Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir ve Nasıl Geçer?

Hamilelik Çatlakları Nasıl Önlenir ve Nasıl Geçer?

Hamilelikte Oluşan Karın Çatlakları

Hamilelik dönemi başlangıcından itibaren annenin vücudunda birtakım değişimler meydana gelir. Gebelik başlangıçta hormon değişimleri ile kendini belli eder ve bebeğin büyümesiyle beraber fiziksel değişimler de göz çarpar. Annenin karnı şişer, vücudu yağ ve ödem depolamaya başlar. Kısa sürede meydana gelen şişlikler vücudu saran deri üzerinde büyük basınç oluşturur. Bu basınç neticesinde deri de genişler ve uyum sağlamaya çalışır. Ancak derinin bu genişlemesi hücre sayısının artması şeklinde değil deri hücrelerinin arasındaki mesafenin açılması sonucu olur. Yani hücrelerin çevresindeki bağ dokusu esner. Bu esneme de yakından bakıldığında deri üzerinde bütünlüğün bozulması ve çatlak oluşumu şeklinde gözlenir.

Hamilelikte Karın Çatlakları Ne Zaman Oluşur?

Karın bölgesinde oluşan çatlaklar hamileliğin 3. ayından sonra kendini göstermeye başlar. Çatlakların en yoğun oluştuğu dönem ise hamileliğin 6. ayıdır. Anne adaylarının bu dönemde kadın doğum uzmanına da danışarak çatlakların önüne geçmesi, en azından bunları azaltması gerekir.

Çatlakları Önlemek İçin Hamilelik Döneminde Neler Yapılabilir?

  ->  Bunun için en basit yöntem bol sıvı tüketmektir. Alınan sıvı bağ doku hücrelerinin arasına dolar ve daha düzenli bir görünüm alınmasını sağlar.

  ->  Dengeli ve yeterli beslenmek her konuda olduğu gibi cilt bütünlüğünün sağlanmasında da faydalıdır.

  ->  Balık ürünleri tüketmek sağlıklı yağ alımını sağlar ve bol miktarda protein kazandırır. Protein bağ dokusu hücrelerini güçlendirir. Daha sıkı yapı kazanmalarını sağlar.

  ->  Gebelik döneminde çatlak oluşma ihtimalini azaltıcı yağlar ve kremler kullanılabilir.

  ->  A ve E vitamini derinin daha elastik bir yapı kazanması için gereklidir. Bu nedenle özellikle kırmızı ve turuncu renkli sebze, meyveler tüketilmelidir.

  ->  Hamileliğin özellikle ilk 3 ayında yapılacak hafif egzersizler karın bölgesindeki bağ dokusunu güçlendirir. Güçlü bağ dokusu da derinin fazla esnemesini ve çatlak oluşumunu önler.

  ->  Hamilelik döneminde aşırı kilo alımından kaçınmak gerekir. Aşırı kilo annenin sağlığını bozar, hareket kabiliyetini sınırlar ve de çatlak oluşumuna sebep olur. Aşırı kilo almamak için annenin az uyuması, yürüyüş yapması ve yağlı besinlerden uzak durması gerekir.

Çatlakları Önlemek İçin Hamilelik Sonrasında Neler Yapılabilir?

  ->  Doğum sonrasında deriye nüfuz ederek sıkılaştırıcı etki yapan kremler kullanılabilir. Ancak bu kremler doktor tavsiyesi ile alınmalıdır. Aksi taktirde istenmeyen yan etkilerle karşılaşılabilir.

  ->  Hamilelikte olduğu gibi doğum sonrasında da spor yapmanın deriyi toparlayıcı bir etkisi vardır. Doğumdan 3 ay sonra mekik gibi zorlayıcı egzersizlere de başlanabilir.

  ->  Doğum sonrasında da aynen hamilelikte olduğu gibi bol su tüketimi faydalı olacaktır. Ayrıca her gün düzenli olarak protein tüketmek yapılan sporun kasları kuvvetlendirmesini sağlar.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz