Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kamburluk Oluşumu Ve Nedenleri

Kamburluk Oluşumu Ve Nedenleri

Kamburluk Nedir?

Kamburluk tıp dilinde ‘kifoz’ diye adlandırılmıştır. Kamburluk omurganın kalıcı olarak öne eğilmesi olarak tanımlanabilir. Sağlıklı bir insanın sırt yapısı da eğridir. Kamburluk ise normal eğriliğinin artmasıyla olur. Eğer kamburluk kalıcı hale gelmişse kişinin dik durması imkansızdır. Kambur kişilerin isteseler de artık dik duramayacağı unutulmamalı ve kişi bu konuda incitilmemelidir.

Kamburluk Belirtileri

Kamburluğun oluşturduğu ilk şikayet sırt ağrısıdır. Eğik duran sırta daha fazla ağırlık biner ve kamburluk arttıkça sırt ağrısı da artar. Kamburluk nefes darlığı  ve akciğer problemlerine sebep olabilir. Bu yüzden sigara kambur insanlar için bir kat daha sakıncalıdır. Çocuğunuzda kamburluk başlangıcı olduğunu düşünüyorsanız öncelikle dik durmasını söyleyin. Omurgasını yeterince düzeltemiyorsa zaman kaybetmeyin ve uzman yardımı alın.

Kamburluk Neden Olur?

-> En sık görülen kamburluk nedeni duruş bozukluğudur.

-> Kamburluk bazen doğuştan ya da genetik sebeplerden dolayı olabilir. Bu tür kamburluklar çok hızlı ilerler.

-> Büyüme döneminde omurganın iç bölümlerinin kısa süreliğine büyümeyi durdurması ve dış bölümlerinin büyümeye devam etmesi kamburluğa neden olabilir. (kendiliğinden olur)

-> Kız çocuklarının, göğüslerinin oluşmaya başladığı ergenlik döneminde utanarak dik durmamaları kamburlaşmasına neden olabilir

-> Yaşlılıkla beraber gelişen osteoporoz

Duruş-bozukluğu-UzmanTedavi.NET

Hangi Önlemleri Almak Gerekiyor?

-> Egzersizlerle sırt kaslarını vücuda uygun oranda geliştirmek gerekir. Çünkü duruş bozukluğu sırt kaslarının zayıflığına bağlı olabilir.

-> Duruş bozukluğuna bağlı kamburluklar özellikle 10-16 yaşları arasında oluşur. Bu dönemde ailelere çok büyük iş düşer. Duruş bozukluğu varsa çocukları dik durmaları konusunda uyarmak gerekir. Duruş bozukluğuna bağlı kamburluk 18 yaşından küçük hastalarda düzeltilebilir. Fakat 18 yaşından sonra kemikler ve eklemler artık değiştirilemeyecek kadar katılaşırlar. Kamburluğun oluştuğu buluğ çağlarında hiçbir ağrı olmadığı için kamburluğun çocuk tarafından fark edilmeme ihtimali artar.

-> Özellikle sürekli bilgisayar kullanan kişilerin bel çukurunu destekleyecek şekilde geriye yaslanarak sağlıklı şekilde oturmalıdırlar.

-> Dik durmayı her seferinde unutan kişilerin korse ya da dik durmaya teşvik edici ürünler kullanması gerekir.

Doğru-oturma-UzmanTedavi.NET

Nasıl Tedavi Edilir?

Doğuştan gelen omurga bozuklukları vakit kaybetmeden ameliyatla düzeltilmelidir. Çünkü kamburluğun boyutu zamanla artacaktır. Ayrıca 70 dereceyi aşan kamburluklarda da cerrahi tedavi uygulanır. Çünkü bu boyuta gelen kamburluklar sürekli ilerlemeye meyillidir. Cerrahi tedaviden elde edilecek sonuç hasta ne kadar gençse o kadar iyi olur.  Duruş bozukluğuna bağlı oluşan kamburluklar 18 yaşına kadar fizik tedavi ve devamlı sırt egzersizleriyle düzeltilebilir. Tedaviye 18 yaşından sonra başlanırsa sadece mevcut kamburluğun ilerlemesi durdurulur. Düzgün duruş korseleri de tedavi sürecinin destekleyici bir parçasıdır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
6 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,67 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Celal dedi ki:

  Ben 13 yaşındayım belim sırtıma oranla daha ince kambur başlangıcı var tedavi yöntemi nedir

 2. Tevfik dedi ki:

  Merhaba ben 16 yil once belim incidi simdi kamburum en az 5 cm ne yapmam lazim ve boynum cok agriyo ve kalcalarim bagdac kuramiyom boynumu duz tutamiyom lutfen yardimci olun 35 yasindayim

 3. Tevfik dedi ki:

  Merhaba ben 16 yil once belim incidi simdi kamburum en az 5 cm ne yapmam lazim ve boynum cok agriyo ve kalcalarim bagdac kuramiyom boynumu duz tutamiyom lutfen yardimci olun

 4. elif dedi ki:

  Merhaba ben 13yasindayim yemek yerken ders calisirken farkinda olmadan cok egiliyorum yururkende dik yurumeyi unutuyorum ne yapmaliyim ileride kanburum olur diye cok korkuyorumm cevap verirseniz cok sevinirim simdiden tsk ederimm

  1. werth dedi ki:

   lazım evladım

 5. FURKAN KÖKLÜ dedi ki:

  Arkadaşlar 16 yaşındayım belim eğri duruyo dik yürüyemiyorum yemek yerken kamburum cıkıyo ne yapmalıyım

 6. isimsiz dedi ki:

  merhaba bnde 19 yaşındayım kamburluk var düzelirmi acaba yoksa böyle kalırmı öneriniz nedir

 7. Ddd dedi ki:

  Merhaba
  Ben 28 yaşındayım ve biraz kamburluk var sırt egzersiz lerine başladım ve dik duruş bandı aldım
  Doktora gitmwlimiyim yok sa hergün ku egzersiz hareketlerimle duzeltmem mümkün mü yoksa geç mi kaldım

 8. sercan dedi ki:

  Ameliyatta risk varmidir acaba bendede kifoz olusum var yaklasik iki yil oldu ve 26yasindayim elimden geldigince dik durup egzersizler yapmaktayim ama agrilar oluyor arada yanliz farkina varmadan hafif egilme oldugunda vucutta agri oluyor normaldir ama napmam gerekiyor sizce tesekkur ederim degerli cevaplariniz icin saglikli gunler.

 9. kafkef dedi ki:

  ben 19 yasindayim ve yaklasik 1 yildir kendimde kamburluk oldugunu hissediyorum ve son zamanlarda rahatsiz olmaya basladim..ancak yurtdisinda oldugum icin imkanlarim kisitli ne yapabilirm. ?
  ?

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Sırt kaslarınızı güçlendirmeniz yapmanız gereken en önemli şeydir. Duruş bozukluğunuz varsa, ki kamburluk olduğuna göre olmalı, bununla ilgili bir dik duruş korsesi vb ürün alabilirsiniz.

   1. isimsiz dedi ki:

    Sağlık danışmanı. Banada yardımcı olsanız çok sevinirim bende 22 yaşındayım üçken bi vicuda sahibim omuzlarım boynuma doğru üçken şekli alıyo fakat sırdım düz değil belim çok ince omuz kısmım hem önden hemde arkadan çok ilerde çeket falan giydiğimde ceketin arkası havada kalıyo kalcalarıma yapışmiyo ne yapabilirim yardımınıza ihtiyacımvar

Yorum Yaz