Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ameliyat Dikişleri Hakkında Merak Edilenler

Ameliyat Dikişleri Hakkında Merak Edilenler

 Ameliyat Sonrası Neden Dikiş Atılır?

Deri, vücudun tamamını kaplayan, vücuda bütünlük kazandıran bir yapıdır. Vücudun iç kısmına müdahale etmek için deride cerrahi aletlerle kesikler açılır. Normalde derinin ufak kesiklerde veya yarıklarda kendini tamamlayıp kapanma özelliği vardır. Ancak derin ve geniş kesiklerde deri kendini tamamlayamaz veya geç tamamlar. Kesiklerin geç kapanma durumunda enfeksiyon kapma riski, kapanmaması durumunda ise kan kaybı ve ölüm tehlikesi vardır. Bu yüzden ameliyat sonrasında derinin ayrılan uçları birbirine yakınlaştırılır ve yeniden kaynaması için uygun biçimde dikilir.

Ameliyat Sonrası Dikiş Nasıl Atılır?

Dikiş atılması için uygun ince uçlu bir iğne ve iplik gerekir. İğnenin arka kısmında bulunan küçük delikten iplik geçirilir ve düğümlenerek sabitlenir. Daha sonra kesilen bölgede deri uçları uç uca gelecek şekilde yakınlaştırılır. Kesik bölgenin bir tarafından başlanarak mümkün olduğunca iz bırakmayacak şekilde iğne batırılır. Açığın bir tarafından batırılan iğne diğer tarafından çıkarılır ve bu şekilde tüm kesik bölge dikilir. İğnenin işlevi tamamlandıktan sonra ipliğin boşta kalan uçları düğümlenir ve fazla iplik iğne ile birlikte kesilip alınır. Derinin dikilmesi sırasında kullanılan iplikler özel malzemelerden yapılmaktadır. Genellikle deri içerisinde kendiliğinden eriyip kaybolan bağırsak zarından yapılma iplikler kullanılır.

Ameliyat Sonrası Dikiş Atılan Kişiler Neler Yapmalıdır?

  ->  Dikiş atılan bölgeyi steril tutmalı düzenli olarak pansuman yaptırmalıdır.

  ->  Dikilen bölgenin gerilmesine, zorlanmasına sebep olabilecek hareketlerden kaçınmalıdır.

  ->  Doktorun daha çabuk iyileşmesi için verdiği ilaçları aksatmadan kullanmalıdır.

Ameliyat Dikişleri Nasıl Alınır?

Ameliyat dikişlerinin alınması için hekim iki elini birden kullanır. Ayrıca bir yardımcıya ihtiyaç duyar. Yardımcı, dikiş atılan bölgenin rahat görülmesini sağlar. Hekim ise bir elindeki presel ile dikişi tutar. Diğer elindeki bistüri ile ipliği bir noktadan keser. Kesilen ip presel ile çekilerek çıkartılır. (Presel büyük boyutlu bir cımbıza benzer, bistüri ise ameliyat bıçağıdır.)

Ameliyat Dikişleri Kaç Gün Sonra Alınır?

Ameliyat sonrasında atılan dikişler sayesinde kesilen bölge 2 gün içerisine kaynaşmaya başlar. Daha sonra boşluk kalmayacak şekilde kesintisiz bir doku görünümü oluşur. Genç ve sağlıklı bireylerde dikişlerin yaklaşık bir hafta kalması yeterlidir. Ancak yaşlılarda veya şeker hastalarında bu süre iki haftayı bulabilir. Ayrıca kesilen bölgenin büyüklüğüne ve derinliğine göre de iyileşme süresi değişkenlik gösterebilir.

Ameliyat Dikişleri Alınmazsa Ne Olur?

Ameliyat sırasında atılan dikişler için iki farklı ip kullanılır. Bu iplerin farkı doku içerisinde eriyip erimemeleridir. Doku içerisinde eriyebilen iplerin alınmasına gerek yoktur. Erimeyen dikişler ise uygun zamanda alınmalıdır. Eğer alınmazsa yara bölgesinde enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Bu da hem iyileşmeyi bozar hem de hasta için sıkıntılı durumlar oluşturabilir.

Ameliyat Sonrası Atılan Dikişler Deride İz Bırakır Mı?

Ameliyat sonrası atılan dikişlerde önemli sorunlardan biri de iz kalmasıdır. Bu izin minimum seviyede olması için kesilen uçların birebir denk gelecek şekilde birleştirilmesi ve ince iplik kullanılması gerekir. Ancak hekimin çabası ne kadar yüksek olursa olsun iğne ve iplik kullanılarak dikilen kesiklerde ince de olsa bir iz kalır. Yaranın iyileşme döneminde doktorun önereceği merhemlerin düzenli kullanılması çok önemlidir. Son yıllarda bu izlerin giderilmesi için lazer tekniği uygulanmış ve oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
5 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,60 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. Ramazan dedi ki:

    Atılan dikiş 10 gün geç alındıktan sonra içinde kalan dikiş parçaları nasır oluşturuyor ve çıkmıyor batıyor buna nasır bir çare var dikiş alınalı 4ay oldu

Yorum Yaz