Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Verem Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Verem Nasıl Bulaşır? Belirtileri Nelerdir?

Verem Nedir?

Verem, halk arasındaki adıyla ince hastalık insanlık tarihinin en eski hastalıklarından biridir. Büyük oranda akciğerleri tutan bu hastalık, zamanla diğer organları da etkiler. Kendine özgü bir bakterinin, solunum yoluyla bulaşması sonucu oluşur. Her 3 kişiden biri verem bakterisiyle karşılaşmıştır. Bakteri akciğere yerleşir ve ilk etapta kendini gizler. Daha sonra kişinin bağışıklık sisteminin düşmesiyle ortaya çıkıp, hastalık oluşturabilir. Çocuklarda, bağışıklık sistemini baskılayan bir hastalığı olanlarda ve başka bir akciğer rahatsızlığı bulunanlarda hastalık oluşma riski daha yüksektir.

Veremin Görülme Sıklığı Nedir?

Verem, bulaşıcı bir hastalık olduğu için halkı bu konuda bilinçlendirmek gerekir. Bilinçlendirme konusu ise her ülkede aynı seviyede yapılamamaktadır. Bu nedenle ülkelerdeki verem görülme sıklığı birbirinden farklıdır. Örneğin İzlanda gibi eğitim seviyesi yüksek ve nüfus bakımından kalabalık olmayan ülkelerde verem görülme yüzdesi oldukça düşüktür. Ancak Çin, Endonezya gibi kalabalık ve fakir ülkelerde verem görülme yüzdesi çok yüksektir. Bizim ülkemiz ise pek çok konuda olduğu gibi veremle mücadele ve bilinçlendirme konusunda da orta sıralarda yer alır. Veremin en kolay bulaştığı yerler öğrenci yurtları ve hastanelerdir. O yüzden bu tür kalabalık yerlerde sürekli bulunan kişilere verem testi yapılmalıdır.

Verem Genetik Midir?

Aynı evin içindeki birkaç kişide verem görülebilmesi insanlara veremin genetik olduğunu düşündürür. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Aynı evdeki birden fazla kişide verem görülmesinin nedeni hastalığın kolayca yayılabilmesidir.

Verem Belirtileri Nelerdir?

  ->  Halsizlik

  ->  Yorgunluk

  ->  Balgamda kan görülmesi

  ->  Bir aydır süren öksürük

  ->  Gece terlemeleri

  ->  Göğüste şiddetli ağrı

  ->  Zor nefes alıp verme

  ->  Kısa zamanda aşırı kilo kaybı

Verem Nasıl Oluşur?

Verem mikrobu öncelikle kişinin vücuduna girer. Bu olay genellikle hava yolundan bulaşma ile gerçekleşir. Daha sonra mikrop, vücudun savunma hücreleri tarafından saldırıya uğrar ve baskılanır. Baskılanan mikroplar hastalık oluşturamaz ama vücuttaki varlığını da kaybetmez. Zaman içinde kişinin bağışıklık sistemi zayıflar veya AIDS gibi bağışıklığı çökertecek bir hastalık gelişirse verem mikrobu atağa geçer. Atağa geçen verem mikrobu ise kısa süre içinde hastalık oluşturur. Bu evreden sonra tamamen sağlıklı hale dönüş kesinlikle mümkün değildir.

Verem Tanısı Nasıl Koyulur?

Hastadan, ilk muayenede öğrenilen şu bilgiler hekime tüberküloz ihtimalini düşündürür:

  ->  Tüberküloz mikrobu taşıyan bir kişiyle yakın temasta bulunması

  ->  Bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç kullanması

  ->  HIV pozitif olması

  ->  Veremin yüksek oranda görüldüğü bir ülkeye seyahat etmiş olması

  ->  Verem belirtileri göstermesi

Hastadan bu bilgiler alınırsa hastaya aşağıdaki testler yapılır:

  ->  Balgam örneğinin mikroskopta incelenmesi

  ->  Tüberküloz deri testi

  ->  Akciğer filmleri

  ->  Bu testlerin yetersiz görüldüğü gelişmiş ülkelerde, kan testleri yapılır.

Verem Tedavisi Nasıl Yapılır?

Verem tedavisi 6 aylık bir süreçten oluşur. İlk iki ayda, tüberküloz mikrobunu yok etmeye yönelik yoğun ilaç tedavisi yapılır. Daha sonraki 4 ayda ise pekiştirici tedavi niteliğindeki devam tedavisi yapılır. Bu tedaviler hastalığın durumuna göre ayakta veya yatarak toplumdan izole bir şekilde yapılır. Verem tedavisindeki en riskli durum tedavinin yarıda bırakılması veya amaca ulaşamamasıdır. Çünkü böyle durumlarda, hastalığın en tehlikeli formu olan ilaca dirençli tüberküloz oluşabilir. Bu durumda ise hastalığın tedavisi çok daha zor olacaktır. Ayrıca tedavi sürecinde hastaların beslenmesine, uykusuna yani vücut direncini yüksek tutmaya özen göstermesi gerekir.

Verem Tekrarlayabilir Mi?

Verem hastaları uygun şekilde ve yeterli süre ile tedavi edilirse hastalıktan kurtulabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda hastanın vücut direncini düşürecek ekstra bir durum oluşursa hastalık tekrarlayabilir. O yüzden hastalar veremi atlatsa bile ömür boyu sağlıklarına dikkat etmelilerdir.

Verem Belirtileri Geçse Bile Bulaşıcılığı Kalır Mı?

Verem tedavisinde ilaç kullanımı başladıktan 2 hafta sonra bulaşıcılık azalmaya başlar. İlaç kullanıldıkça bulaşma riski azalmaya devam eder. Ancak hasta tamamen tedavi olsa bile bulaşma riskinin sıfıra indiği söylenemez.

İlaca Dirençli Tüberküloz (Verem) Nedir?

Pek çok mikropta olduğu gibi verem mikrobunda da ilaçlara karşı direnç geliştirme yeteneği vardır. Ancak bu direncin sağlanması genellikle yanlış veya eksik tedavilerden kaynaklanır. Örneğin verem ilacı 6 ay kullandırılması gerekirken 3 ay kullandırılıp kesilirse bir süre sonra belirtiler yeniden ortaya çıkar. Bu sefer aynı ilaca tekrar başlandığında kalan mikropların etkilenmediği görülür. Hastayı tedavi edebilmek için artık yeni bir ilaç denemekten başka çare kalmaz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz