Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yağ Bezesi (Lipom) Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ dokusu vücudun tamamında yaygın olarak bulur. Normalde yağlar, deri altında geniş alanlara yayılarak yer alır. Ancak bazı kişilerde sivilce boyutundan, çapı 10 cm’yi bulabilen büyüklükte şişliklere kadar farklı büyüklüklerde yağ oluşumları gözlenebilir. Bu oluşumlara yağ bezesi adı verilir. Yağ bezelerinin ortaya çıkışındaki en önemli sebep genetik faktörlerdir.  Vücudunda yaygın olarak yağ bezeleri görülen kişilerin yakın akrabalarında da bu şekilde yağ bezeleri görülmektedir. Ayrıca yüksek kolesterol ve sağlıksız beslenme de yağ bezesi oluşumunu tetikleyebilir.

Yağ Bezesini Sıkmak

Yağ bezelerini sıkmak çok yanlış bir yöntemdir. Gerçek yağ bezesi denilen lipomlarda dışarıya açılan bir delik yoktur. Bu delik olmadığı için sıkma hareketi sonucu yağ bezesinin içeriği dışarı ya boşalamaz. Yani faydasız bir uygulamadır. Faydası olmamasının yanında bazen zararı bile olabilir. Yağ bezelerinin deri altında bulunan bir kapsülü vardır. Bu kapsül dışarıdan gelen sıkma ve baskı hareketleri sonucu yırtılabilir. Yırtılan kapsülün içerisindeki yağ dokusu deri altına yayılır. Bunun sonucunda daha fazla sayıda yağ bezesi oluşabilir.

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür Mü?

Yağ bezeleri normalde uzun bir süreç içinde büyürler ve belli bir boyuta geldikten sonra sabit kalırlar. Bu şekile oluşum gösteren yağ bezelerinin kansere dönüşme riski yok denilecek kadar azdır. Ancak bazı yağ bezeleri çok kısa süre içinde büyür. Normal yağ bezelerinden daha sert ve hareketsiz olarak izlenirler. Eğer bu şekilde görülen bir yağ bezesi varsa kansere dönüşme ihtimali düşünülmek zorundadır. Kanser olup olmadığını anlamak için ise yağ bezesinden bir örnek alınır ve incelenir. Kesin teşhis koymanın tek yolu budur.

Yağ Bezeleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezeleri zaman içince gelişerek maksimum boyutuna ulaşır. Oluşumunu tamamlamış bir yağ bezesinin doğal yollarla tedavi edilmesi veya kendiliğininden geçmesinin beklenmesi yanlıştır. Yağ bezeleri cerrahi operasyon ile alınmalıdır. Bunun dışında herhangi bir ilaç tedavisi bulunamamıştır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz