Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Burun Estetiği Hakkında Merak Edilenler

Yüz Şekline Uygun Burun Tipi Nasıl Seçilir?

  ->  Ameliyattan önce nasıl bir burun şekli seçileceği konusunda en önemli kriter cinsiyettir. Erkeklerde, problem ne olursa olsun asla kadınsı minik bir burun yapılmamalıdır. Kadınlarda da eğer iri bir çene ve geniş bir alın yoksa burun boyutu küçük olmalıdır.

  ->  Yüz bölgesinde estetik sağlanması için dikey olarak üç eşit parçadan oluşması sağlanır. Bu üç parça saçların başladığı nokta ile kaş hizası, kaş hizası ile burun ucu, burun ucu ile çene ucu arasıdır. Üç bölgenin de eşit olabilmesi için burun ucunun doğru konumlandırılması gerekir.

  ->  Ayrıca bayanlarda burun tabanı ile dudak arasındaki açının yaklaşık 100 derece olması gerekir. Erkekler de ise en ideal açık 90 derecedir.

Burun Estetiği Nedeniyle Ağrı Duyulur Mu?

Estetik ameliyat, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Bu nedenle operasyon sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Ameliyattan sonra ise burun bölgesi ve çevresinde bir miktar şişlik meydana gelir. Şişliğin bulunduğu alanda dokunmaya bağlı olarak ağrı hissedilebilir. Ameliyat sonrasında oluşan ağrıyı bastırmak için buz tedavisi ve ağrı kesici ilaç kullanımı etkili olacaktır. Estetik müdahaleden sonra burundan nefes alıp verebilmek için bir aparat takılır. Buu aparat görünüş itibari ile baskı ve ağrı oluşturabilecek gibi dursa da herhangi bir rahatsızlık vermez.

Burun Ameliyatında Çok Kan Akar Mı?

Burun ameliyatlarında sürekli bir kanama kontrolü sağlanır. Aksi halde ameliyat alanı net biçimde görülemez ve istenen estetik müdahaleler yapılamaz. O yüzden operasyon geçirecek olan hastaların kanama konusunda korkmaları gereksizdir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Herhangi bir sağlık problemi olmadan yalnızca estetik kaygı ile yapılacak ameliyatlarda 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Reşit olmayan bireylerin ameliyat olabilmesi için aile onayı gerekmektedir. Bir de hastanın gelişimini tamamlayıp tamamlamadığına bakılır. Gelişimini tamamlamayan bireylere yapılacak estetik müdahaleler zaman içerisinde bozulabilir ve yeni bir müdahale gerekebilir. Bu nedenle ameliyat için önerilen yaş sınırı kızlarda 17, erkeklerde ise 18’dir. Estetik ameliyatlar için üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak sağlık durumu riskli olan yaşlı kişilere ameliyat yapılması uygun değildir.

Burun Estetiği Ameliyatı Pahalı Mıdır?

Estetik ameliyatlar zorunlu ihtiyaç olmadığı için sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Bu nedenle tüm ameliyat ücreti hasta tarafından karşılanır. Ameliyat ücretine gelince, bu ücretin miktarı hekim tarafından belirlenir. Bu konuda herhangi bir sınırlama yoktur. Hekim, ameliyatın zorluğu, süresi ve hastanın beklentileri doğrultusunda bir ücret belirler. Hasta bu ücreti kabul ederse operasyon için gerekli işlemler başlatılır. Diğer tıbbi hizmetlerde olduğu gibi burun estetiğinde de devlet hastaneleri, özel hastanelerden daha düşük ücretler istemektedir.

Burun Estetiğinde Başarı Oranı Nedir?

Burun estetiği operasyonu, tüm estetik müdahaleler içerisinde en çok tercih yapılandır. Bunun sebebi burun estetiğinin yüz güzelliğini doğrudan etkilemesidir. Hastaların fazlaca tercih ettiği bir yöntem olduğu için pek çok plastik cerrah bu konuda kendini geliştirmiştir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatlarının başarı oranı da yüksektir. Burun estetiği için hastaların yalnızca KBB uzmanına emanet edilmemeleri gerekir. Ameliyatta mutlaka bir plastik cerrahın da bulunması estetik kalitesi açısından faydalı olacaktır. Yapılan burun estetiği ameliyatlarında yalnızca %5 oranında şekil bozulması oluşur.

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Koku Duyusu Bozulur Mu?

Uzman kişilerce yapılan estetik ameliyatlarda herhangi bir problem meydana gelmez. Ancak yine de dikkatsizlik, tecrübesizlik gibi etkenler işin içine girince burun ameliyatlarından sonra koku kaybı yaşama riski vardır.

Kapalı Burun Estetiği Ne Zaman Yapılır?

Burun estetiği sırasında açık veya kapalı tekniğin birbirine bariz bir üstünlüğü yoktur. Yapılacak müdahalenin boyutuna ve lokalizasyonuna göre hekim en uygun yöntemi tercih eder. Ancak açık teknik kullanıldığında burun tabanında belli belirsiz de olsa bir iz kalma durumu söz konusudur. Ancak kapalı teknikte herhangi bir iz kalmaz.

Estetik Ameliyat Sonrası Burun Düşmesi Olur Mu?

Burunda, yer çekimine karşı mevcut konumu koruyan bazı yapılar vardır. Ameliyat sırasında bu yapıların zarar görmemesi gerekir. Eğer bu yapılar kesilir, kırılır veya konum değiştirirse ameliyat sonrası dönemde burun aşağı doğru hareket eder ve istenmeyen bir görüntü oluşur. Burun düşmesinin tek sebebi ameliyat sırasında verilen hasar değildir. Hastanın operasyondan sonra bir yıl boyunca burnunu koruması gerekir. İlk aylarda gözlük takmaması, yüzüstü yatmaktan korunması ve bir yıl boyunca darbe alabileceği sporlardan kaçınması şarttır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz