Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Uçuğa Ne İyi Gelir? Uçuk Nasıl Geçer?

Uçuk Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Uçuk, deride ve mukozada oluşan veziküler bir enfeksiyondur. Tıp dilindeki karşılığı herpes simplekstir. Virüs kaynaklıdır. Tek tek veya gruplar halinde kendini gösterir. Bir kez kendini gösteren uçuk, kalıcı şekilde tedavi edilememektedir. Uçuk vezikülü genellkle aynı bölgede ve dolaşım sistemindeki antikorlara rağmen sık sık tekrarlar. Herpes simpleks virüsü HSV1 ve HSV2 olmak üzere 2 tiptir. HSV1 ağız salgılarıyla, HSV2 genital salgılarla yayılır. Genital bölgede yara görülen kişilerde, herpesle birlikte behçet hastalığı da düşünülmeli ve test yaptırılmalıdır.

Uçuk Nasıl Ortaya Çıkar?

Herpes simpleks virüsü, bulaştıktan sonra 12-14 günlük bir kuluçka dönemi geçirir. Önce kaşıntı ve sızı ile kendini belli eder. Daha sonra sıvı dolu bir vezikül şeklinde ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra kesinlikle el sürülmemesi gerekir.Hatta uçuk çıkan kişilerin yüz havlusunu bile kullanmak çok risklidir. Çünkü bu vezikül, patlayıp içindeki sıvıyla başka kişilere bulaşmaya çok müsaittir.Uçuk kendiliğinden 14 gün gün içinde iyileşir. Fakat hastada uçuk izi yaklaşık 2 haftada tamamen geçmektedir. Üst üste aynı bölgede tekrarlayan bazı uçuk vakalarında ömür boyu kalıcı iz oluşabilmektedir.Bu izler ancak lazer tedavisiyle silinebilir.

Uçuk Ne Zaman Tekrarlar?

  ->  Ateşli hastalıklarda,

  ->  Aids gibi vücut savunma sistemine zarar veren bir hastalık durumunda,

  ->  Uzun süre uykusuz kalan kişilerde,

  ->  Stres altında yaşayan kişilerde,

  ->  Kadınların adet dönemlerinde, herpes simpleks hastalarında virüsün tekrarlama olasılığı çok yüksektir.Bu yüzden herpes simpleks görülen hastaların vücut direncini yüksek tutması gerekir.

Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuğun tamamen tedavisi söz konusu değildir. Fakat uçuk vezikülünün daha çabuk kabuk bağlaması ve daha çabuk iyileşmesi için bazı antiviral ilaçlardan yararlanılır.

Uçuğa Ne İyi Gelir?

->  Nişasta ve diş macunu sürülmesi, uçuğun içindeki sıvıyı emeceği için daha kısa sürede iyileşmesini sağlayabilir. Ancak bunlar antiviral ilaçlar kadar etkili değildir.

->  Uçuk bulunan bölgeye buz uygulamak ortamdaki virüslerin ölmesini hızlandırır Bu sayede uçuklu alan daha kısa sürede kabuk bağlar ve iyileşir.

->  Bir diş sarımsak dövüldükten sonra bir bez yardımıyla uçuklu bölgeye uygulanır. Gün içinde 2-3 kez tekrarlanan bu yöntem uçuğun daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz