Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Morluklar Nasıl Geçer? (Evde Yapılacaklar)

Morluklar Nasıl Geçer? (Evde Yapılacaklar)

Vücuttaki Morluklar Nasıl Oluşur?

Fiziksel travma durumunda doku tamir hücreleri harekete geçer ve hasar gören bölgeyi tamir etmeye çalışırlar. Bu hücrelerin sorunlu bölgede toplanması olayına enflamasyon adı verilir. Enflamasyon oluşan bölgede sıcaklık da artar. Ayrıca fiziksel etkiler nedeniyle kılcal damarlar da hasar görmüştür. Sıcaklık ve kılcal damarlardan gelen kanın deri altında birikmesi nedeniyle morluklar meydana gelir.

Morluk Oluşma Nedenleri Nelerdir?

  ->  Sert darbeler

  ->  Kapı, pencere gibi yerlere bir uzvun kıstırılması

  ->  Derinin el ile sertçe sıkılması

  ->  Herhangi bir nedenle kılcal damarların çatlaması

Morluklara Nasıl Müdahale Edilmelidir?

  ->  Öncelikle morluk oluşan bölgeye soğuk uygulaması yapılmalıdır. Soğuk uygulaması için buzu direkt olarak uygulamak yerine bir bezin içerisine koyarak deriye bastırmak gerekir. Direkt uygulanan buz deriyi tahriş edebilir.

  ->  Soğuk uygulaması belli periyotlarla yapıldıktan sonra kılcal damarlardan akan kanı azaltır ve morluğun artmasını engeller.

  ->  24 saat geçtikten sonra morluk oluşan bölgeye sıcak uygulaması yapılmalıdır. Sıcak uygulaması kanlanmayı artırır ve tamir hücrelerinin daha hızlı gelip yayılmasını sağlar. Bu sayede morluğu oluşturan kan birikintisi daha çabuk dağılır.

  ->  Oluşan morluklar yüz, boyun gibi bölgelerde ise fondoten ve pudra gibi makyaj malzemeleri ile kapatılabilir. Bu sayede morluğun oluşturduğu kötü görüntü gölgelenmiş olur.

  ->  Morlukların tedavisi için tıbbi bir destek almak isteyenler eczanelerden morluk kremi alarak kullanabilir. Ancak her ilaçta olduğu gibi kremi kullanmadan önce bir hekime danışmak en doğrusu olacaktır.

Morluğun İyileşmesi İçin Kullanılabilecek Diğer Yöntemler 

  ->  Temiz bir ayakkabı fırçası veya kalın kıllı bir diş fırçası ile morluk oluşan bölge fırçalanabilir. Bu sayede morluğu oluşturan kan birikintisi daha çabuk dağılır.

  ->  Morluk oluşan bölgenin çevresine masaj yapmak kanlanmayı hızlandıracaktır. Kanlanma hızlanınca da morluğu oluşturan kan pıhtısı daha çabuk dağılır. Ancak masaj sırasında morluk oluşan bölgeye baskı yapılmaması gerekir.

Morluk Giderici Krem Nasıl Uygulanır?

Bu kremler morluk oluşumundan sonraki soğuk uygulaması bittikten sonra kullanılmalıdır (darbeden 1 gün sonra). Çünkü kremin temel etkisi bölgenin ısısını artırmasıdır. Bu sayede kanlanmayı artırması ve iyileşmeyi hızlandırması söz konusu olur. Ancak ilk 24 saat içinde darbe alan bölgedeki kanama soğuk uygulamaları ile durdurulmalıdır.

Morluk kremi sürerken dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise morluğu taşırarak bir miktar çevresine de sürmektir. Çünkü deri altındaki hasar yalnızca dışarıdan görünen alanla sınırlı değildir.

Oluşan morluklar fiziksel bir etkiye bağlı değilse veya çok hafif bir etkiyle aşırı morluklar oluşmuşsa en kısa zamanda bir doktora görünmek gerekir. Çünkü bu tür durumlar ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz