Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Gripten Korunma Yolları Nelerdir?

Grip Nedir?

Grip, viral bir hastalıktır.Bilindiği üzere virüsler gündelik hayatta canlının bulunduğu her ortamda bulunmaktadır ve çeşitli yollarla bulaşma özelliğine sahiptir.Çağımızın en yaygın bulaşıcı virüsü grip virüsü olan influenzadır.Özellikle toplu taşıma araçlarında, okullarda, hastanelerde kısaca insanların yoğun olarak bulunduğu ortamlarda kolaylıkla insandan insana bulaşabilmektedir.Özellikle kış aylarında soğuk hava nedeniyle insanların vücut direnci düşmektedir.İşte grip riskinin en fazla olduğu dönemde bu aylardır.

Grip Belirtileri

Grip, ilk başlarda kendini halsizlik ve burun akıntısı ile belli eder. İlerleyen dönemde, tedavi edilmeyen ve vücut direnci düşük hastalarda 39 dereceye varabilen ateş, şiddetli boğaz ağrısı görülebilir.İşte sıklıkla karşılaşılan ve yaşam kalitenizi düşüren hatta tedaviye cevap vermeyen bazı grip vakalarında ölümle bile sonuçlanabilen kötü sonuçlar doğurabilir.

Gripten Korunma Yolları

Gripten korunma yollarını 2 başlık altında toplayabiliriz.Birincisi hastanın kendi başına alacağı önlemler, ikincisi ise ilaç desteğiyle gripten korunmak.Öncelikle kendi başımıza alabileceğimiz önlemlere göz atalım.

  ->  Bol su içmek gerekir.

  ->  Portakal, mandalina, greyfurt gibi C vitamini bakımından zengin taze meyveler tüketmek.

  ->  Siyah çay ve kahve yerine sıcak içecek olarak bitki çayları tüketmek.

  ->  El temizliğine dikkat etmek.

  ->  Zencefil ve nane gibi faydalı baharatlarla yemeklerimizi zenginleştirmek.

  ->  Gribe yakalanan kişilerle; öpmek, sarılmak gibi yakın temaslardan kaçınmak.

  ->  Oksijen vücut savunması için de çok önemlidir bu yüzden aynı odada uzun süre kalındığında ortam cam, pencere vs. açılarak içeriye temiz hava, bol oksijen dolması sağlanmalıdır.

  ->  Uyku düzeni de elbette vücut direncini artıran çok önemli bir etkendir.Bu yüzden bir yetişkinin günde en az 6 saat uyuması gerekir.

  ->  Vitamin takviyesi: Eczanelerden alınan hazır vitaminler, doktora sorulmadan kullanılmamalıdır.Çünkü uzun süreçte doğal olmayan bütün gıdalar gibi hazır vitaminler de vücuda zarar verebilmektedir.

  ->  Grip aşısı: Yurdumuzda son yıllarda yaygınlaşan, kışa girerken grip aşısı olmak en etkili çözüm olarak görülmekle birlikte her yıl mutasyona uğrayıp değiştiğinden dolayı grip aşısı da gripten korunmak için kesin bir çözüm değildir. Yalnızca risk grubundakilere önerilmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz