Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalıdır?

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır? Kulağa Su Kaçtığında Ne Yapılmalıdır?

Kulaklara su kaçması gerek banyoda gerek yüzerken sık sık yaşanan bir durumdur. Su bulunduğu yüzeye sıkıca tutunma özelliğine sahip bir maddedir. Bu yüzden kulağa kaçan su, kulak yüzeyine tutunarak yer çekimine direnir ve kulak içinde kalır. Ancak bu su normalde bir süre sonra akar. Eğer ki kulağın içi de çok kirliyse o zaman kuru haldeki kulak kiri suyun etkisiyle şişer ve suyun dönüş yolu kapanır. Uzun süre kulakta kalan suyun bir türlü çıkmamasının nedeni budur, yani şişen kulak kirinin arkasında suyu hapsetmesidir. Kulağında yapısal sorun olan kişiler için kulağa su kaçmasının ciddi riskleri vardır. Eğer sağlıklı bir kulağınız varsa saf ve ılık suyun kulağınıza kaçması çok da önemli bir hadise değildir. Yine de kulağa kaçan su her halükarda rahatsız edicidir ve işitmeye engel olur. Baştan kulağa su kaçmasını önlemek en iyisidir. Fakat arkadaşlarınızla denize gittiğiniz bir günde kulağınızı tıkayarak gezemeyeceğiniz de bir gerçektir.

Kulağa Su Kaçmasının Zararları

 • Kulağa kaçan suyun sıcaklığı çok önemlidir. Soğuk suyun kulağa kaçması baş dönmesine ve düşmelere neden olur.
 • Sıcak su ise çok tahrip edicidir.
 • Deterjanlı ya da kimyasal içeren suların kulağa kaçması kulağı mikroplardan koruyan salgı tabakasını bozar.
 • Havuz suları ve duş alırken kulağa kaçan şampuanlı su kimyasal içerir. Kimyasal içeren suyun kaçtığı kulak ılık çeşme suyuyla yıkanmalı ve kurutulmalıdır.
 • Kulağından cerrahi operasyon geçirmiş kişiler, kulağı delik olanlar, kulağında enfeksiyon olanlar ve benzer problemlere sahip kişiler kulağına kimyasal içeren su kaçtığında doğrudan doktora başvurmalıdır.
 • Kulağa kaçan suyu kulak çöpüyle çıkarmaya çalışmak iltihap oluşma ihtimalini artırır. Çünkü bakterilerin ve mantarların kolay ürediği nemli ortamda tahriş oluşur. Zaten kulak çöplerinin kutularında “Kulak yolunda kullanıma uygun değildir” uyarısı vardır, tabi okuyanlar için :)

Havuz Suyu Kulak İltihabına Neden Olur Mu?

Havuz suyu klorla dezenfekte edilmektedir. Havuz suyunda deniz suyuna nispeten çok az bakteri bulunur. Ancak havuz suyundaki klor kulağı bakterilerden koruyan salgı tabakasını da yok etmektedir. Bu yüzden havuz suyunun uzun süre kulağın içinde kalması kulak iltihabı riskini artırır.

Deniz Suyu Kulakta Problem Oluşturur Mu?

Normal ve sağlıklı bir insanda deniz suyu genellikle sorun oluşturmaz. Ancak profesyonel dalgıçların kulakları sürekli soğuk suya temas ettiği için kulak yollarında kemik büyümeleri gözlenebilir. Kulağıyla ilgili bir sağlık problemi olan kişilerin kulaklarını tıkayarak denize girmesi şarttır.

kulak tıkacı-UzmanTedavi.NET

Duşta Kulakları Tıkamak Gerekir Mi?

Kulağıyla ilgili bir rahatsızlık geçirmeyen insanların kulağını tıkaması gerekmez. Ancak sık sık orta kulak iltihabı geçiriyorsanız vazelinli pamukla ya da hazır satılan kulak tıkaçlarıyla kulağınızı tıkayarak duş almanız faydalı olacaktır.

Kulağa Kaçan Su Nasıl Çıkarılır?

Kulağa-kaçan-su-nasıl-çıkarılır-UzmanTedavi.NET

>>> İlk uygulanacak hareket tabi ki kafayı sallamak ve elin bileğe yakın kısmıyla da sarsacak hızda kafaya vurmaktır. Su kaçan kulağa doğru kafa sallamak yetmezse bu hareketi yeni bir şeyle kombine etmelisiniz. Örneğin sağ kulağınıza su kaçtıysa başınızı sağa eğin ve sol ayağınızı kaldırın. Bu şekilde zıplayın. Ara ara kafa sallamayı da unutmayın.

>>> Su kaçan kulağınızı yastığa koyup bir süre yatın. Yer çekiminin etkisi suyu akıtabilir.

Vakum-kulak-su-UzmanTedavi.NET

>>> Avuç içinizle kulağınızı olduğu gibi kapatın. Bastırıp çekerek içerideki suyun vakum etkisiyle hareket etmesini ve akmasını sağlayabilirsiniz.

Kulağa-Su-Kaçınca-Nasıl-Çıkarılır-UzmanTedavi.NET

>>> Kulağınızı şekildeki gibi çekerek  suyun önündeki engelin kalkmasını sağlayabilirsiniz. Bu hareketi yüz üstü yatarken kafanızı yatağınızdan aşağı sarkıtarak da yapabilirsiniz.

Antiseptik-kulak-damlası-UzmanTedavi.NET

>>> Hiçbir şey çare olmazsa eczanelerde satılan gliserin kulak damlalarını kullanarak suyu çıkarabilirsiniz. Bu damlalar kulağın içindeki kirle karışan suyun akışkanlığını artırarak akmasını sağlar. Eczaneye ulaşma şansınız yoksa eşit miktarda alkol ve beyaz sirkeyle kendi kulak damlanızı hazırlayabilirsiniz.

Kulağa-kaçan-suyu-saç-kurutma-makinesiyle-kurutma-UzmanTedavi.NET

>>> Son olarak da düşük ayara getirdiğiniz saç kurutma makinesini uzaktan kulağınıza tutabilirsiniz.

Kulak Çöpünün Kullanımı

Kulak çöpü düşünülenin aksine kulağın içine sokularak kullanılmak üzere üretilmemiştir. Üstelik üzerinde de kulak yolunda kullanımının uygun olmadığı yazar. Yani kulağın içindeki suyu kurutmak için kullanılması doğru değildir. Kulak Çöpü Kullanmak Zararlı Mı? yazımızdan ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Havuz ve Deniz Sonrası Saç Bakımı

Denizdeki tuz ve havuzlara katılan kimyasallar saçları yıpratır. Suya girmeden önce ve sudan çıktıktan sonra saç bakımı yapılmalıdır. Deniz ve Havuz Sonrası Saç Bakımı yazımızda saçları korumak ve saç bakımını doğru yapmak için gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
33 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,94 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar: 1 2

 1. Ezgi dedi ki:

  Zıplama olayını denedim ve su gerçekten çıktı şuan çoklkk mutluyummmm bisürü şey denedim hiçbiri olmadı bu olduuu ??♥️???????????☺️☺️☺️?????????teşekkürlere

  1. Muhammet Emin dedi ki:

   ben de havuzda yüzerken su kaçmıştı kafamı her oynattığımda kulağımdan ses geliyodu herşeyi yaptım olmadı zıplama olayını yaptım oldu :)))

 2. Nafis dedi ki:

  Kulağıma duş alırken şu kaçtı iki gün oldu duyma etkisi azaldı ve aşırı ağrıyor ne yapmalıyım

 3. Onur ayas dedi ki:

  Kulağıma duştayken su kaçtı ne yapsam olmuyor!

 4. Kulağı ağrıyan dedi ki:

  3 gün önce dustayken ****** sol kulağına su kaçtı çımıyo kaç gündür

 5. Nisan dedi ki:

  Saolun çok yardımcı oldu vakum lama

 6. Buse dedi ki:

  Avuç içimi kullandım tek seferde bütün su aktı gerçekten teşekkürler eğer biraz daha geçmeseydi kafayı yiyecektim

 7. Science dedi ki:

  Arkadaşlar yukarıda yazdığı gibi su kaçan kulağınız sol ise kafanızı sola doğru yatırıp sağ ayağınızı kaldırarak zıplayın, eğer su kaçan kulak sağ ise tam tersini yapın. Benim kulağımdaki su hemen aktı.

  1. İsim dedi ki:

   Allah Senin İstediğin Şeyi Gerçekleştirsin Uzun Ömür Versin TŞK ???

 8. Buse dedi ki:

  Arkafaslar nolur uardim edin kulagima su kacti ablamin dugunu var bugun napmaliyim

  1. Buse dedi ki:

   Yaaaaa iskence

 9. ahmet dedi ki:

  kulağıma banyoda su kaçtı çok sinir oldum bi 10-15 dk kulağımla oynadım sonunda çıktı su

 10. HakanBey dedi ki:

  Selam, kulağıma çamaşır suyu kaçtı birşey olurmu??

  1. Murat dedi ki:

   KULAK ZARINIZIN DELİNMESİNE YOL AÇABİLİR KISA ZAMANDA BİR MÜDAHALE GEREKEBİLİR.

 11. ugur polat dedi ki:

  Kulagım çok arıyor deniz suyu kaçtı bbana yardım edin lutfen çok uykum var ama uatamıyorum bile

 12. Mehmet aktas dedi ki:

  Kulagima su kacti ve yataktan kalkamiyorm hayattan koptum

 13. Mehmet aktas dedi ki:

  Kulagima su kacti yataktan kalkamiyorum

 14. Ayaz dedi ki:

  Kulagima su kacti havuza girdim iskence yapsalar daha iyi bu sorun hep sıkıntı oluyor bunun bir tedavisi yokmu . Bu kulak problemi yuzunden nefret ediyorum sudan teknoloji hizla gelisiyor bunada care olmak lazim suan kulagimi hisetmiyorum

 15. hasan dedi ki:

  mrhaba ben şu anda katardayım iki gün önce kulağıma ter kaçtı önca sol kulağım şişti duymamaya başladım iltiap var sandım doktora gittim iltihap kurutucu verdi çaresizim başka memleketeyim çalışıyorum ve çok terliyorum doha dayım sağ kulağımda kapandı bana yardımcı olursanız çok sevinirim lütfen

 16. Hüseyin dedi ki:

  Su kulağım yerine kaçsa daha iyi . Bu ne biçim kötü bi durum ya. Akmıyo su akmıyooooo

 17. İsmail dedi ki:

  Selamlar bu gün bir kaza geçirdim bayıldım benmi ayılmam su ile yüzümü yıkarken kulağıma da su kaçmış kafatasında kırık var ve suyu çıkartamadım lütfen yardım edin.!!!

 18. gazi temur dedi ki:

  15 gun oldu doktora gittim damla antibiyotik hepsini aldım bir şeye yaramıyor oynaya oynaya kulağım şişti yokmu bu işi doğru dürüst bir insan sabaha kadar yastık sarariyor akintidan hayat bize zindan oldu

 19. Mustafa dedi ki:

  Vayy arkadaş derdime bir deva yaa

 20. Nkara dedi ki:

  Ayagi kaldirip ziplamak maddesi saçma gelsede çaresizce denedim. Kulagimdan suyun aktigini hissedince daha çok sasirdim.. :)

  Faydali bilgi için teşekkürler sayin admin.

 21. Mahmut dedi ki:

  Kulagıma su kaçtı hasteye gidmedim 4gün oldu şişti ve çok agrıyor acile gittim yarmadı ilaçlar ne yapmalıyım gelen şiş ve gittikçe agrıyor

 22. ışık : bayandır dedi ki:

  havuzdayken kulağıma su kaçtı bugün oldu kafamı aşağı doğru eğince su sesi gelliyo yardımcı olun

  1. Esc dedi ki:

   su kaçan kulağınız sol ise kafanızı sola doğru yatırıp sağ ayağınızı kaldırarak zıplayın, eğer su kaçan kulak sağ ise tam tersini yapın. Benim kulağımdaki su hemen aktı.

 23. Mustafa dedi ki:

  Merhaba iyi günler cümleten.Çocukluğum dan bu yana yüzmeyi ne kadar iyi bilsem de kafamı suya batiramiyorum. Aşırı baş dönmesi meydana geliyor. 10 yaşlarında bir kulak ameliyatı geçirdim. O zamandan bu yana su bana hiç iyi gelmiyor. Doktorlar tedavide banyoda bile kulağıma vazelinli pamuk koymamı söylüyor. Ama ben merak ettiğim şeyi sormayı hep erteledim. Merak ettiğim şey şu. Bende diğer arkadaşlarım gibi kafamı suya daldırıp suyun altından yüzmek istiyorum. Onlar gibi suya atlamak istiyorum. Yüzmeyi iyi biliyorum ama bunları yapamayınca hüsrana ugruyorum. 10 yaşından bu yana suyun altını göremiyorum. Yaşım suan da 24. Bunun için bildiğiniz yöntemler var mı? Kulak tıkaçları sorunumu çözer mi? Yada hayallerime sonsuza dek elveda mı demeliyim ? Sorunumu çözeceğinize inanıyorum. Ilgi ve alakanizdan dolayi teşekkür eder iyi günler dilerim. Mustafa YILDIRIM

  1. Batuhan dedi ki:

   Arkadaşlarla denize gitmiştim. Kulağıma su kaçtı baya tıkanmıştı. 4 gün oldu hala tıkanık ama ilk kaçtığı günden bugüne biraz açıldı ne yapmalıyım

 24. Okay dedi ki:

  2 gun kulagimda su var suyu cikardim ama agri devam ediyo
  LUTFEN YARDIM EDIN

Yorum Yaz