Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yanıklara İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır?

Yanığın Etkileri Nelerdir?

Yüksek ısı, elektrik veya kimyasal maddeler nedeniyle dokuda meydana gelen şekil ve yapı bozulmalarına yanık denir. Günlük hayatta en çok görülen yanık çeşidi yüksek ısı sebebiyle oluşan yanıklardır. Ev hayatı içinde sıcak su nedeniyle oluşan yanıklarla sıkça karşılaşılır. Yanığın oluştuğu alan ve derinliği iyileşme süresini, iz kalma ihtimalini doğrudan etkiler. Çoğu insan yanıklara yanlış müdahale ettiği veya önemsemeyip hiç müdahale etmediği için iyileşme sürecini uzatır. Yanığın uzun süre iyileşmediğini görünce doktora başvurur ancak iz kalma ihtimali çoktan ortaya çıkmıştır.

Yanıklara İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır ?

  ->  Kazak, pijama vs. bir kıyafetin alt bölgesi sıcak su ile yandığında derhal o kıyafet çıkartılmalıdır. Bu sayede yanık olan alan daha fazla sıcağa maruz kalmaktan kurtulur.

  ->  Yanan alan hemen soğuk suya tutulmalıdır.

  ->  Yanığın olduğu bölgede su toplayıp balon haline gelen deri kesinlikle patlatılmamalıdır. Orada toplanan vücut sıvısı enfeksiyonu önleyici özelliktedir.

  ->  Yanığın su topladığı alandaki  baloncuklar patladıysa bile deri soyulmamalıdır. Baloncuk olmasa bile üstte kalan deri parçası hem enfeksiyondan korur, hem de iz kalma ihtimalini azaltır.

  ->  Yanık olan bölgeye diş macunu gibi kulaktan duyma bilgilerle bir şey sürülmemelidir. Yalnızca soğuk bir maddeyle tampon yapılarak beklenilmelidir.

  ->  İlk müdahaleden sonra yanığın durumuna göre doktora başvurmak gerekebilir. İz kalmasını önlemek için doktorun önereceği ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır.

Doktora Görünülmesi Gereken Yanık Durumları Nelerdir ?

  ->  Bebekler ve yaşlılarda yanık oluştuğunda kesinlikle doktora gösterilmelidir. Çünkü savunma sistemleri zayıftır. Bu yüzden yanık durumunda beklenenden daha kötü sonuçlarla karşılaşılmaması için doktora görünmek şarttır.

  ->  Vücutta yaygın görülen veya yüz bölgesinde bir yanık varsa iz kalmaması için ilk müdahalenin ardından doktora başvurulmalıdır.

  ->  Kimyasal maddelerle oluşan yanıklar derinin iç kısımlarına  kadar işleyebildiği için tedbir ve kontrol amaçlı doktora başvurulmalıdır.

Yanık oluştuktan sonra kesinlikle panik yapılmamalıdır. Önerilen tavsiyelere göre ilk müdahale yapılmalıdır. Yanma dursa bile yanık bölge soğuk suya tutulmalıdır. Ciddi bir durum görülüyorsa doktor tavsiyesi ile tedavi yapılmalı ve minimum hasarla bu olayın atlatılması sağlanmalıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz