Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Sırt, Bel ve Boyun Ağrılarına İyi Gelen Egzersizler

Eklem ve kas ağrıları insanların hayat kalitesini düşüren etkenler arasında hatırı sayılır bir yere sahiptir. Bu ağrıları tamamen yok etmek çok zordur ama en aza indirmek için çok kolay uygulanabilecek egzersizler vardır.Eklem ve kas ağrılarının en önemli nedeni duruş bozukluklarıdır ve üstelik yanlış oturan insanlar aynı pozisyonda çok uzun süre hareketsiz kalmaktadır. Bunun dışında kontrolsüz ani hareketler, yeterince uyumama, spor yaparken aşırı zorlama ve programsız yoğun çalışma başlıca ağrı nedenleridir.Şimdiyse bu ağrıları azaltacak küçük egzersizleri gösterelim:

1 Numaralı Hareket

 

images (3)

Bu hareket özellikle ofis ortamında yapma   kolaylığı ile ilk sırayı hak etmektedir. Sandalyenin üzerinde bacakları  hafif yana açarak ellerimizi masaya bastırırız.

 

2 Numaralı Hareket:

boyun_ekzersiz_3

Bilgisayar başında fazla kalanlar için en  önemli harekettir diyebiliriz. Fakat bir ayrıntıyı atlamamamız  lazım. Geriye yaslanıp ellerimizi ensemizde birleştirdikten sonra; ilk olarak omuz küreklerimizi   ardından da dirseklerimizi birbirine yaklaştırmak için zorlamalıyız.

 

3 Numaralı Hareket:

images (1)

Yine her ortamda uygulanabilecek bir hareket! Ellerimizle sabit bir sandalyenin üzerine dayanırız. Kalça ve  omuzlarımızı sabit tutmaya çalışarak belimizi bir öne bir geriye doğru çekerek  esnetiriz.

 

 4 Numaralı Hareket: 

boyun15

Omuzlar sabit tutularak yavaşça sağa ve sola bakılır. Boynumuzu çevirebildiğimiz kadar çevirmemiz gerekir.

 

5 Numaralı Hareket: 

omuz2

Omuzların önce öne, sonra aşağı, daha sonra da geriye ve yukarıya doğru zorlanmasıyla hareket tamamlanır. Kişiye göre ortalama 5 tekrar yeterlidir.

 

6  Numaralı Hareket:

  images (4)

Dizler kırılarak yere yatılır. Bacaklar sırayla karna doğru çekilerek esnetilir. Bu hareket en çok bel ağrısına iyi gelir.

 

7 Numaralı Hareket: 

images

Dizlerimizi kırarak sırt üstü yatıp başlama pozisyonunu alırız. Ardında dizler ile sırt arasında hareketli bir köprü gibi belimizi aşağı ve yukarı hareket ettiririz.

 

8 Numaralı Hareket: 

egzersiz

On numaralı hareket sırt, bel ve boyun kaslarının üçünü birden çalıştıran 10 numara bir harekettir. Fakat başlarda bu hareketi yaparken zorlanma ihtimali  çok yüksektir ve her ortamda yapmak mümkün değildir.

 

9 Numaralı Hareket:

2_270

 

Bu hareket pedal çevirme olarak da bilinir. Sırt üstü uzanıp pedal çeviriyor gibi sırasıyla ayaklarımızı öne doğru uzatırız.

 

10 Numaralı Hareket:

SirtEgzersizleri03 

Bu hareket sırt ağrılarını azalttığı gibi kamburluk oluşumunu da önleyici niteliktedir. Yüzümüz karşıya bakacak şekilde emekleme pozisyonu alırız ve göğsümüzü mümkün olduğu kadar öne çıkarırız. 2. aşamada ise sırtımızı öne çıkararak başımızı serbest bırakırız.

 

 

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
7 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 4,57 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Biricik dedi ki:

  Gerçekten çok teşekkür ederim bu hareketleri tek tek yaptım ve inanılmaz rahatladım keşke daha önce yapsaymışım

 2. hatice dedi ki:

  benim sırtım ağrıyo her hareketi denedim ama yinede geçmedi bu durumda napa bilirim bilgi verebilirmisiniz

  1. ASYA YENGE dedi ki:

   yapmamışsın dır seni seni

   1. Aleyna dedi ki:

    Ama gerçekten de benim de ağrılarım var her yöntemi denedim. Masajlar dinlenmeler bu tabi annem sayesinde bir de bunu deneyeceğim. Hatice doğru söylüyor olabilir haksızlık etmeyelim.:-)

 3. eda dedi ki:

  boyum sürekli ağrıyor ve bana acı veriyor

  1. nurcihan dedi ki:

   Boynum demen gerekirdi hdhfbdjsd

 4. Safa dedi ki:

  Yoğun fiziksel aktivede herhangi bir zarar görürmüyüm spor yapmama engel olur mu ?

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Çok yüklendiğiniz kaslarda ağrılar olabilir. Bu hareketleri yapmanız ağrıları azaltmanıza yardımcı olur. Eğer bahsettiğiniz şey vücut geliştirme ise biraz daha ayrıntılı olarak kendinizden bahsetmelisiniz.

   1. antep in kralı dedi ki:

    Yapmıyom <

 5. tamer dedi ki:

  Beyin ceragi bölümüne çıktım filim çektirdim belimde. Kireclenme olduğunu söyledi ilaç verdi sizce neler yapmam ve nelere dikkat etmem gerek. Beni bilgilendirirseniz sevinirim

 6. Aypara dedi ki:

  Boynum ve belim cok agriyor.boynum sik sik kuruyor cok eziyyet veriyor ne deni ne ve ne yapa bilirim?

  1. Sağlık Danışmanı dedi ki:

   Bel, sırt ve boyun ağrılarının temel nedeni kamburluk ve duruş bozukluğudur. Öne eğilen vücudun ağırlığı omurga üzerindeki kasları zorlar ve bu ağrılar ortaya çıkar. Düzgün duruş korsesi iyi gelebilir size. Ancak yine de doktora gidip bir muayene olmanızı öneririm. Kamburluk ve duruş bozukluğu hakkındaki yazılarımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
   https://www.uzmantedavi.net/sirt-agrisi-ve-durus-bozuklugu/
   https://www.uzmantedavi.net/kamburluk-olusumu-ve-nedenleri/

  2. Aypara dedi ki:

   Selam.boynumun surekli agriyor.basim da bu yuzden sik sik agriyor gözlerimde basqi oluyo.hic rahatliyamiyorum az daha kiriyorum boynumu öne cekiyorum basdira basdira yanlara dogru ses gelene kadar eyiyorum.acaba bu zararlimi.ne yapa bilirim rahatlamasi icin fitik olusa bilirmi bende?

  3. ferdi dedi ki:

   hiç bişey yapma doktora gözük

Yorum Yaz