Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Burun Tıkanıklığı Tedavileri ve Ameliyatı

Burun Tıkanıklığı Tedavileri ve Ameliyatı

Burun Tıkanıklığı Tedavileri ve Ameliyatı

Burun tıkanıklığı, herhangi bir sebepten dolayı burundaki hava kanallarının tıkanması ya da daralmasıdır. Bu durum genellikle ciddiye alınmasa da kalp krizini tetikleyecek kadar önemlidir. Doğru nefes almak için havayı burundan almamız gerekmektedir. Çünkü burun vücudumuz için bir klima görevi görür. Havayı ısıtır, nemlendirir ve filtreler. Ağızdan nefes almak zorunda kalındığında:

  ->  Diş eti sorunları

  ->  Kronik faranjit

  ->  Akciğerlerde iltihaplanma

gibi problemler ortaya çıkabilir.  

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer burun tıkanıklığı anotomik bir sebebe bağlı oluşuyorsa; yani burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) ya da kemik yamukluğu (septum deviasyonu) gibi nedenler sonucunda burundan nefes almada problem yaşanıyorsa bunun ilaçla tedavisi pek mümkün değildir. Burun eti büyümesi:

  ->   Sigara kullanımı

  ->  Alerji

  ->  Solunan havanın kirli olması

gibi durumlara bağlı olarak gelişebilir. Böyle durumlarda hastanın şikayetleri fazlaysa cerrahi müdehale yapılır. Her septum deviasyonu (kemik eğriliği) cerrahi müdahaleye değecek kadar ciddi etki yaratmayabilir. Diğer yandan hasta şikayetlerini fazla olduğu halde ameliyat olmak istemezse ilerde daha ciddi problemlerle karşılaşabilir.Bunlardan başlıcaları şöyle sıralanabilir:

  ->  Sinüzit

  ->  Uyku apnesi

  ->  Horlama

Alerji Tedavisi

Alerji durumunda doktor kontrolünde ilaç kullanarak tedavi olmak gibi bir ihtimal vardır.Ancak mukozayı incelten ve geçici rahatlama sağlayan spreyler alerji durumunda kesinlikle kullanılmamalıdır.Çünkü bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında ters etki yaratıp mukozayı tamamen şişirecektir ve alerjiye yönelik iyileştirici etkileri de bulunmamaktadır. İltihap durumundaysa su tüketimini artırmak ve burun damlası olarak deniz suyu yada okyanus suyu gibi spreyler kullanmak faydalı olabilecek seçenekler arasındadır. Bu tarz tuzlu solüsyonlar iltihaba sebep olan organizmalara fizyolojik kuraklık yaratacağı için faydalıdır. Son dönemlerde popüler hale gelen burun bantları da anlık çözümler arasında yerini almıştır. Bu bantlar burnun üzerine yapıştırıldığında burunun kanatlarını iki yana doğru açarak nefes yolunun genişlemesini sağlarlar.

 

Hamilelikte Neden Burun Tıkanır?

Hamilelik döneminde ise hormonal değişikliklerden dolayı burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Hormonların etkisiyle salgı bezleri daha fazla çalışır ve burun damarları genişler ve bunlara bağlı olarak da nefes yolu rahatsız edici düzeyde daralabilir. Hamilelik durumu daha önce de var olan burun problemlerinin artarak rahatsız edici hale gelmesine neden olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz