Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Penisilin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Penisilin Nedir?

Penisilin küflenen bir peynirin üzerindeki mantarların görülmesiyle keşfedilmiştir. Bu mantarlar peynirin üzerinden alınıp deney tüplerine koyularak üzerlerinde pek çok çalışma yapılmıştır. Penisilin mantarları ilk keşfedildiğinde tedavi edici etkisi fark edilmemiştir. Daha sonraki yıllarda yapılan çalışmalarda bakteriler üzerinde çoğalmayı engelleyici ve öldürücü etkileri olduğu anlaşılmıştır. Bir süre sonra virüs kaynaklı hastalıkların tedavisinde de denenmesine rağmen olumu bir sonuç alınamamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda penisilin bir çok bakteri kaynaklı hastalığın tedavisinde ilaç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Penisilin dünya üzerinde en çok kullanılan ve en ucuz şekilde elde edilebilen antibiyotiktir. Antibiyotikler hakkında detaylı bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Penisilinin Yan Etkileri Nelerdir?

  ->  Uyku gelmesi

  ->  Mide bulantısı ve baş dönmesi

  ->  Alerjik reaksiyon oluşması (Penisilin alerjisi)

Penisilin Alerjisi Nedir?

Penisilin, bazı kişilerde anaflaktik şok adı verilen ciddi bir reaksiyona sebep olabilir. Bu reaksiyon çoğunlukla kişinin penisilinle  ilk karşılaşmasında olurken bazı vakalarda defalarca penisilin kullanmasına rağmen ortaya çıkmayıp yirminci, otuzuncu kullanmada kendini gösterebilir. Penisilin alerjisi sonucu şoka giren kişilere derhal panzehir adı verilen penisilinin vücuttaki etkisini yok edecek bir ilaç verilmelidir. Yoksa kişi hayatını kaybedebilir. Penisilin iğnesi kullanmadan önce kişilere penisilin alerji testi yapılıp kontrol edilmektedir.

Penisilin Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Penisilin alerjisi oldukça riskli bir durumdur. Hastada alerji olup olmadığını anlamak için kolay bir test yapılır. Bu test için hastanın kol kasına düşük dozda penisilin enjekte edililerek beklenir. Alerji olan kişilerde enjeksiyondan bir süre sonra deri altında kızarıklık meydana gelir. Bu kızarıklık görüldüğünde derhal ilacın panzehiri uygulanır ve hasta rahatlıkla kurtarılabilir. Pozitif çıkan test sonuçları kesin doğrudur. Ancak negatif çıkan sonuçlar daima doğruyu göstermez. Çünkü ilacın gerçek uygulaması sırasında testtekinin 4-5 katı miktarda penisilin verilir. Hastada düşük dozda reaksiyon gelişmezken bu yüksek dozda gelişebilir. Ancak tüm bu belirsizliğe rağmen hastayı mümkün olduğunca korumak ve eldeki bütün bilgiyi kullanmak gerekir. Bunun için de penisilin alerji testinin yapılması önemlidir.

Penisilin Türleri Nelerdir?

Penisilinin doğal ve yapay olmak üzere çeşitli türleri vardır. Hepsinin de bakteriler üzerindeki etkisi, kullanım şekli ve süresi farklıdır. Örneğin bazı penisilinler şurup şeklinde, bazıları hap şeklinde bazıları ise iğne şeklinde uygulanır. İğne şeklinde uygulananlar da kendi içinde günde 2 kez ve 21 günde bir kez uygulananlar olarak 2’ye ayrılır.

Penisilin Tedavisi Ne Zaman Uygulanır?

Penisilin tedavisi; kanda aşırı bakteri bulunması, beyin iltihapları, meme iltihapları gibi hastalıklarda kullanılır. Ama en çok şiddetli boğaz enfeksiyonlarının, kalp romatizmasına çevirmemesi için kullanılır. Bu çok riskli bir durumdur ve kişinin eğer penisilin alerjisi varsa tüm boğaz enfeksiyonlarından korunması gerekir. Ayrıca kalp romatizması geçirmiş hastaların, enfektif endokardit gibi ölümcül bir kalp hastalığıyla karşılaşmaması için ömür boyu 21 günlük depo penisilin iğnesi kullanması gerekir.

Penisilin İğnesi Nasıl Yapılır?

Penisilinin etken maddesi toz şeklinde üretilir. Bu sayede ilacın raf ömrü uzamış olur. İlaç yapılacağı zaman kendi özel solüsyonu ile karıştırılır ve direkt olarak şırıngaya çekilir. Karışım hazırlandıktan sonra şırıngaya çekme süresi uzatılırsa ilaç donabilir. Bu durumda yeni bir karışım hazırlamak gerekir. Doğru şekilde hazırlanan ve şırıngaya çekilen penisilin iğne yardımıyla kasa enjekte edilir. İlacı enjekte ederken ne çok hızlı ne de çok yavaş olmak gerekir. İlacın tamamı kasa verildikten sonra ilacın kolay dağılması için iki parmak ile bölgeye titretme hareketi yapılır.

Penisilin İğnesi Ağrı Yapar Mı?

Penisilin iğnesi yapıldığı anda fiziksel bir acı duyulur. Şırınganın içindeki ilaç enjekte edilirken ve sonrasında ise ilacın etkisiyle bir ağrı meydana gelebilir. Bu ağrının azaltılması için penisilinin çekildiği şırıngaya bir miktar ağrı kesici ilaç da çekilerek beraber enjekte edilmelidir. Penisilin iğnesi önerilen bir hasta asla ağrı nedeniyle tedaviden kaçmamalıdır. İğneyi yapacak olan sağlık çalışanına ağrı korkusunu ifade ederek ağrı kesici ilaç kullanmasını istemelidir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Yiğit dedi ki:

    Merhaba günde 1 kezde penisilin kullanılırmı

Yorum Yaz