Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kulak Kristali Neden Oynar ve Nasıl Yerine Getirilir?

Kulak Kristali Neden Oynar ve Nasıl Yerine Getirilir?

Kulak Kristali Nedir?

Büyük bir kesim kulağı yalnızca duyma organı olarak bilse de kulağın oldukça önemli başka görevleri de vardır. Bunlardan en göze çarpanı dengenin sağlanmasına olan etkisidir. Kulağın iç kısmında kulak kristalleri bulunur. Bu kristaller bulundukları bölüm içerisinde hareket ederek dengenin korunmasına yardımcı olurlar. Kulak kristalleri denge sağlama konusunda yalnız değildir. Kulağın daha iç kısımlarındaki 3 adet denge kanalı da bu kristallere yardımcı olur. Denge kanallarının içerisindeki sıvı da tıpkı kristaller gibi hareket ederek işlev görür.

Kulak Kristalleri Neden Hareket Eder?

  ->  Kulak kristallerinin yerinden oynamasının en yaygın sebebi ani hareketlerdir. İnsanların günlük yaşam içerisindeki hafif tempolu hareketleri vücut dengesini bozmaz. Çünkü kulak kristalleri ufak oynamalar ile normal dengeyi koruyabilir. Ancak ani hareketler sırasında kulak kristalleri dengeyi korumak için aşırı hareket etmek zorunda kalır.

  ->  Orta kulak enfeksiyonları bazı durumlarda iç kulağa da yayılabilir. Bu durumda iç kulakta bulunan kulak kristalleri de etkilenir. Enfeksiyonun etkisi altındaki kristaller görevi dışında hareket edebilir.

  ->  Kafa bölgesindeki çarpma, darbe alma gibi travmalar sonucu iç kulak da etkilenebilir. Bunun neticesinde hem kulak kristallerinde hem de denge sıvısında aşırı hareketlenme meydana gelebilir.

Kulak Kristallerinin Hareket Ettiği Durumlar

  ->  Ayakkabı bağlama amacıyla eğilmek

  ->  Uzanma pozisyonundayken aniden ayağa kalkmak

  ->  Başı geriye doğru atarak gevşeme egzersizi yapmak

  ->  Koşu bandında spor yaparken aniden durmak

  ->  İlerleyen vakalarda yatakta uzanırken bir taraftan diğerine dönmek

  ->  Spor yaparken sürekli zıplamak

  ->  Baş, boyun bölgesine darbe almak

Gece Görülen Baş Dönmesi

Baş dönmesi, sıklıkla gündüz ve hareket halindeyken görülür. Ancak kulak kristallerinin oynaması nedeniyle oluşan baş dönmeleri uykuda da görülebilir. Uyku esnasında hareket eden kristaller hastanın uyanmasına ve kendisini yorgun hissetmesine neden olur.

Kulak Kristallerin Hareket Ettiği Nasıl Anlaşılır?

  ->  Bu durumun en tipik belirtisi baş dönmesidir.

Ayrıca:

  ->  Mide bulantısı

  ->  Gözlerin kararması

  ->  Bakılan alanda renkli binlerce nokta görülmesi

  ->  Bariz bir baş dönmesi olmadığı zamanlarda bile dengesiz hissetme

durumları ile de anlaşılabilir.

Ani Baş Dönmelerinde Hasta Ne Yapmalıdır?

  ->  Öncelikle dizlerinin üzerine çöküp yerden destek alarak yavaşça uzanmalıdır. Bunun nedeni görüntü netliğini kaybettiği an düşerek kafa travması yaşamaktan korunmaktır.

  ->  Hasta yerde hareketsiz biçimde dinlendikten sonra bir miktar su içerek tansiyonunu dengelemelidir. Ayrıca içilen su hastanın korku ve paniğinin yatışmasını sağlar.

  ->  Ani baş dönmesi görüldüğünde balkon, çatı vb. bir alanda bulunuluyorsa düşmemek için önlem alınmalıdır. Ayrıca çevrede bulunan kişilere bağırılarak olası bir bayılma durumunda kendilerini koruyacak birilerini çağırmaları gerekir.

  ->  Ani baş dönmesi yaşandıktan sonra bir kaç saat başı hareket ettirmemek ve sabit tutmaya çalışmak gerekir. Bu süre zarfında oynayan kulak kristalleri eski konumunu alır ve hasta rahatlar.

Kulak Kristallerinin Oynaması Durumunda Ne Yapılabilir?

  ->  Problemin sebebi iç kulak yolundaki iltihap ise antibiyotik tedavisi ile bu iltihabın ortadan kalkması sağlanabilir. İltihap geçtikten sonra büyük olasılıkla kristaller de normal durumuna dönecektir.

  ->  Geçirilen bir travma sonrası kristallerde aşırı hareketlenme olmuşsa hastanın birkaç gün yatak istirahati yapması ve gözlem altında tutulması gerekir. Bu şekilde de bir süre sonra kristallerin normal duruma geçtiği hissedilir.

  ->  Ancak uzun süreçte oluşan kristal hareketlerinde hasta kronik bir baş dönmesi problemiyle karşılaşır. Bunun tedavisi için beyin cerrahları ve fizyoterapistler tarafından uygun kafa hareketleri yaptırılarak kristaller olması gereken pozisyona geçebilirler. Yalnız bu tedavi hastanın durumuna göre 8-10 seansa kadar uzayabilir. Tedavi sonrasında da kulak kristallerinin yeniden hareketlenme riski yüksektir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
27 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,04 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Zeki Şemşir dedi ki:

    Çok faydalı bilgiler.Teşekkürler

Yorum Yaz