Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Prostat Büyümesi Neden Olur?

Prostat Nedir?

Prostat. idrar kanalının sonunda bulunan yaklaşık 20 gramlık bir salgı bezidir. Erkeklerde bulunan bu bezin görevi sperm hücreleri için salgı üretmektir. Prostat tarafından üretilen bu salgı sperm hücrelerine hareket kazandırır ve meni denilen sıvının büyük bir kısmını oluşturur. Prostat bezinin cinsel aktiviteye herhangi bir etkisi yoktur ancak üremek için olmazsa olmaz denilebilecek bir organdır. Prostat bezinde ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan bazı sorunlar vardır. Bunlar prostat büyümesi ve prostat kanseridir. Prostat büyümesi, kanser vakalarından çok daha sık görülür.

Prostat Neden Büyür?

Prostat büyümesinin tek sebebi hormonal dengesizliktir. Belli bir yaştan sonra testislerin normal fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu erkeklerde bir hormon düzensizliği ortaya çıkar. Bu hormon düzensizliği de çalışma sistemini hormonlara göre ayarlayan prostat bezini doğrudan etkiler. Normalde 20 gram olan prostat bezi, bazı hastalarda 150 grama kadar ulaşabilmektedir. Prostat büyümesinin ayakta işeme, cinsel ilişki veya beslenme düzeni ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Prostat Büyümesinin Belirtileri 

  ->  İşeme sırasında çatallanma ve dağılma oluşması

  ->  İdrar yaparken zorlanma

  ->  Çok sık idrar yapma

  ->  Geceleri idrar için uykudan kalkma

Prostat Büyümesi Nasıl Teşhis Edilir?

Prostat büyümesi üroloji uzmanları tarafından teşhis edilebilir. Hastanın makat yolundan parmak ile girilmesi ve prostat büyüklüğünün kontrol edilmesiyle anlaşılabilir. Bu şekilde prostat bezinde bir büyüme varsa hastaya kan tahlili yapılarak büyümenin kanser kaynaklı olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca prostat büyümesinin idrar yollarına etkisi de oldukça önemlidir. Bunun için ise hastanın nasıl idrar yaptığını sorgulamak ve gerekirse ultrason ile prostat bezinin son halini incelemek gerekir.

Prostat Büyümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat büyümesi eğer kanser kaynaklı değilse ve çok fazla sıkıntı yaşanmıyorsa yalnızca gözlem altında tutulması yeterlidir. Ancak belirtiler çok rahatsız edecek düzeydeyse prostat küçültülmesi için değilse de belirtileri ortadan kaldırmak için üretilmiş ilaçlar vardır. Bu ilaçlarla da bir sonuç alınamazsa hastaya cerrahi müdahale yapmak kaçınılmazdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz