Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Cilt Lekeleri Nasıl Silinir?

Cilt Lekesi Nedir?

Cilt, insan vücudunun en dış katmanıdır ve yabancı etkenlerle sürekli temas halindedir. Güneş ışınları, su, radyasyon veya sıcaklık gibi dış etkenler cildi doğrudan etkiler. Ömür boyunca etkilenen cilt ise bu olumsuz durumlar karşısında yıpranır ve kalıcı hasarlar oluşur. Bu kalıcı hasarlar genel olarak leke adıyla değerlendirilir. Lekelerin oluşumu ciltteki melanosit adlı maddenin olumsuz etkenler sonucu birikmesi nedeniyle oluşur. Lekeler sadece doğum sonrasında oluşmaz. Bazı bebekler ciltlerinde bir leke ile doğarlar. Buna doğum lekesi adı verilir. Doğum lekelerinin sebebi henüz bilinmemektedir ve bunlara karşı bir önlem alınamamıştır.

Ciltte Leke Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Güneşin dik açı ile geldiği öğle saatlerinde dışarıda dolaşmamak

  ->  Yoğun güneş ışığına çıkılacağı zaman yüksek koruyuculu güneş kremleri sürmek

  ->  Ciltte herhangi bir yarar veya sivilce oluştuğunda bununla oynayıp cildin bütünlüğüne zarar vermemek gerekir. Gerekliyse yaranın iyileşmesini sağlayan kremler ve ilaçlar kullanılabilir.

  ->  Cildi tahriş edebilecek çamaşır suyu gibi maddeleri çok fazla kullanmamak

  ->  Solaryum gibi cildi olumsuz etkileyebilecek yöntemlerden uzak durmak

Cilt Lekeleri Nasıl Silinir?

Cilt lekelerinin silinmesi için son teknoloji lazerler ve kimyasal peeling gibi yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin başarı durumu lekenin büyüklüğüne ve renginin koyuluğuna bağlıdır. Bu yüzden tedavi öncesi hastaları doğru bir şekilde bilgilendirmek gerekir. Çünkü bazı leke silme işlemleri başarıya ulaşırken bazıları yalnızca lekenin renginin açılması ile sınırlı kalabilir. Damarsal lekelerin silinmesi daha zordur. Bu nedenle son yıllarda geliştirilen ve yumuşak dokularda rahatlıkla kullanılabilen NdYAG lazeler kullanılmaktadır. NdYAG lazerin başarısı da yüzde yüz değildir.

Lazer İle Hangi Lekeler Silinebilir?

  ->  Doğum lekeleri

  ->  Güneş lekeleri

  ->  Derin olmayan yanık lekeleri

  ->  Çiller

  ->  Yara veya sivilce sonrası ciltte kalan izler

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz