Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Lazer Epilasyon Hakkında Merak Edilenler

Lazer Epilasyon Nedir?

Vücuttaki istenmeyen tüyler günümüzün en büyük sorunlarından biridir. İnsanların gün geçtikçe artan güzellik arzusu ve bakım isteği  istenmeyen tüyler için yeni çözümler bulunmasına yol açmıştır. Bu amaçla kullanılan en etkili ve en modern yöntem ise lazer epilasyondur. Lazer epilasyonun en önemli avantajı tedavi tamamlandığında tüy probleminin tamamen ortadan kalmasıdır. Ayrıca ağda ve iğne yöntemlerindeki acının çekilmemesi de lazerin önemli artılarıdır. Bu son teknoloji ürünü yöntemin tek dezavantajı diğer tekniklerden pahalı olmasıdır.

Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer epilasyon yönteminde epilasyon cihazından çıkan ışınlar direkt olarak kıl köklerini hedef alır. Işınların uygulanacağı bölgenin büyüklüğüne göre farklı lazer başlıkları kullanılabilir. Lazer epilasyonda kullanılan cihazın kalitesi kadar uygulayan kişinin tecrübesi ve tekniği de önem taşır. Yanlış bölgelere yetersiz uygulanan lazer ışınları asla istenilen sonucu veremez.

Lazer Cihazı Deriye Zarar Verir Mi?

Lazer cihazından çıkan ışınlar renk duyarlılığı sayesinde hedefe ulaşırlar. Yani bu ışınlar siyah renge duyarlıdır. O yüzden deriye herhangi bir zarar vermezler. Bu sayede lazer uygulaması sonucunda herhangi bir iz kalması söz konusu değildir.

Yüz Uygulanan Lazer Göze Zarar Verir Mi?

Yüz bölgesindeki istenmeyen tüyler için de en etkili yöntem lazerdir. Ancak insanlarda yüze uygulanan lazerin göze zarar vereceği endişesi vardır. Gözün her türlü ışından korunması için lazer merkezinde bir gözlük kullandırılır. Bu sayede göze herhangi bir zarar gelmez. Bu gözlük kullanılmadığı taktirde lazer ışınlarının siyah renk hassasiyeti nedeniyle göz bebeği zarar görebilir. Yüz bölgesi için bu yöntemi kullanacak kişilerin lazer merkezindeki görevliyi uyarması ve gözlük istemesi önerilir.

Lazer Epilasyon Sırasında Ağrı Duyulur Mu?

Lazer epilasyonu tüm epilasyon yöntemleri arasında en konforlu olandır. Hastanın acı eşiği çok düşük olsa bile maksimum anlık sızı hissedilebilir. Gelişen teknoloji ile birlikte bu sızıların da ortadan kalkacağı düşünülmektedir.

Lazer Epilasyonu Her Bölgeye Uygulanabilir Mi?

Lazer epilasyonu vücuttaki her bölgeye uygulanabilmektedir. Tabi ki bölgeye ve kişinin yapısına göre lazerin etki süresi değişecektir. Ancak uzun bir süre gerektirse bile lazer ile her alandaki istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür. Lazer epilasyonu sırasında verilen ışınların en etkili olduğu tüyler açık ten yapısına sahip kişilerdeki koyu renkli tüylerdir. Bunun nedeni de tahmin edebileceğiniz gibi lazer ışınlarının siyah rengi rahat ayırt edebilme durumudur.

Lazer Epilasyonu Kaç Seans Sürer?

Lazer epilasyonu için net bir süre söylemek olanıksızdır. Çünkü tedavi süresi tüylerin yapısı, kalınlığı, ten rengi ve hormonal duruma göre değişebilir. Ancak bazı epilasyon merkezlerinin müşteri çekme amacıyla söylediği ‘tek seansta tüylerden kurtulma’ şeklindeki ifadeler kesinlikle uydurmadır. Lazer epilasyon yaptıracak kişilerin bu tarz yerlere itibar etmemesi önerilir.

Kimler Lazer Epilasyonu Yaptıramaz?

  ->  Hamileler

  ->  Cilt kanseri hastaları

  ->  Hormonal düzeni oturmamış gençler

Lazer Epilasyonu Kalıcı Mıdır?

Lazer epilasyonu sırasında direkt olarak kıl kökleri hedef alınır. Bu nedenle kıllar ortadan kalktıktan sonra yeniden oluşması imkansızdır. Ancak her konuda olduğu gibi lazer epilasyonda da istisnai bir durum vardır. Lazer epilasyonu tamamlandıktan sonra hormon ilacı kullanan veya hipotalamusunda tümör vs. oluşan kişiler tekrar kıllanma riski ile karşılaşır.

Lazer Epilasyonu Leke Oluşumuna Yol Açar Mı?

Lazer ışınları tek başına leke oluşumuna yol açmaz. Ancak lazer epilasyonu yaptırılan süre boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalmak ciltte leke bırakabilir. Bu nedenle herkese tavisye edilen güneş kremleri lazer epilasyonu yaptıran kişiler için mecburidir.

Yazın Lazer Epilasyonu Yapılır Mı?

Yakın zamana kadar güneş ışınlarının lazer uygulanan bölgelerde neden leke bıraktığı bilinmemekteydi. Bu nedenle leke oluşumundan nasıl korunulacağı konusunda net bir fikir yoktu. Ancak güneş kremlerinin leke oluşumunu önlediği anlaşıldıktan sonra yaz aylarında da rahatlıkla lazer epilasyonu yapılabilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararı Var Mı?

Lazer epilasyonu ciddi bir uygulamadır. Uzmanı olmayan kişilerce yapıldığında cilt yanığı ve leke oluşumu görülebilir. Ancak uzman bir doktor tarafından uygulanan lazer tedavileri oldukça sağlıklı ve başarılı sonuç vermektedir. Lazer eilasyonunun cilt kanserine yol açtığı bilgisi ise muammadır. Bu konuda cilt uzmanlarının net bir kanısı yoktur.

Lazer Epilasyonu Süreci Nasıldır?

  ->  Öncelikle ışın uygulanarak kıl kökleri yakılır.

  ->  Deri altındaki henüz yüzeye ulaşamamış kıllar 10 gün içerisinde çıkar ve dökülür.

  ->  Daha sonra körelmeyen köklerdeki kıllar yeniden çıkar ve 30-40 gün içinde yeniden lazer ışını verilir.

  ->  Bu şekilde yaklaşık 9-10 seanslık bir işlem yapılır.

  ->  10. seansın sonunda kılların %90’ı tamamen yok olmuştur.

  ->  Kalan kısım ise incelmiştir.

  ->  Geriye kalan kıllardan kurtulmak ve bölgeyi tamamen temizlemek için iğneli epilasyon yöntemi gerekebilir.

  ->  İğneli epilasyon yaptırmak istemeyenler için 2-3 seans daha ışın tedavisi uygulanır ve istenilen bölge tamamen temizlenir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz