Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Topuk Dikeni Nasıl Geçer

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni bir tendon problemidir. Toplumda genel olarak topuk dikeninin bir kemik çıkıntısı olduğu yada kemik kemik kaynaklı bir problem olduğu düşüncesi vardır. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Topuk dikeni ayağın altındaki bir tendonun kısalması sonucu yere basıldığında ağrı duyulması durumudur. Yere bastığı zaman dengeli kuvvet uygulamayan insanlarda ayak tabanında bulunan kas kısalır ve bu şekilde kalır. Ayak doğal anatomik yapısındaki bu değişiklik nedeniyle yere basma hareketine uyum sağlayamaz. Bu nedenle topuk dikeni olan insanlar pek fazla yürümek istemez ve hareketsizlik nedeniyle kilo almaya başlarlar. Topuk dikeninin genetik yapıyla ilgisi yoktur tamamen doğumdan sonraki bozulmalar sonucu oluşur.

Topuk Dikeni Daha Çok Kimlerde Görülür?

  ->  Aşırı kilolu kişiler

  ->  Yanlış ayakkabı tercih eden kişiler

  ->  Yürürken yere dengeli basamayan kişiler (Örneğin düz tabanlar)

  ->  Sürekli topuklu ayakkabı giyen kadınlar

Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir?

  ->  Sabah uyanıldığında topukta yanma ve batma hissi oluşması topuk dikenini düşündürür. Bu ağrı genellikle birkaç adım atıldıktan geçer. Gün içinde uzun süre oturduktan sonra yine ilk birkaç adımda topukta acı hissi oluşur.

  ->  Uzun zamandır topuk dikeni acısı çeken insanlarda süre arttıkça ağrıların miktarı ve sıklığı da artar.

Topuk Dikeni Ağrısı Nasıl Geçirilebilir?

Topuk dikeni ağrısını ortadan kaldırmak için kısalan kası tekrar eski esnekliğine ve uzunluğuna getirmek gerekir. Bunun için ise uzun süreli dinlenmelerinde ardından yürümeden önce ayak bilekleri yukarı doğru gerdirilerek problemli kası yürüme işlevine hazırlamak en iyi yöntemdir. Ayrıca topuk dikeni problemi olanların pediatri uzmanına danışarak en uygun ayakkabıyı seçmeleri gerekir.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni problemi olanlara yapılacak ilk tedavi hastaya uygun bir tabanlık verilmesidir. Hasta bu tabanlığı ayakkabısının içine koyarak kullanır. Ayrıca hastalar her sabah yataktan kalkmadan sorunlu kas esnetecek egzersizler yapmalıdır. Bunun için en uygun egzersiz ayakları bilek bölgesinden kıvırarak kendilerine doğru çekmektir. Evde yapılan egzersizlerden sonuç alamayan hastaların fizik tedavi yöntemini denemesi gerekir. Fizik tedavi hem uzun soluklu hemde garanti olmayan bir yöntemdir. Daha kısa süreli ve daha noktasal bir tedavi seçeneği ise topuk bölgesine doktor tarafından enjeksiyon tedavisi uygulanmasıdır. Bu enjeksiyon tedavisi sonucunda hastaların büyük çoğunluğu sağlığına kavuşur.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz