Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Tırnak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Mantarının Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı bir çeşit enfeksiyondur. Tırnaklar üzerinde etkilidir. Tedavisi mümkün olan bu hastalık bulaşıcıdır. Tedavi edilmeden iyileşmesi mümkün değildir. Mantarlar “spor” denilen yapılarla çoğalırlar. Sporlar çok dayanıklı oldukları için uzun süre mantarın tekrarlama ihtimali vardır. Bu yüzden tedavisi 2 aydan fazla sürer ve çok sıkı bir disiplinle uygulanması gerekir.

 

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse…

Ayak mantarı olan kişiler tedavi uygulamazsa tırnakların derin kesilmesi ya da benzer tırnak yaralanmaları halinde ayak mantarı tırnaklara geçecek ve tedavisi kat kat zorlaşacaktır. Mantar hastalıklarının şiddeti mantarın çeşidine ve kişinin genetik yapısına göre az ya da çok olabilir.

 

Belirtileri Nelerdir?

-> Tırnakların rengi değişir. Tırnaklar kahverengiyle yeşil arasında bir renge dönüşür .

-> Tırnaklarda aşırı hassasiyet oluşur. En ufak dokunuşlar bile acı verir.

-> Pul şeklinde kalkmalar oluşur tırnakta.

-> Tırnağın altında aşırı kir birikir ve ayak hiç olmadığı kadar kötü kokar.

 

Nasıl Oluşur?

Tırnak mantarı genellikle fiziksel bir travma sonucu tırnağa yerleşir. Tırnağın; derin kesilmesi, darbe alması, dar ya da sivri burunlu ayakkabılardan hasar görmesi gibi durumlar mantarın ayağa yerleşmesine zemin hazırlar. Hava almayan ve ayağı terleten ayakkabılar da mantarın oluşumuna sebep olur. Ayak mantarını tetikleyen her şey tırnak mantarını da tetikler. Aradaki fark ise tırnak mantarının oluşması için zedelenme de olmasının gerekmesidir.

 

Bulaşıcıdır!

İyi temizlenmemiş manikür ve pedikür aletlerinden, yüzme havuzlarından ve ortak banyolardan bulaşma ihtimali çok fazladır. Temasla bulaşır.

 

Nasıl Tedavi Edilir?

Krem formundaki ilaçlar, hapların ardından yeni teknolojiyle birlikte lazerler de tırnak mantarı tedavisinde kullanılmaktadır. Tırnak mantarı başlangıç safhasında fark edilirse tedavisi daha kolay olacaktır. Hastalık henüz başlangıçtayken mantarı öldürücü krem formundaki ilaçlarla tedavi mümkündür. Eğer hastalık ilerlediyse sadece kremlerle yapılan mücadele yetersiz kalacaktır. Bu durumda mantara karşı etkili olan haplarla tedavi uygulanır. Tırnak iyice kalınlaşmışsa ve yapısı bozulmuşsa özel maddelerle tırnak düşürülür. Ardından açılan bölgeye ilaç sürülür. Birçok alanda çığır açan lazer teknolojisi tırnak mantarında da kullanılmaya başlanmıştır. Lazer yönteminin en iyi tarafı ilaç kullanmadan uygulanmasıdır. Tırnak mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar özellikle karaciğer ve böbreklere yüklenen atıklar oluştururlar. Karaciğer ya da böbreğe bağlı bir rahatsızlık geçirmekte olan insanların bu ilaçları kullanması sakıncalı olacaktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Olcay dedi ki:

  Mantar eger tirnaktaysa sadece yani tirnak kalinlasmis rengi saramissa vazelin ve herhangi bir antibiyotikli kremle karistirilir azcik vazelin azcik kerm. Tirnagin her yerine bolca surulur etle tirnagin arasina girecek sekilde suruldukten sonra uzeri bantlanir ..bu islem bir gun bekletilerek acilir ilik su ile ayak yikanir.iki gunde bir islem uygulanir tirnak iyilesrne kadar. Eger mantar parmak aralarindaysa kasinti su toplama yapiyosa tekfin adinda bir ilac gunde bir tane tok olarak icilir.bir kutu bitincye kadar devam edilir..her iki yontemde mantar icin kesin cozum..denedik gecti cok sukur

 2. Haluk dedi ki:

  Arkadaşlar sol ayak baş parmağımda tırnak mantarı var özel hastaneye gittim doktor ilaç yazdi ilacın adı funit 30 tablet, bu 30tableti günde iki defa tok karna olmak kaydıyla 15 günde bitirdim vr 15 gün ara verdim, verdiğim aradan sonra tekrar kullanmaya başladım fakat bu defa günde 4kez kullanıyorum, bakalım ilerleyen zamanlarda nasıl olacak

 3. Emin Tokay dedi ki:

  Yukarida yazilanlar gercekten olabilir ancak,tirnak mantarinin dogal ve cok daha ucuz bir yolla tedavisi mumkun. Yarim su bardagi Elma sirkesi, bir ufak paket kabonat ve dayanilabilecek kadar sicak suyu ufak bir leğende karistirip, ayaklari bu karisimda yarim saat tutup, kurulayin ve bunu en az 10 gündür boyunca yapin, sonucu kendine görüşürüz. Ben yaptim ve mantarlardan kurtuldum. Benden söylemeyi.

  1. Kenan dedi ki:

   Denyeceğim

 4. vecihi dedi ki:

  %40 tca kullanarak bu illetten kurtulabilirsiniz.

 5. tırnak mantarı nasıl geçer dedi ki:

  güzel yazı teşekkürler

Yorum Yaz