Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları (Sırt Ağrısı ve Varis)

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları (Sırt Ağrısı ve Varis)

Bacak Bacak Üstüne Atmanın Zararları

Bacak bacak üstüne atmak oturma alışkanlıkları arasında en yaygın olanıdır. Birçok insan standart pozisyonda oturduğu süreden daha uzun zaman dilimini bacak bacak üstüne atarak geçirir. Konu süreklilik gösteren bir davranış olunca sağlığa zararının olup olmaması da ayrı bir önem kazanıyor. Çünkü çok küçük zararı olan bir davranış bile sürekli tekrarlandığında karşımıza ciddi bir rahatsızlık çıkarabiliyor. Sürekli ahlaki kurallarla gündeme gelen bacak bacak üstüne atmanın vücuda etkisi hep ikinci planda kalmıştır.

  **  Bacak bacak üstüne atmak kan dolaşımını olumsuz etkileyen bir davranıştır.

  **  Otururken sırtın duruşunu da olumsuz etkileyen bu davranış hakkında ortak görüş sakıncalı olduğudur.

Sırt Ağrılarının Nedeni Olabilir

  ->  Bacak bacak üstüne atmak otururken vücudun yanlış şekil almasına neden olur.

  ->  Bel ve sırt ağrılarının temel nedeni olan duruş bozukluğu, bacak bacak üstüne atma alışkanlığından kaynaklanıyor olabilir.

  ->  Bu alışkanlık bel incinmesine ve hatta burkulmasına dahi neden olabilir.

  ->  Nadir de olsa omurga disklerinin yerinden kaymasına ve bazen de omurgada eğriliğe neden olan bu davranış alışkanlık haline getirilmemelidir.

  ->  Sırt ağrılarına karşı düz oturmaya özen gösterilmelidir.

 

Varise Neden Olur

Bacak bacak üstüne atmanın kan dolaşımını zorlaştırdığını ve azalttığını söylemiştik. Yaşla birlikte ortaya çıkan varis problemi de tamamen kan dolaşımıyla ilgilidir. Kan dolaşımının engellenmesiyle bacaklardaki kanı yukarıya doğru pompalayan damar kapakçıkları işlevini yitirmeye başlar. Özellikle vücuttaki kan miktarının arttığı hamilelik dönemlerinde varis oluşma ihtimali fazlaca artar. Hamilelik sürecindeki kişilerin kesinlikle bu alışkanlığından vazgeçmesi gerekir. Ayrıca varis hastalığına yakalanma ihtimali yüksek kişilerin de dikkat ederek bu davranıştan vazgeçmeleri gerekir.

 

Zararları Zamanla Artıyor

Bacak bacak üstüne atmanın bahsettiğimiz zararları bir günde ortaya çıkmıyor elbette. Ancak ortaya çıktıktan sonra da geri dönüşü olmuyor. Bu yüzden ister istemez bacak bacak üstüne atsanız bile bekletmeden hemen indirerek sağlığınızı koruyun. Bacak bacak üstüne atmamak ağrıyan bir sırt ve varisli bacaklardan iyidir, yine de tercih sizin :)

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz