Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hiperaktif Çocuklar Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite Nedir?

Hiperaktivite, bir davranış bozukluğudur. Çocuklarda genellikle okula başladıklarında fark edilir. Ancak bu problemin belirtileri 2-3 yaşlarından itibaren kendini gösterir. Hiperaktivitenin temel özellikleri dikkat dağınıklığı ve aşırı hareketliliktir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına oranla çok daha fazla görülen bir durumdur. Yaramaz olarak değerlendirilen ve genellikle kızılarak, cezalandırılarak sakinleştirilmeye çalışılan hiperaktif çocuklar iyi bir terapiye ve yakınlarının anlayışına ihtiyaç duyarlar. Böyle çocukların ileriki hayatlarında hem eğitim hem de sosyal anlamda başarılı bireyler olabilmeleri için doğru teşhis ve tedavi büyük önem taşımaktadır.

Hiperaktivite Neden Olur?

  ->  Beyinde bulunan bir problem hiperaktiviteye neden olabilir. İnsanların dikkat ve sosyal zeka gibi özellikleri beyin tarafından yönetilir. Bu özelliklerle ilgili bölgelerde doğuştan gelen bir problem varsa hiperaktiflik görülebilir.

  ->  Aileden gelen genetik özelliklerin hiperaktivite oluşumuna etkisi oldukça fazladır. Bu görüş bilim insanları tarafından da kabul görmektedir. Soy ağacında hiperaktif birey bulunan çocukların bu sorunla karşılaşma yüzdesi toplumun genel hiperaktivite yüzdesinden daha fazladır.

  ->  Çevresel etkenler hiperaktiviteye en az etkili olan sebeptir. Çocuğun çevresindeki anormal olaylar onu genellikle depresif veya içine kapanık bir hale getirebilir. Ancak nadiren de olsa çevre etkisi çocuklarda hiperaktivite meydana getirebilir.

Hiperaktif Çocuklara Nasıl Davranılmalıdır?

Hareketli ve dikkatsiz bir çocuğun davranışlarının temeli incelenmelidir. Bu çocuğun neden bu şekilde hareket ettiği anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bunun için ilk görev velilere düşmektedir. Veli, çocuğunun davranışlarında problem görüyorsa bir pedagog ile görüşmelidir. Görüşme sırasında pedagogun sorularına doğru yanıt verebilmek için ise çocuğun davranışlarını iyi gözlemliyor olması şarttır. Daha sonra eğer pedagog, çocuğa hiperaktivite teşhisi koyduysa velilerin sakin kalması ve doktorun uyarılarına dikkat etmesi gerekir. Hiperaktif çocuklar, normal çocuklara göre daha çok takdir bekler ama bu kesinlikle “şımartılmalı” anlamına gelmemektedir. Ölçülü olmak ve çocuğu iyi davranışlara, başarılı olmaya teşvik etmek gerekir. Çocuk hatalı bir davranış yapıyorsa onun hatası görmezden gelmek yanlıştır. Çocuğa bu hatanın nelere yol açacağını açıklayarak mantıklı şekilde uyarılar yapılmalıdır. Unutulmaması gerekir ki hiperaktif çocuklar, normal çocuklara göre daha hassastır.

Hiperaktif Çocuk Nasıl Tedavi Edilir?

Hiperaktivite tedavisinde birkaç yöntem birlikte uygulanmaktadır. Bunlar:

  ->  Çocuğa problemine özgü, özel bir eğitim verilmesi

  ->  Aileye çocuğun durumu ile ilgili her konuda danışmanlık yapılması

  ->  Çocuğun davranışlarını düzenleyebilecek ilaçların verilmesi

  ->  Çocuğun yanlış davranışlarını değiştirmesi için yapılacak psikolojik yardımlar

Hiperaktif bir çocuğun tedavisinde 3 ayak vardır. Bunlar aile, doktor ve çocuğun kendisidir. Bu üçünün birlikte bir tedavi programı uygulaması rahatsızlığın ortadan kalkması için tek çaredir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz