Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ciltte Mantar Oluşumu ve Tedavisi

Cilt Mantarı Nasıl Bir Rahatsızlıktır?

Mantar bir cilt problemidir. Yaygın görülen bu rahatsızlık çok eski çağlardan beri insanlarda görülmektedir. Mantarlar genellikle yuvarlak veya elips şeklinde görülür. Mantar lezyonları merkezden başlayarak iyileşir. Bu nedenle orta ile kanarlar arasında renk farkı vardır. Mantarlar genellikle ağrısız oluşumlardır. Ancak ciltte bir deformasyon oluştuğu için baskı durumunda diğer bölgelerden daha farklı bir his oluşur. Mantarlar çok çeşitli türlerden oluşur. Mantar türlerine göre bulaşma, büyüklük ve iyileşme süreci gibi özellikler değişkenlik gösterebilir.

Ciltte Oluşan Mantarın Belirtileri Nelerdir?

  ->  Ortasından başlayarak iyileşme gösteren yuvarlak oluşumlar

  ->  Mantar olan bölgede kabarıklıklar görülmesi

  ->  Mantar oluşan bölgede kabuklaşma ve döküntü görülmesi

Cilt Mantarları Bulaşıcı Mıdır?

Cilt mantarının bulaşıcılık özelliği türüne göre değişir.

  1- Tinea Corporis: Bu mantar türü bulaşıcıdır. İnsandan, hayvandan veya eşyalardan insanlara bulaşabilir. Bu mantardan korunmak için evcil bile olsa hayvanlara temastan kaçınmak gerekir. İnsanlarla aynı terliği, aynı havluyu veya yastığı kullanmamak gerekir. Yabancı insanlarla yakın temastan kaçınmak gerekir.

  2- Tinea Versicolor: Bu mantar türü bulaşıcı değildir. İnsanın kendi bünyesinde bulunur. Aktif olabilmesi için aşırı terleme ve yıkanmama, hastalık veya aşırı yorgunluk gibi tetikleyici bir sebebin olması gerekir.

Cilt Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Ciltte oluşan mantarlar genellikle yüzeyseldir. Bunların tedavisi için mantar oluşan bölgeye anti-fungal kremler sürmek yeterli olacaktır. Ancak bu kremin doktorun önerdiği süre boyunca düzenli olarak sürülmesi gerekir. Aksi taktirde mantar oluşumu tekrarlar. Oluşan mantar eğer derinlere kadar uzanıyorsa kremlere ek olarak ağız yoluyla alınan anti-fungal haplar da kullanılmalıdır. Ayrıca mantar oluşumu çok sık tekrar eden hastaların şampuanları bile bu rahatsızlığa özel olarak seçilmektedir.

Cilt Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Ciltte oluşan mantarlar sonucu genellikle çok kötü bir tablo ortaya çıkmaz. Lezyonlar basit ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılabilir. Eğer mantar tedavi edilmezse cilt üzerinde kötü bir görüntü kalır. Bunun dışında çok fazla mantar bulunan ve mantar olaşan bölgelerden enfeksiyon kapan insanların başka problemlerle karşılaşması olasıdır. Ancak bu düşük bir ihtimaldir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz