Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sivrisineklerden Korunma Yolları

Sivrisineklerden Korunma Yolları

Sivrisinekler Nasıl Isırır?

Yaz aylarını hayal ederken hiç hesaba katmadığımız sivrisinekler bizi yazdan önce karşılarlar çoğu zaman. Sivrisinek ısırması lokal bir alerjik reaksiyonla sonuçlanır.

 

Deri Neden Kabarır?

Sivrisinek soktuğunda kanı daha kolay emmek için tükürük salgılar. Kanı sıvılaştıran bu tükürük vücudumuzda alerjen etki yapar. Isırılan bölgede kabarma ve kaşıntı başlar. Alerjiniz olan bir şeyi yediğinizde cildinizin kabarmasıyla sivilcenin soktuğu yerin kabarması benzer durumlardır. Sivrisineklerden korunmanın birçok yolu vardır.

 ** Sivrisinek kovucu kremler

 ** Ultrasonik kovucular

 ** Camlara yerleştirilen sinek filtreleri

en yaygın kullanılan ürünlerdir. Tüm önlemleri alsanız bile sivrisineklerin elbet bir boşluğunuzu bulacağı kesindir.

 

Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Sivrisinekler genellikle gün batımında, gece karanlığında ve sabaha karşı atağa geçerek saldırırlar. Uyku durumundayken sivrisinekleri fark etmemiz mümkün değildir. Bu yüzden tedbir almamız şarttır. En temel tedbirimiz camlara filtre taktırmaktır. Ancak bu hiçbir zaman sivrisinekleri bütünüyle engelleyemez. Sivrisineklerin odanıza giriş yapabileceği kapı ya da cama yakın bir noktaya prize takılarak çalışan ultrasonik sivrisinek kovuculardan yerleştirebilirsiniz.

 

Sivrisinek Kovucu Kremler

Sivrisinek kovucu kremlerde ise daha hassas olmak gerekiyor. Neticede sivrisineğe zararlı olan şey insana da çok az da olsa zararlıdır. Bu kremlerin çoğu yüze sürülmemesi gereken kremlerdir. Çocuklar ellerini sık sık yüzüne sürdükleri için çocukların ellerine de krem sürülmemelidir. Ayrıca kovucu kremlerin çocuklara özel üretilmiş olmasına dikkat ediniz. Bu kremler egzama ya da yara üzerine temas ettirilmemelidir. Elbisenin altına sürülmemeli ve kıyafete bulaştırılmamalıdır. Sürüleceği alanı daraltmak için uzun kollu elbiseler tercih etmek doğru olur.

 

Sivrisinekler En Çok Kimi Isırır?

Ayrıca parlak renkler ve parfümler de sivrisinekleri cezp eder. Açık renkli ama parlak olmayan giysiler giyerek kokulu kozmetik ürünlerden kaçınmakta fayda var. Çok küçük çocuklar için ise cibinlik kullanmak mantıklı olacaktır. Unutulmamalıdır ki sivrisinekler her zaman çocukları tercih ederler. Son olarak da evinizin çevresinde su birikintisi bulunmamasını sağlayın, sivrisineklerin bataklıklarda yaşadığını aklınızdan çıkarmayın.

 

Sivrisinekler Neden Isırır?

Sivrisineklerin yalnızca dişileri insanları ısırır. Yumurtlamak için gereksinim duydukları proteini karşılamak isteyen dişiler insanlardan ya da hayvanlardan kan emme yoluna giderler. Erkek sivrisinekler beslenme ihtiyacını genellikle bitki özleriyle giderirler. Bazı böceklerin ısırıkları da sivrisinek ısırığı sanılabilir. Neticede ısırılan yerdeki kabarmaya neden olan şey vücudun orada yabancı madde algılamasıyla gösterdiği reflekstir. Sivrisineğe alerjiniz yoksa ısırılan bölge dışında bir zararı olmaz, sivrisinek ısırığı bölgesel bir durumdur. Tabi sivrisinek hastalık taşıyorsa durum farklı olur. Isıya duyarlı olan sivrisinekler insan vücudunu termal olarak 50 metreden algılayabilir. Bu yüzden vücut ısısı fazla olan ya da terlemiş durumda olan kişileri sivrisinekler daha çok sokar.

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

  1. fatih dedi ki:

    Sivri sinekden ve kara sinek den kurtulmanin yolu kara biber ve nane bir tutam nane bir çay kaşığı karabiber çay tabakagin içine koyup suyla karistinin

Yorum Yaz