu etki on yıllar sonra da ortaya çıkabilir.

 

Güneşten Korunma

Güneş’in bu olumsuz etkilerinden korunmak için Güneş’ten Korunma Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Cilt Kesin Soyulur Mu?

Güneş yanığından sonra cilt mutlaka soyulur ve ölü deriyi atar. Burada bize düşen cildimizi nemlendirerek ölü derinin kabuklanmasını geciktirmektir. Eğer iyi bakım yapılırsa ölü deri birkaç hafta içinde keselenirken banyoda atılır. Böylece kaşımayla deriye zarar verme ihtimaliniz olmaz ve yamalı bir görünüm de ortaya çıkmamış olur.

Güneş yanığı soyulması-UzmanTedavi.NET

Güneş Alerjisi

Güneş alerjisi olanların cildi Güneş’e karşı çok daha fazla ve hızlı reaksiyon vermektedir. Güneş alerjisi olanların güneşten korunma konusunda çok daha dikkatli olması gerekir. Bu konuda bilgi almak için Güneş Alerjisi Nedir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
4 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Cengiz dedi ki:

  Denizden sonra diz kapağımdan aşağı şişti buzlarla indirdim ama ağŕı var ne yapmam lazım yardım istiyorum

 2. MusaAykut dedi ki:

  Ben anlamadım şimfi nemlendirici krem iyimi geliyor kötümü

  1. şınayder dedi ki:

   Neden nemlendiricinin zararlı olduğunu düşündün ki

 3. Hasan Sami Boyacı dedi ki:

  Arkadaşlar her türlü cilt sorunu için 60 yıllık Bulgaristan Alternatip Tıp ürünü olan Zdrave KREM tavsiye ederim. Mutlaka araştırın. Facebook Sayfasından ulaşabilirsiniz. Yada mail ile ****** ulaşabilirsiniz.

  -Zdrave KREM (Şifalı topraktan alınan Çinko oksit maddesi bitki özleri ile birlikte cildinizi onarmakta ve yeniden yapılandırmaktadır. Doğal bir ürün ve yan etkisi yoktur. Kesinlikle domuz yağı bulunmaz isteyenler içindekiler bölümüne bakabilirler. Paraben vb.. sağlığa zararlı kimyasal içerikler yoktur. Her cilt tipine uyumludur.)

  ******

 4. Meltem dedi ki:

  Ben soyulmadan kendim soydum bazi yerler kaldi herkes iz kalir diyo ne yapmaliyim ?

  1. abc dedi ki:

   Bence doktora git iz kalmasını önleyen kremler önerebiliyor ama yazarken fark ettim tarihi senin için çok geç tabi ki :)

 5. Albino dedi ki:

  Dogustandır Albino yum havuza girdim cok fena yandım cok kutu kabarcıklar ve su toplandı iki doktor arkadaşa sordum silverdin tavsiye ettiler ancak sordukten sonra kabarcıklar cıkmağa başladı

  1. Ümit dedi ki:

   Arkadaşım silverdin anestol falan hikaye 3 derece yanığı 3 liralik kremmi giderecek bi hastanenin yanik ünitesine git tedavi ol bitir ben öyle yaptim

 6. Yeliz dedi ki:

  Ben güneşte havuzdan çıktıktan sonra yandım günes kremi surmemistim sınıf bacaklarım omzum yüzüm kıpkırmızı ve 3 günden sonra çok az bi dışarı çıktım sıcaktan kolların bağrım küçücük su topladı sizce bisey olur mu iz kalır mı çok korkuyorum iz kalır diye ne olur lütfen cevap verin ??? ????

 7. İlker dedi ki:

  Bu Yanıkdan Sonra Kaşıtı Başladı Birde İne Gibi Batıyor Orda Kanser Dediniz Doktora Gitmelimiyim..

  1 Kısımda Hafif Su Toplamişdır Önlem doktorlarsa Hemen Giderim Bide Batmasından Duramıyom… Ulaşırsanız Sevinirim..

Yorum Yaz