Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Doğru Nefes Alma Nasıl Olur? Nefes Alma Teknikleri

Neden Doğru Nefes Almak Gerekir ?

İnsanlar yaşayabilmek için nefes almak zorundadır. Alınan nefes vücuttaki tüm faaliyetlerde kullanılır. Her insan refleks olarak yaşamı boyunca nefes alıp verir. Doğduğumuzda doğru nefes alır veririz ancak zamanla bu yeteneğimizi kaybedebiliriz. İnsanların tamamına yakını yanlış şekilde nefes alır ve daha az oksijenle yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalır. Doğru nefes almak için karın bölgesinin de çalıştırılması gerekir. Çünkü akciğerler içi doldukça şişebilir ve boş alan olduğu takdirde hava alma  kapasitesi oldukça yüksektir. İşte doğru nefes alıp verme de bu kapasiteyi maksimum düzeyde kullanma amacıyla yapılır.

Doğru Nefes Nasıl Alınır ?

Doğru nefes alıp vermek iki aşamada yapılır. Birincisi nefes alırken karın bölgesini şişirerek akciğerlere bir büyüme alanı yaratıp daha çok hava soluyabilmek. İkincisi ise nefes verirken mümkün olduğunca karnı sırta doğru çekerek akciğerlerdeki kirli havayı mümkün olduğunca dışarı verebilmek. Bu iki aşama düzgün olarak yapıldığında doğru nefes alış verişine geçilmiş olur.

Doğru Nefes Almanın Faydaları Nelerdir ?

  ->  Doğru nefes alan sporcular daha fazla oksijen kullandığı için antrenman yaparken daha geç yorulurlar.

  ->  Doğru nefes alan şarkıcılar opera, uzun hava gibi kesintisiz şarkılar sölerken daha rahat ederler çünkü tekrardan soluk alma ihtiyaçları daha geç ortaya çıkar.

  ->  Doğru nefes alan tüm insanlar kendilerini daha sakin, kötü düşüncelerden arınmış ve daha hareketli hissederler.

  ->  Doğru nefes alan insanlarda vücutta dolaşan toksik madde miktarı da azalır çünkü daha fazla oksijen daha  temiz kan anlamına gelir. Bu sayede karaciğer ve böbreklerin de sağlıklı kullanım ömürleri uzar.

Doğru Nefes Almaya Nasıl Başlayabilirim ?

Nefes alıp verme, insanların refleks olarak yaptığı bir şeydir. Yani omurilik tarafından idare edilir. İnsanlarda davranışların reflekse dönüşmesi için önce beyin tarafından karar verilip defalarca yapılması gerekir. Bu davranış uzun vadede omuriliğin kontrolüne geçer ve reflekse dönüşür. Doğru nefes almada da bu böyledir. İnsanlar bilinçli olarak sürekli doğru nefes almaya çalışmalıdır. Daha sonra bu kendiliğinden olan bir harekete dönüşecektir. Ayrıca doğru nefes alma bilinçli olarak kısa süreler yapıldığında da faydalı olur. Özellikle çok yoğun stres altındayken rahatlamak için 4-5 dakikalık doğru nefes alma terapileri insanlar için oldukça faydalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz