Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Nasır Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Nasır Neden Olur?

Nasır, derinin üstüne gelen devamlı basınç karşısında zamanla kalınlaşmasıdır. Nasır oluşumu bir anlamda derinin kendisini koruma mekanizmasıdır. En çok nasır oluşan bölgeler ayakların altı, ayak parmaklarının altı ve avuç içidir. Özellikle çiftçilerin ellerinde ve polis, asker gibi sürekli postal giyen insanların ayaklarında nasır görülür. Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar ellerinde nasır oluşmasını engellemek için koruyucu eldivenler kullanırlar. Bu eldiven deriye gelen basıncı bir anlamda absorbe ettiği için nasır oluşumunu engeller.

Nasır Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Ağır işlerde çalışan insanların ellerine sürekli yumuşak ve dayanıklı eldivenler giymesi gerekir. Ayrıca ellerine koruyucu krem sürmeleri de nasır oluşumunu azaltabilmektedir.

  ->  Ayak nasırlarının oluşmasını engellemek için kişiye uygun ayakkabıyı seçilmelidir. Her model herkese olmayabilir. Ayrıca ayakkabı numarasının da uygun olması çok önemlidir.

  ->  Topuklu ve sivri burun ayakkabıların kullanılması da ayaklarda nasır oluşumuna sebep olur. Bu tarz ayakkabıların mümkün olduğunca tercih edilmemesi gerekir.

El Nasırları Nasıl İyileştirilir?

El nasırları hem estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturur hem de dokunduğu kişilerin cildini rahatsız eder. Bu nedenle el nasırı olan kişiler bunları en kısa sürede iyileştirmek isterler. El nasırlarını iyileştirmek için nasırların soyulmasını sağlayan kremler kullanılabilir. Bir başka seçenek ise elleri ıslattıktan sonra nasırlı bölgeleri pomza taşı ile ovmaktır.

Ayak Nasırları Nasıl İyileştirilir?

Ayak nasırları eğer fazla sertleşmemiş ise el nasırları ile aynı şekilde iyileştirilebilir. İlerlemiş nasırlarda kalın deriyi soyucu asidik solüsyonlar kullanılabilir. Bu yöntemle de istenilen sonuç alınmazsa nasırların cerrahi operasyonla alınması gerekir. Cerrahi operasyon için son yıllarda lazer uygulaması yapılmaktadır. Ancak cerrahi müdahaleler sonucu nasırın tekrarlama riski oldukça fazladır.

Nasır Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Uzun süre tedavi edilmeyen nasırlar deri içerisine doğru uzamaya başlar. Böyle bir durumla karşılaşan hastalar aşırı ağrı duyarlar ve nasırlı bölgeyi kullanamamaya başlarlar. Bu nedenler nasırların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz