Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, kılın birtakım etkenler sebebiyle deri içinde büyümesi sonucu oluşur. Deri altında oluşan kıl yumağı şeklindeki yapının içine bakteriler sızabilir. Bu da iltihap ve akıntı oluşmasına neden olabilir. Eğer oluşan iltihabın ucunda açıklık varsa akıntı oluşur. Bu akıntı çamaşırı kirletir ve çok kötü kokar. Açıklık yoksa apse yapar ve daha şişkin bir hal alır.

 

Hangi Bölgelerde Oluşabilir?

Kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumunda, bacak arasında, kalçada, göbekte, koltuk altında ve ters çıkan sakallarda görülür. Erkekler daha kıllı olduğu ve epilasyon yapmadığı için kıl dönmesinin erkeklerde görülme oranı kadınlara göre çok yüksektir.

 

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönmesi sık sık ağrılı sivilcelerle karıştırılabilir. Belirli bir aşamadan sonra kendini iyice belli etse de başlangıç seviyelerinde sivilceye benzer bir iltihap oluşturabilir. Eğer kıl dönmesi riski yüksek bölgelerden birinde:

-> Ağrı

-> Kaşıntı

-> İyileşmeyen beze

-> Kızarıklık

-> Şişlik

gibi durumlar varsa hemen doktora görünmek gerekir. Bu belirtilere iltihabın etkisiyle ateşin çıkması da eşlik edebilir.

 

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesinin en çok görüldüğü yer kuyruk sokumudur. Kalçaların arasındaki oluk şeklindeki bölgelerde görülme ihtimali çok fazladır. Kıl dönmesi en çok oturarak çalışanlarda görülür. Otururken derinin uzun süre havasız ve terli kalması kıl dönmesi ihtimalini artırır. Şoförler, at binicileri ve masa başında çalışanlar risk grubundadır. Kıl dönmesine neden olan temel etkenler şu şekilde sıralanabilir:

-> Derinin sürtünmesi

-> Otururken kaykılma

-> Derinin gerginleşmesi (kaykılırken)

-> Sürekli terleme ve pişik

-> Kıllı bölgenin temizlenmemesi

-> Genetik yatkınlık

Risk grubunda olan kişilerin kıllarını tıraş etmeyerek tüy dökücü kremler kullanması gerekir. Kadınlar kıl temizliğinde hassastır. Fakat erkekler kuyruk sokumu bölgesindeki pis kılları temizlemezler. Bu da kıl dönmesi riskini katlamaktadır.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi tedavisi aşamalı bir durumdur. İlk olarak hastalığın oluşturduğu  apsenin temizlenmesi gerekir. Bunun için bir ön operasyon yapılır ve apsenin içi boşaltılır. Antibiyotik içerikli kremlerle apse bölgesi dezenfekte edilir. Bu işlem için lokal anestezi uygulanır. Asıl operasyon bir süre sonra yapılır. Kıl yumağı şeklinde derinin altında yer eden bölüm çıkarılır. Eskiden kıl dönmesi ameliyatlarından sonra yara öylece bırakılırdı ve belirgin bir iz kalırdı. Fakat günümüzde geliştirilen cerrahi tekniklerle daha az iz kalmaktadır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Kerem Çiçekçi dedi ki:

  benim cinsel organımda çıktı çok küçük birşeydi hafif kanamış gibi kızarıklık oldu bugün farkedeli 1-2 gün oldu

 2. Esra yavuz dedi ki:

  Mrb bacak aramda kıl donmesı oluyo ve morarıyor kotu izler kalıyor izleri nasıl gecırebılırım

 3. mediha fıstıkcı dedi ki:

  genital bölgemin hemen hemen her yerinde deri altında uzayan kıllar var kılı çektiğimde uzayıp üstelik deriyi yırtarak geliyor ve altındanda bir çok kıl çıkıyor aynı şekilde genel cerrah anlarmı bulunduğum ilçede cildiye uzmanı yok

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Evet genel cerrahide muayene olabilirsiniz bu sorun için.

Yorum Yaz