Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamilelikte Sivilce Neden Olur? (Gebelikte Sivilcelenme)

Hamilelikte Sivilce Neden Olur? (Gebelikte Sivilcelenme)

Hamilelikte Hormonların Değişimi

Annelik hormonları olmasaydı, hiçbir kadın hamilelik yükünü çekmek istemezdi. Hamilelik dönemini katlanılabilir kılan şey annelerin o yeri değişmez sevgisidir. Bu sevginin de biyolojik olarak kaynağı hormonlardır. Hormonlar anne adaylarını duygusallaştırır ve yavrularına duydukları sevgiyi güçlendirir. Öyle ki anne adayları hamileliğin bazı dönemlerinde sebepsiz yere ağlar.

 

Hormonların Cilde Etkisi

Bu düzeyde etkili olan hormonlar cilt yapısını da değiştirir ve cildin yağlanmasına neden olur. Hormon artışı hamileliğin 6. haftasında kendini belli etmeye başlar. Cildin nemini ve yağ dengesini korumasına yardımcı olan sebum salgısı hamilelik döneminde önemli ölçüde artar. Sebum salgısıyla karışan tozların gözenekleri tıkaması sivilce oluşmasına neden olur. Hamilelik sivilceleri geçicidir ama önlem alarak hamilelik süresini de sorunsuz atlatmak daha iyidir. Çok nadir de olsa hamilelikten önce olan sivilcelerin hamilelik sürecinde azaldığı gözlemlenir.

 

Nasıl Önlem Alınabilir?

-> Gözenekleri açmak için sabah ve akşam yüz temizleyiciler kullanılır.

-> Temizlikten sonra cildi sıkılaştırmak için tonik ya da organik gül suyu kullanılır.

-> Temizleyicilerin kuruttuğu cilt için yağsız nemlendirici şarttır. Cildin nemlendirilmesi yağ salgılanmasını azaltır.

-> Cildin yağ salgılamadan nemini koruması için bol bol su için.

-> Yüzünüzü yıkarken ve kurularken sert davranmayın. Ciltte oluşan tahriş sivilceleri artırır.

-> Sivilcelerle oynamayın ve patlatmayın.

-> Makyajı abartarak gözenekleri kendi ellerinizle tıkamayın.

-> Aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimini sınırlandırın.

 

Hamileyken Sivilce İlacı Kullanılır Mı?

İçeriğinde A vitamini fazlaca bulunanlar başta olmak üzere birçok sivilce ilacı bebeğe zarar verir. Özellikle ağızdan alınan ilaçlar kesinlikle hamilelik döneminde ya da öncesinde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Hamilelikte kullanılabilecek jel ve kremler vardır ancak gündelik önlemler daha yararlı olacaktır.

 

Zararlı İlaçlar

Sivilce tedavisinde kullanıldığında ağızdan alınan bazı ilaçlar troid fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Ayrıca hamileliği yakın ya da hamilelik sırasında kullanıldıklarında çocuğun sakat veya kusurlu olmasına neden olabilirler. Unutmayın ki böyle şeyler yüzünüzün güzelliğinden önemlidir. Karşınızdaki insan sizde yüzünüzün güzelliğinden ötesini göremiyorsa bırakın güzelliğinizi de görmesin. “Hangi ceylan gözdür ki yere akmadı?”  sözüyle bitirelim. Güzelliğinizden başka bir şeye değer vermeyen insanlar için çocuğunuzun ve kendi geleceğinizi riske atmayın, kalın sevdiklerinizle :)

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
2 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,50 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz