Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Kol Kırığı Nasıl İyileşir?

Kol Kırığı Nasıl Oluşur?

Kemikler, esnemeyen ve sert bir yapıya sahiptir. Üzerlerine gelen kuvveti karşılayabilmek için yalnızca sağlamlıklarını kullanabilirler. Bir kas gibi şekil değiştirme veya kuvvet karşısında gerginliğini artırma gibi özellikleri yoktur. Bu nedenle bir kemik dayanabileceğinden daha fazla kuvvet ile karşılaşırsa çatlar veya kırılır. İki durumda da insanlar çok fazla acı çeker. En sık karşılaşılan kırıklardan biri de kol kırığıdır. Üzerine düşme, sert bir darbe alma veya ters bir hareket yapma sırasında kol kırıkları oluşabilir. Kol bölgesinde omuzda dirseğe kadar 1, dirsekten bileğe kadar 2 adet kemik bulunur. Bu kemiklerde bazen tek başına kırılmalar görülür. Bazen de dirsek bölgesinde kolun geriye veya yana doğru ağırı eğrilerek kırılması görülebilir.

Kol Kırıkları Nasıl Anlaşılır?

  ->  Kol kırığının ön belirgin özelliği aşırı ağrıdır.

  ->  Kol kırıldığı zaman bariz bir şekil bozukluğu oluşur.

  ->  Kesin teşhis için röntgen çekilir bu sayede kırığın büyüklüğü ve bölgesi anlaşılabilir.

Kol Kırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kol kırığı tedavisinde öncelikle röntgen çekilerek kırığın yeri belirlenir. Daha sonra eğer kaslarda yırtılma yoksa kemik, kırık bölgede uç uca getirilerek sabitlenir. Daha sonra kol alçıya alınarak hareketsiz kalması sağlanır. Alçıya alındıktan sonra kolun belli aralıklarla röntgeninin çekilmesi gerekir. Bu sayede kemiğin kaynama sırasında herhangi bir kayma veya uçlarda birleşmeme durumu olup olmadığı anlaşılır. Eğer kemikte düzgün bir kaynama sağlanamıyorsa cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahalede kol kırılan bölgeden açılır ve direk görülerek kemik uçları birleştirilir. Bu şekilde sabitlenir. Günümüzde cerrahi ile düzeltilen kol kırıklarında işlem sonrası hiçbir iz kalmamaktadır.

Kol Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Kol kırıklarının belli bir iyileşme süresi yoktur. Ancak kırığın konumu ve özelliklerini bilerek hastaya ortalama bir süre söylemek mümkün olur. Çok fazla parçaya ayrılmış kırıklar 6-7 ayda anca iyileşir. Ancak tek bir hat üzerinde oluşan kırıklar 1-2 ay içerisinde eski sağlığına kavuşabilir. Kırığın tedaviye verdiği yanıtı belirleyen bir başka kriter ise hastanın yaşıdır. Çocuk yaştaki hastalarda kol kırıkları 2-3 haftada iyileşebilirken 60 yaş üstü hastalarda bu süre 1 yılı aşabilir. Eğer yaşlı hastada osteoporoz gibi kemik yapımını olumsuz etkileyecek bir rahatsızlık da varsa hiçbir zaman iyileşmeme durumu da söz konusudur.

Kol Kırığının Daha Çabuk iyileşmesi İçin Neler Yapılabilir?

  ->  Kırık uçlarının birbirine uyumlu şekilde birleştirilmesi en önemli unsurdur.

  ->  Alçıya alma işleminin doğru şekilde yapılması da çok önemlidir.

  ->  Hasta, alçı çıkartılana kadar hastanın kırık olan kolunu zorlamaması gerekir.

  ->  Kırık iyileşmesini yavaşlatan en zararlı etken sigaradır. Bu nedenle vücudunun herhangi bir yerinde kırık olan kişilerin kesinlikle sigara kullanmaması gerekir.

  ->  Hasta tedavi tamamlanana kadar iyi beslenmelidir. İyi bir beslenme sayesinde kan miktarı artar. Kan miktarının artması da vücuttaki tüm iyileşmeler için önemli bir etkendir.

Kol Kırığının İyileşmesine Yardımcı Olan Besinler

  ->  Süt ve Süt Ürünleri: Süt ürünlerinin içerisinde yüksek miktarda bulunan kalsiyum kemik yapımını destekler. Ayrıca yaşlı hastalarda osteoporoz kaynaklı kemik yıkımını yavaşlatır.

  ->  Kırmızı Et: Kırmızı et yüksek miktarda protein içerir. Protein vücuttaki tüm yapım olaylarında gerekli olan bir maddedir.

  ->  Balık Eti ve Balık Yağı: Balık eti yüksek oranda protein içerir. Balık yağı ise omega-3 kaynağıdır. Omega-3 onarım olaylarında görev alan önemli bir maddedir.

  ->  Yumurta: Doğal yumurta protein bakımından çok zengin bir besindir. Bu sayede kol kırıklarının iyileşmesine de faydası olacaktır.

  ->  Maydanoz: Maydanoz, pek bilinmese de önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca vücudun yeşil sebze ihtiyacını da karşılar. Kolu kırılan hastaların çorbaların veya cacıkların üzerine maydanoz eklemesi tavsiye edilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

 1. Samet dedi ki:

  Ben 17 yasindayim kolum kirildi 2014 yilinda sag kolum bazen az sa olsa 10 kg gibi seyler kaldirdigimda kolum ağrı yapıyo bu eski haline donmesi icin ne yapmaliyik ve kac yilda iyileşir tesekkurler cevaplar icin

 2. Meymunnn dedi ki:

  Kolunu. Dieri gibi sağlamlaştırman lazım benimki suan alcıda cıkınca ağırlık calıs dieri gibi sağlam olsun diokar bide alçı az hareket etti düzeltirken bileğimden yani kırıktan çıt diye ses geldi doktor kemiklerı oturtmustu ayrılmıs olabılırmı

 3. GIHJKVC dedi ki:

  10 yıl sonra

 4. Muhittin dedi ki:

  2 sene önçe kolumdan platin cıkarıldı kolum spor yaparken ağrı yapıyor kolum kac senede eski haline döner bilgi verirseniz sevinirim

 5. Eray dedi ki:

  merhaba benim yaşım 14 benimde kolum 1 ay önce sağ on kol da kırıldı çift kırık koluma plak takıldı benimde alçıdan çıktığında inceldi doktor normal dedi korkulucak bişey yok bence tam açılmamasıda o bölgede alçıdaki kireçten dolayı dır oraya doktorunuza danışıp egzersiz önerisi alabilirsiniz ve zeytinyağı sürün o bölgeye çok geçmiş olsun :)

 6. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim 5 yasinda oglum yaklaşık 40 gun once kolunu kirdi sag dirsekten. Gecen hafta alcidan çıkartıldı. Suan kolunu hareket ettiriyor ama tam acamiyor ve incelmis. Bu durum normal mi ne kadar zamanda eski haline gelir. Teşekkürler

Yorum Yaz