Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ben Kanser Yapar Mı? Et Benleri Neden Çıkar?

Ben Kanser Yapar Mı? Et Benleri Neden Çıkar?

Et Beni Nedir?

İnsan cildi vücudu kaplamak ve korumak için özelleşmiş bir yapıdır. Ciltte epitel dokusu, yağ, kıl ve sinir hücrelerinin oluşturduğu katmanlar bir düzen içerisinde sıralanır. Bu düzende tüm yapıların görevleri vardır. Cildi oluşturan yapılarda meydana gelen anormallikler istenmeyen ve estetiği bozan oluşumlar görülmesine yol açar. Bu oluşumlardan bir tanesi de et benleridir. Et benlerin insanların önemli bir kısmında görülebilen epitel, yani deri kıvrıntısıdır. Bazen deri ile aynı renkte bazen ise daha koyu renkte olur. Bir de benin üzerinden kıl çıkıyorsa ortaya çıkan görüntü daha da kötü olur ve insanlar bundan kurtulmaya çalışır.

Et Beni Her Yaşta Çıkabilir Mi?

Et benleri çocukluk çağlarında çıkabileceği gibi ileri yaşlarda da kendini gösterebilir. Ancak et benlerinin çoğunluğu 20-40 yaş arasında oluşmaya başlar ve kısa sürede maksimum boyunu tamamlar.

Et Beni En çok Nerede Çıkar?

Et beni vücudun tamamında görülebilir. Bunun istisnası yoktur. Ancak genellikle terlemenin fazla olduğu ve cildin daha sıcak kaldığı boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde kendini gösterir.

Et Beni Neden Çıkar?

Et benlerinin oluşma nedeni yüzde yüz ortaya konamamıştır. Fakat et beni çıkma ihtimalini artıran bazı faktörler keşfedilmiştir. Bunların en başında ise aileden gelen genetik faktörler ve aşırı terleme gelmektedir.

Benleri Aldırmak Kansere Neden Olur Mu?

Et benlerinin alınmasının sağlığa hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Kansere neden olmaz. Elbette bu operasyonun uzman kişilerce steril bir ortamda yapılması gerekir. Aksi taktirde enfeksiyon riski çok yüksektir.

Kanserli Benler Nasıl Anlaşılır?

Kansere dönüşen veya dönüşme riski yüksek olan benler genellikle çoklu ben oluşumlarında görülür. Vücudunda 10-15 adet ben bulunan kesinlikle muayene olması gerekir. Bu muayeneler esnasında özellikle et benlerinin incelenmesi şarttır. Zira et benlerinin kansere dönüşme riski daha fazladır. Bunların dışında kanserli benlerin renk, büyüklük vb. özelliklerle anlaşılması mümkün değildir.

Et Beni Oluşumu Engellenebilir Mi?

Et beni oluşumu tüm insanları rahatsız eden bir durumdur. Henüz vücudunuzda et beni olmaması, hiçbir zaman olmayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle insanlar et beni çıkmasını engelleyip engelleyemeyeceklerini merak ederler. Maalesef et beni oluşumu engellenebilir bir durum değildir. Tabi ki cilt temizliği yapılması ve terlemeye karşı önlem alınması cilt sağlığına fayda sağlar. Ancak bu et beni oluşumunu tam anlamıyla engelleyebilecek bir katkı sağlamaz.

Et Benleri Zararlı Mıdır?

Et benleri zararlı oluşumlar değildir. Normal cilt dokusu ile benin kanser oluşturma ihtimali aynıdır. Ancak boyun bölgesindeki benler takılacak kolyeler nedeniyle gerilip sıkıntı çıkarabilir. Bu sebeple boyunda et beni olanların dikkat etmesi veya beni aldırması gerekir.

Et Beni Nasıl Alınır?

Et benini almak için cerrahi yöntemler uygulanabilir. Cerrahi çözümleri son derece basit ve düşük riskli müdahaleler içerir. Et benini alma yöntemleri şunlardır:

  ->  Bistüri ile kesip dikiş atma veya bantlama

  ->  Bir cihaz yardımıyla beni dondurma (Donduktan 2-3 gün sonra ben kendiliğinden düşer.)

  ->  Elektro koter ile yüksek sıcaklık vererek tek seansta beni ortadan kaldırma

Evde bıçakla veya iplikle et benini koparmaya çalışmak kesinlikle yanlıştır. Evde sağlanamayan steril ortam enfeksiyonlara neden olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
3 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,67 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz