Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Fizik Tedavi Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

Fizik Tedavi Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi, günümüzde pek çok problemin tedavisinde kullanılmaktadır. Ülkemizde fizik tedavi denildiğinde ilk akla gelen bel veya boyun ağrılarının geçmesi için uygulandığıdır. Ancak fizik tedavinin asıl amacı insanların gündelik hayatta kullanacağı fonksiyonlarını ağrısız ve sağlıklı biçimde yapabilmesini sağlamaktır. Bunun için bazen hasarlı dokuların iyileşmesini sağlar, bazen uzun süredir çalışmayan kas ve eklem gruplarına hareket kabiliyeti kazandırır. Ayrıca fizik tedavi, bünyesinde çok çeşitli teknikler barındırır. Fizik tedavi tekniklerini başlıklar altında toplayacak olursak elle yapılan uygulamalar, özel cihazların kullanılması ve hastaya yaptırılan egzersizler olarak sıralayabiliriz.

Klasik Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavide kullanılacak teknikler kişiye özel olarak seçilmeli ve düzenlenmelidir. Ancak ülkemizdeki sağlık sigortası sistemi bu durumu karmaşık bir şekle getirmiştir. Sigortalar genellikle ultrason, tense ve hotpack denilen üç cihazın kullanımını karşılamaktadır. Bu sisteme de klasik fizik tedavi adını vermişlerdir. Hastaların bunun bir tedavi terimi olmadığını bilmeleri faydalı olacaktır.

Kimler Fizik Tedavi Uygulaması Yapabilir?

Fizik tedavi, yalnızca fizik tedavi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Özel bir fizik tedavi kliniğine başvurulduğu zaman uygulamayı yapacak kişinin ünvanını öğrenmek gerekir. Çünkü maalesef denetimin sıkı olmadığı yerlerde hemşireler veya teknisyenler bu uygulamayı yapmaya çalışmaktadır. Ancak fizik tedavi cihazları uzman olmayan bir kişinin elinde son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir.

Fizik Tedavide Kullanılan Cihazlar Neden Önemlidir?

Fizik tedavide kullanılan cihazlar doğru biçimde seçilip kullanılırsa çok faydalıdır. Ancak bilmeden veya dikkatsizce kullanılan cihazlar kötü sonuçlar doğurabilir. Örneğin lazerler etkili cihazlardır. Ne kadar derinliğe uygulanacağı kestirilemezse bir çok doku zarar görebilir.

Fizik Tedavi İle Hangi Problemler Tedavi Edilebilir?

  ->  Darbe nedeniyle oluşan kas ezilmeleri,

  ->  Sinir sıkışması nedeniyle el bileğinde oluşan uyuşmalar,

  ->  Kas yırtılmalarında cerrahi tedavi sonrası güçlenme amacıyla,

  ->  Kol, bacak kırılmalarında uzun süre hareketsiz kalan kasların tedaviden sonra yeniden çalıştırılmak istendiğinde,

  ->  Geçici felçlerde hastanın uzun süredir çalışmayan sinir-kas sistemini yeniden eski haline dönüştürmek için,

  ->  Bel, boyun, sırt ağrılarında,

  ->  Fıtık ve kireçlenme tedavilerinde fizik tedavi rehabilitasyonu kullanılabilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz