Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik

Her kadın gençlik döneminden sonra anne olmayı arzular. Hem hormonları gereği hem de bebek sahibi olmanın güzelliği nedeniyle hamile kalmayı isterler. Hamilelik, kadının vücudunda neredeyse her şeyi değiştirir. Hormon düzeni, psikolojik durumu, hatta diş eti sağlığını bile dolaylı yollardan etkiler. Hamilelerin bu değişimleri hem bebeğin gelişimi için hem de annenin sağlığı için gerekli olan etkenlerden kaynaklanır. Kadınlar vücudundaki değişimler karşısında önce panikler daha sonra bunların doğal olduğunu anlayıp hamilelik süreci boyunca yeni duruma alışmaya çalışırlar.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Kadınlarda yumurtlama döneminde bazı değişimler olur. Özellikle progesteron hormonunun aşırı yükselmesi göğüslerde şişlik ve vücutta ödem oluşturur. Eğer yumurtlama döneminde döllenme gerçekleşirse bu değişimler devam eder ve zamanla daha belirgin şekilde kendini gösterir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

  ->  Yeni oluşan zigotun anne rahmine yerleşmesi sırasında kanama görülebilir. İlk belirti budur.

  ->  Göğüslerde dolgunluk hissi ve hafif ağrı duyulması

  ->  Vücutta halsizlik görülmesi, sürekli uyuma isteği ve zihin yorgunluğu görülmesi

  ->  Hamilelerde vücutta dolaşan kan, bebekle de paylaşılmaya başlandığı için bir süre tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi görülebilir.

  ->  Adet döneminde görülen ilk gecikme, hamileliği düşündüren en ciddi belirtidir.

  ->  Hamilelik döneminde diş etleri daha şiş ve kanamalı olabilir. Bu duruma hamilelik gingivitisi adı verilir.

  ->  Değişen hormon aktiviteleri sindirim sistemini de dolaylı yoldan etkiler. Bağırsak hareketlerinde tembellik başlar ve sürekli yeni yemek yemiş hissi uyandırır. Ayrıca hamilelikte görülen sebepsiz mide bulantıları da bu hormonal değişimlerden kaynaklanır.

Hamilelik Belirtileri Görülürse Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelik belirtileri özellikle erken dönemde çok net değildir. Başka hormonal değişimlerle veya hastalık belirtileriyle karıştırılabilir. Bu nedenle hamilelik belirtilerinden bir kısmını fark eden kadınların en kısa sürede kadın doğum uzmanına giderek muayene olması gerekir. Eczanelerde satılan basit doğum kontrol çubukları her zaman doğru sonuç vermez. Bu nedenle hamilelikten emin olmak için doktor kontrolü gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz