Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Boy Nasıl Uzar? (Boy Uzatma Yöntemleri Hakkında)

Boy Nasıl Uzar? (Boy Uzatma Yöntemleri Hakkında)

Boy Problemi

Neredeyse tüm insanlarda uzun boylu olma isteği vardır. Bu istek elbette büyük oranda görünüşle ilgili kaygılara dayanır. Aynı zamanda kısa boylu erkeklerin yer yer karşılaştığı kötü yaklaşımlar ciddi bir psikolojik travma nedenidir. Bu yüzden yıllardır daha uzun boylu olmanın ve daha yapılı görünmenin yolları aranmaktadır. Eski yıllarda bilim çok fazla gelişmediği için boy uzatmanın imkansız olduğu ve genetik etkenlere boyun eğilmesi gerekildiği düşünülmekteydi. Ancak son dönemde boy uzamasının biyolojik ve fiziksel müdahalelerden etkilenebileceği keşfedilmiş ve bu yönde bazı çalışmalar yapılmıştır.

Boy Nasıl Uzar?

Boy uzaması kemikler sayesinde gerçekleşir. Kemikler eklem bölgelerindeki büyüme noktalarından karşılıklı olarak uzarlar ve yaş ilerledikçe kalınlaşırlar. Erkeklerde en fazla boy uzaması 13-14 yaş civarında olurken kızlarda 10-11 yaş arasında en fazla uzama görülür. Boy uzaması gelişim çağının sonunda tamamlanır. Bu da erkeklerde 22 kızlarda ise 19 yaşa tekabül eder. En fazla bu yaşlara kadar boy uzaması görülebilir.

Boy Uzaması Nelere Bağlıdır?

  ->  Büyüme hormonunun miktarına

  ->  Cinsiyet hormonlarının miktarına ve etkisine

  ->  Kandan kemiğe geçen kalsiyum ve fosfat miktarına

  ->  Beslenme ve uyku düzenine

  ->  Yapılan aktivitelere ve egzersizlere

Hangi Besinler Boy Uzamasına Yardımcı Olur?

  ->  Süt, yoğurt, peynir ve yeşil sebzeler gibi besinler kalsiyum içeriklerinin yüksek olması sayesinde boy uzamasına olumlu etki yapar.

  ->  Kırmızı et, balık, yumurta gibi besinler içerdikleri yüksek protein sayesinde kemiklerin gelişimini olumlu etkiler.

  ->  Herhangi bir sebepten yeterli beslenemeyen çocuklar için takviye gıdalar da vardır. Ancak bunlar doğal besinlerin yerini tutmaz.

Boy Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Yalnızca boy uzaması için değil tüm vücudun gelişimi için bebeklere anne sütü verilmesi gerekir.

  ->  Anne sütünü bıraktıktan sonra bebeğe hazır sütler, protein içeriği yüksek mamalar ve taze meyveler yedirilerek gelişimi desteklenmelidir.

  ->  8 yaş öncesi için yüzme, 8 yaş sonrası için ise basketbol ve voleybol gibi zıplamalı sporlar çocukluk çağında boy uzamasını olumlu etkiler.

  ->  Ağırlık kaldırılan sporlar kemiklerin büyüme bölgelerine baskı uygulayacağı için boy uzamasını olumsuz etkileyebilir.

  ->  Kalsiyum ve protein içeriği yüksek besinler boy uzamasını olumlu etkiler.

Sözde Boy Uzatma Ürünleri ve İlaçları

Boy uzamasını tetiklediği ispatlanmış bir ilaç yoktur. İnsanların zaaflarını her konuda olduğu gibi bu alanda da kullanan dolandırıcılar ne olduğu belirsiz ilaçları boy uzattığı iddiasıyla internetten satmaktadır. Yalnızca ilaçla da sınırlı olmayan bu sektör büyüme hormonlarını aktif hale getirdiğini iddia eden ayakkabı tabanlıkları ile de işlemektedir. Üstelik sadece gelişim çağındakilere hitap etmiyor dolandırıcılar, örneğin 28 yaşında ve kemiklerindeki büyüme bölgeleri kapanmış birinin de bu ürün sayesinde boyunun uzayacağını iddia ediyorlar. Büyüme bölgeleri kapanmış birinin cerrahi operasyon haricinde asla boyu uzamaz.

Hormon Tedavisi

Çocuğun boyunun uzamasına engel olacak bir hormon ya da enzim eksikliği varsa doktor kontrolünde bu gereksinimlerin takviyesi sağlanır. Normale göre çok kısa olan çocukların mutlaka bir ortopedi uzmanınca muayene edilmesi ve sorunun belirlenmesi gerekir. Hormon tedavisi sadece boya etki etmez. Uzman doktorun gözetiminde sıkı bir takiple yapılmadığı takdirde başka sorunlara yol açabilir.

Boy Uzatma Ameliyatı

Son yıllarda boy uzaması için uygulanan ameliyatlar vardır. Bu ameliyatlarda kemiklerin uzama noktalarına bir düzenek takılır. Bu düzenek belli aralıklarla ayarlanır ve kemiklerin arası açılır. Bu açılan bölgede yeni kemik oluşumu meydana gelir. Daha sonra tekrar ayarlanarak kemiklerin arası açılır ve bir kez daha yeni kemik oluşumu olur. Uzama miktarı istenilen seviyeye gelince aparat çıkartılır ve tedavi tamamlanır. Ancak bu ağrılı, uzun süren ve pahalı bir yöntemdir. Bu nedenle çok az klinikte uygulanır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 5,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz