Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Ayak Kokusu Nasıl Önlenir

Ayak kokusu; ayakta bulunan bakteriler için uygun şartlar oluştuğunda meydana gelir. Ayakta çoğalan bakterilerin artıkları kötü kokunun temelinde yatan sebeptir. Ayak kokusu özellikle sosyal alanlarda insanları çok zor durumda bırakır. Bazı insanlarda çok fazla olurken bazı insanlarda çok az olabilir. Kıllı ayaklarda daha çok koku olur.

 

AYAK KOKUSU NEDEN OLUR?

Sıradan ayak kokusuna neden olan bakterilerin çoğalması için 3 temel ihtiyaçları vardır. Bun ihtiyaçlar nem, sıcaklık ve oksijensiz ortam şeklinde sıralanabilir. Bu şartların sağlandığı ayakta koku olma ihtimali çok yüksektir. Şimdi sıradan ayak kokusunu ele alacağız fakat ayağınızda MANTAR olduğunu düşünüyorsanız hemen bir hekime başvurmalısınız.

 

NASIL ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

-> Bakterilerin nem ihtiyacını karşıladığı için ayaktaki terlemenin en aza indirilmesi gerekir.

-> Ayak temizliğine özen göstermek özel durumlar haricinde kesin çözüm olacaktır. Ayakları günlük olarak sabunla yıkayarak da bakterilerin besini olan ölü hücreleri ve terdeki mineralleri ayaktan uzaklaştırmak gerekir.

-> Ayaklar yıkandıktan sonra tamamen kurumadan çorap giymemek gerekir. Islak bir çorap bakteriler için gerekli olan ortamı direkt sağlayacaktır.

-> Ayakkabı kalitesi ve sezonunda giyilmesi ayağın hava alması açısından önemlidir. Oksijen ayaktaki bakterilere öldürücü etki yapar. Kalitesiz ayakkabılar hava almayı önler ve bakterilere oksijensiz ortam sağlar. Sıcak havalarda giyilen kışlık ayakkabılar da hem yeterince hava almaz hem de ayağı terletir. Mümkünse her gün aynı ayakkabıyı giymemek gerekir.

-> Kaliteli ve ayaktaki nemi emebilecek pamuklu çorapları tercih etmek gerekir. Çorapları da her gün değiştirmek gerekir.

-> Ergenlikte ve hamilelikte ayak kokusu artabilir. Bu da hormonların ayaktaki ter bezlerini tetiklemesiyle ayakların fazla terlemesi sonucu oluşur. Bazı ilaçlar ve stres de ter bezlerini tetikleyebilir.

-> Bu önlemlere ilave olarak ayak kokusuna karşı üretilen ürünler kullanılabilir. Ayak sağlığını korumak için üretilen sprey deodorant, pudra ve krem gibi ürünler tercih edilebilir.

 

AŞIRI TERLEMENİN TEDAVİSİ VAR MI?

Cerrahi olarak ayak kokusunu önlenmesi ancak çok ciddi terleme problemlerinde gündeme gelir. Terlemeyi kontrol eden sinirlere müdahale edilerek ayaklardaki terlemeyi azaltmayı amaçlayan operasyonların yapıldığı bilinmektedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz