Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Neden Olur?

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Neden Olur?

Yemek Borusu (Özofagus) Kanseri Nedir?

Vücut hücreleri kendilerini yenilemek için sürekli mitoz bölünme geçirirler. Bu olay sırasında hücre çekirdeğindeki genler önce kendi kopyasını üretir. Daha sonra orijinaliyle ikiz bir çekirdek oluşturur. Bölünmenin son evresinde ise tüm yapıların ikizi oluşur ve ortaya yeni bir hücre çıkar. Mitoz bölünme süreci herhangi bir problem olmadığı sürece ömür boyu aynı şekilde devam eder. Ancak bazı durumlarda hücrenin genetik yapısı bozulur ve hücreler kontrolsüz şekilde bölünmeye başlar. Bu duruma kanser adı verilir. Kanser vücudun her bölgesinde oluşabildiği için bulunduğu organın adıyla anılır. Son yıllarda yaygın olarak görülen türlerden bir tanesi de yemek borusu kanseridir.

Yemek Borusu Kanserinin Nedenleri Nelerdir?

  ->  Kanser, hücre içerisindeki genler nedeniyle oluştuğu için genetik bozukluklar, tüm kanser türlerinin sebepleri arasında yer alır.

  ->  Reflü nedeniyle dönem dönem mide içerisindeki asidik sıvı yemek borusundan yukarı doğru hareket eder. Bu sırada yemek borusunun mukozası zarar görebilir ve kanser oluşumu tetiklenebilir.

  ->  Alkol ve sigara sindirim sisteminde bulunan tüm mukoza üzerinde tahrip edici etkiye sahiptir. Yemek borusu mukozası da tahrip olduğunda kanser oluşumuna açık hale gelir.

  ->  Sık tüketilen asitli içecekler de sindirim sistemi elemanları üzerinde kanser yapıcı etkiye sahiptir.

  ->  Aşırı sıcak tüketilen içecekler mukozaya zarar vererek yemek borusu ve gırtlak kanserini tetikleyebilir.

Yemek Borusu Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

  ->  Yemek borusu kanserinin en yaygın belirtisi yutkunma güçlüğüdür. Ortaya çıkan yutkunma güçlüğü o kadar etkilidir ki hasta kısa süre sonra beslenmekten soğur ve hızlı bir kilo kaybına uğrar. Yutkunma güçlüğünün yanı sıra beslenme sırasında gırtlakta ağrı oluşması da sık rastlanan bir bulgudur.

  ->  Sık sık gelen mide bulantısı ve kusma isteği yemek borusu kanserini düşündürmelidir.

  ->  Öksürük veya kusma sırasında ağızdan kan gelmesi de yemek borusu kanserinin ciddi bir bulgusudur.

Yemek Borusu Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Yemek borusu kanserinde en uygun tedavi cerrahidir. Ancak yemek borusu tamamının çıkartılması söz konusu değildir. Kansere sebep olan tümörlü bölge kesilerek çıkartılır. Bölgeye yakın olan lenf nodları alınır. Daha sonra yemek borusunun eksik kalan kısmı yapay bir parça ile tamamlanır ve ameliyat sona erer. Operasyondan sonra bir süre hastanın kemoterapi görmesi faydalı olacaktır. Ameliyat sonrasında gündelik yaşama dönme süresi 7-10 gün civarındadır. Ancak yemek borusunun eklenen parça ile uyumlu şekilde iyileşmesi aylar sürebilir. Yemek borusu kanseri uygun tedavi yapıldığında ölüm oranı nispeten düşük bir kanser türüdür.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz