Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Çocuk Felci Hastalığı, Belirtileri ve Aşısı

Çocuk Felci Nasıl Bir Hastalıktır ?

Çocuk hastalıkları denilince genelde kızamık, kabakulak gibi basit belirtileri olan ve kısa sürelerde iyileşebilen hastalıklar akla gelir. Ancak tüm çocuk hastalıkları bu kadar sakin seyirli değildir. Bazı hastalıklarda çok ağır sonuçlar ortaya çıkarabilir. Çocuk felci de bunlardan biridir. Çocuk felci virüs kaynaklı ve bulaşması çok kolay bir hastalıktır. Eski çağlardan beri görülen bu hastalık ancak 18. yüzyılda tanımlanmıştır. Çocuk felci adından da anlaşılacağı gibi çocukların hareket sistemlerine zarar veren ve felç kalmalarına sebep olabilen bir hastalıktır. Bu yüzden hastalığa karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Çocuk Felci Mikrobu Nasıl Etki Gösterir ?

Çocuk felci virüsü, çok kolay yayılabilme özelliğine sahiptir. Ancak bulaştığı 100 kişiden sadece birinde felce sebep olacak bir hastalık ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Yine yüz kişiden yaklaşık 2-3 tanesinde de ufak belirtiler, ağrılar vs. oluşturacak düzeyde hastalık görülür. Bu mikrobun hastalık oluşturma ihtimali, kişinin yaşına ve sağlık durumuna göre değişir. Büyük çocuklar, küçüklerden daha dirençlidir. Bademciği alınmış çocuklar,bu virüse karşı sağlıklı çocuklardan daha hassastır.

Çocuk Felcinin Belirtileri Nelerdir ?

  ->  Kaslarda yaygın ağrılar

  ->  Yorgunluk, bitkinlik

  ->  Hafif ateş

  ->  Vücutta asimetrik felç görülmesi

Çocuk Felci Aşısı Ne Zaman Yapılır ?

Çocuk felcine karşı ilk önlem 20. yüzyılın ortalarında bulunmuştur. Önce inaktif mikropların kullanımıyla bir aşı geliştirilmiş ve uygulanmış. Daha sonra canlı aşılar üretilmiştir. Bu aşılar oldukça fayda sağlamıştır. Bu sayede yaklaşık 20 yıldır gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde çocuk felci hastalığı görülmemiştir. Çocuk felci aşısı, bebeklerin 6. ve 18. aylarında iki kez yapılır.

Çocuk Felci Büyüklere De Bulaşabilir

Çocuk felci genellikle dışkıdan yayılan bir hastalıktır. Eskiden alt yapı ve çevre temizlik yeterli olmadığı için bu virüs herkese bulaşabiliyordu. Ancak zamanla koşulların iyileşmesiyle sadece çocuklar bu virüsten etkilenir oldu. Hastalık da çocuk felci adını bu şekilde aldı.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz