Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Raşitizm Oluşma Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Raşitizm Nedir?

Raşitizm bir kemik hastalığıdır. Kemik gelişimi kalsiyum ve fosfor minerallerinin birikmesiyle oluşur. Bu birikmeyi kontrol eden bir büyüme hormonu vardır. Bu büyüme hormonunun salgılanması da bir çok etkene bağladır. Genetik faktörler, iklim özellikleri, beslenme düzeni ve D vitamini miktarı, büyüme hormonunun salgılanmasını düzenler. Raşitizm denilen kemik probleminin ortaya çıkmasındaki sebep ise D vitamininin yetersizliğidir. Raşitizm, ortaya çıkmadan önlemler alınarak engellenebilecek bir problemdir. Bunun için çocukların iyi takip edilmesi ve gelişimlerindeki aksaklıkların asla göz ardı edilmemesi gerekir.

Çocuklarda Görülen Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

  ->  2-3 yaşına geldiği halde bıngıldak denilen kafa kemikleri arasındaki boşluğun tam olarak kapanamaması

  ->  El bilek kemiğinde anormal derecede kalınlaşma gözlenmesi

  ->  Ayak kemiklerinde eğrilikler görülmesi

Raşitizm Hastalığı Nasıl Meydana Gelir?

Raşitizmin en önemli nedeni D vitamini eksikliğidir. D vitamini ihtiyacı 2 şekilde karşılanır. Birincisi dışarıdan alınan besinlerin sindirilmesiyle, ikincisi ise güneş ışığının etkisiyle insan vücudu tarafından salgılanmasıyladır. Eğer bir çocuk güneş ışığında yeteri kadar kalmazsa veya besinler yoluyla yeteri kadar D vitamini alamazsa raşitizm görülebilir. Bir diğer sebep ise vücuttaki sindirim veya emilim mekanizmalarında aksaklıklar nedeniyle, besinlerdeki D vitamininin kana karışmamasıdır.

Raşitizm Teşhisi

Raşitizm teşhisi için dikkatli bir muayene ve kemik incelemesi yapılmalıdır. Hastalığın herhangi bir belirtisi olup olmadığı detaylıca incelenir. Daha sonra vücuttaki D vitamini ölçülür. D vitamini eksikliği varsa ve raşitizm belirtilerine rastlanmışsa çocuğa raşitizm teşhisi koyulur.

Raşitizm Tedavisi

Raşitizm tedavisi hastalığın oluşma sebebine göre değişmektedir. Hastada yalnızca D vitamini alım eksikliği varsa D vitamini hapları ve D vitamini iğneleri kullanılabilir. Hastalık eğer alınan D vitamininin emilimiyle ilgili bir sorundan kaynaklanıyorsa önce hastadaki emilim problemi düzeltilmeye çalışılır. Bu sorun düzelene kadar da hastalık ilerlemesin diye dışarıdan D vitamini takviyesi yapılır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz