Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Öksürüğe Evde Ne İyi Gelir? Öksürük Nasıl Geçer?

Kış aylarında bastıran soğuklar solunum yolu hastalıklarına neden olur. Solunum yolu hastalıklarının birçoğu öksürük ve hapşırma ile kendini belli eder. Öksürmeye başlanılan andan itibaren bazı tedbirleri uygulayarak hastalıkları atlatmak çoğu zaman mümkün olur. Ancak 15 günden fazla süren ya da iyileşmek yerine gün geçtikçe artan öksürük şikayeti varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir. Geçmeyen öksürüğün ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.

Öksürüğe Karşı Evde Neler Yapılabilir?

  ->  Öksüren hasta kesinlikle soğuk su içmemelidir. Her şeyi ılık tüketmelidir. Çok sıcak şeyler de zaten öksürükle tahriş olmuş boğaz için zararlıdır.

  ->  Ilık su öksürüğe iyi gelir. Ayva yaprağı ilaveli ıhlamur da öksürüğe karşı tercih edilebilecek içecekler arasındadır.

  ->  Gece yatınca öksürükte artma oluyorsa bu durum genizden gelen akıntıdan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda başı daha yüksekte tutacak şekilde uyumak gerekir. Başı yükseltmek için fazladan bir yastık kullanılabilir ya da karyolanın baş taraftaki ayaklarının altına yükseklik sağlayacak bir şey koyulabilir.

  ->  Burunda solumaya özen gösterilmelidir. Hava burundan geçerken ısınır ve nemlenir. Böylece boğazın üşümesi ve kuruması önlenir.

  ->  Sigaradan uzak durulmalıdır. Zaten solunum sıkıntısı çeken ciğerler bir de sigara ile boğulmamalıdır. Sigara içilen ortamlar da en az sigara kadar zararlıdır.

  ->  Soluk soluğa kalacak kadar fazla hareketten kaçınılmalıdır. Nefes nefese kalmak öksürüğü artırabilir.

  ->  Reflü hastalığı da öksürüğü artırabilir. Reflüye yönelik tedavi de önemlidir. Reflü varsa öksürük şikayetiyle doktora gidildiğinde mutlaka vurgulanmalıdır.

  ->  Öksürüğü azaltan ilaçlar doktor onayı olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Öksürük ilaçları hastalığın belirtilerini azaltır. Doğrusu ise öksürüğe neden olan hastalığın tedavi edilmesidir.

Öksürük Bulaşıcı Mıdır?

Öksürük bir hastalık değildir. Bazı hastalıklar öksürüğe neden olur. Söz konusu hastalık bulaşıcıysa öksüren kişiyle aynı ortamda bulunulması hastalığın yayılmasına neden olur. Verem ya da üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları bulaşıcıdır. Ancak astım ya da alerji nedeniyle öksüren bir kişiden hastalık bulaşamayacağı için öksürük de bulaşamaz.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. öksürük dedi ki:

    sayenizde öksürüğümden kurtuldum çok teşekkür ederim. öksürük ile ilgili faydalı bulduğum bir site daha var bakmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yaz