Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni Doğan Bebek Neden Çok Hassastır?

Bebekler anne karnında 9 ay geçirdikten sonra dünyaya gelirler. Anne karnındaki süreç içerisinde bebeğin beslenmesi, solunum ihtiyacı, vücut ısısının korunması gibi tüm ihtiyaçları anne tarafından sağlanır. Ancak doğumdan sonra bu ihtiyaçları dışarıdan karşılaması gerekir. Anne tarafından emzirilmeye, kendisini sıcak tutacak kıyafetler giydirilmeye ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Yeni doğmuş bir bebek ilk birkaç gün gözlerini bile açamaz. Anne karnındaki ortamdan dışarıya çıkınca gözleri beli bir süre sonra ışığa adapte olabilir. Tıpkı gözleri gibi bebeğin tüm organları dış dünyaya zamanla adapte olur. Bu süreçte bebeğin en büyük destekçisi annedir.

Yeni Doğan Bebeğin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bebekler gündüz ve gece kavramına yaklaşık 3-4 ay içerisinde alışırlar. O döneme kadar bebeklerin uykuları tamamen ihtiyaca göre ayarlanır. Bebeklerin gece ve günsüz kavramına alışmaları için anneler gündüz bebeğe daha hareketli ve ışıklı bir ortam sağlamalı, geceleri ise uyandıklarında pek ışık açmadan ve fazla ses çıkarmadan bebeği emzirip yaniden uyutmalıdır. Bu şekilde davranılırsa bebek gece uyuyup gündüz oturma düzenine daha çabuk alışır. Yeni doğan bir bebek ilk bir ay içerisinde günün 3’te 2 sini yani 16 saatini uyuyarak geçirmelidir. Bu sürenin altına düşmek bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Yeni doğan bebeklerin düzenli olarak beslenmesi gerekir. Anneler ilk 6 ay içinde bebeğe yalnızca anne sütü vermelidir. Bunun dışındaki hazır sütler veya mamalar bebeğin iştahını keser ve anne sütünden yeterince emmesine engel olur. Bebekler 2-3 saatte bir emzirilmelidir. Bu hem bebeğin beslenmesi için önemlidir hem de anne sütünün devamlı oluşması için sık sık emzirmek gerekir. Bebek eğer uyuyorsa 4-5 saatlik bir uykudan sonra anne tarafından uyandırılıp emzirilmesi yeterlidir.

Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yeni doğan bebekler ilk 24 saat yıkanmamalıdır. Çünkü ilk doğduğunda cildinde kendisini mikroplardan koruyan bir tabaka vardır. İlk günün ardından bebekler düzenli olarak yıkanır. Bebeğin yıkanması sırasında suyun ılık olması, kullanılan banyo jelinin cilde zarar vermemesi ve bebeğin banyo sonrası üşümeden hemen kurulanması çok önemlidir. Ayrıca bebeklerin anne tarafından yıkanması anne ile bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz