Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Nedir?

İnsan omurgasında toplam 33-34 adet omur bulunur. Bu omurlar üst üste sıralanır ve aralarından omurilik denen sinir ağı geçer. Omurga arkadan bakıldığında düz, yandan bakıldığında eğri bir görüntüdedir. Bu eğrilik bel ve boyun bölgesinde görülür. Boyun bölgesindeki 7 omur içbükey bir C harfi şeklinde sıralanır. Bu omurların çeşitli nedenlerle önce düz daha sonra ise dışbükey bir C harfine dönüşmesine boyun düzleşmesi adı verilir.  Boyun düzleşmesi son yıllarda özellikle 20-30 yaş grubu insanların yaygın problemi haline gelmiştir. Bunun sebebi de eğitim ve iş hayatındaki rekabetin artması, bilgisayar ve tablet gibi elektronik aletlerin karşısında çok fazla vakit geçirilmesidir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Olur?

Boyun omurlarının etrafında güçlü kaslar vardır. Bu kaslar normal durumda iken omurgayı destekler ve orijinal pozisyonunu korumasını sağlarlar. Ancak çeşitli sebeplerle bu kasların normalden fazla süre ve şiddette kasılması sonucu omurların üzerinde bir baskı oluşur. Bu baskının sonucunda da omurganın boyundaki kısmı şekil değiştirir ve sıkıntılı bir durum ortaya çıkar.

Boyun Düzleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

  ->  Aşırı stresli bir yaşam sürmek

  ->  Uzun süre boynu kasılı tutacak işler yapmak

  ->  Yirmi yaş dişlerinde meydana gelen problemler

Boyun Düzleşmesinin Belirtileri Nelerdir?

  ->  Boyun bölgesinde şiddetli ağrı hissedilmesi

  ->  Boyun kaslarında sürekli kasılma dolayısıyla yorgunluk hissi oluşması

  ->  Şekil değiştiren omurganın sinirlerin üzerine baskı yapması sonucu kollarda ve ellerde uyuşukluk hissi

  ->  Herhangi bir yük taşıdıktan sonra omuzlarda şiddetli ağrı ve çabuk yorulma

Boyun Düzleşmesi ve Baş Ağrısı İlişkisi

Boyun düzleşmesi, boyun kaslarında meydana gelen spazmın sonucudur. Kas spazmı (kasılı kalması) boyun bölgesinde sürekli bir gerginlik ve yorgunluk meydana getirir. Bu bölgedeki gerginlik boyun ile başı birbirine bağlayan kasları da etkiler. Sonuç olarak da baş ağrıları meydana gelir. Boyun düzleşmesi görülen kişilerde en sık rastlanan ağrılar gerilim tipi baş ağrılarıdır.

Kimler Boyun Düzleşmesi Riski Taşımaktadır?

  ->  Uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren ofis çalışanları

  ->  Saatlerce bilgisayar oyunu oynayan gençler

  ->  Ağır işlerde çalışan işçiler

  ->  Sürekli başını eğerek telefon ekranına bakan kişiler

Boyun Düzleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun düzleşmesinin tedavisinde ilk bakılacak şey sinirler üzerinde herhangi bir baskı olup olmamasıdır. Çünkü sinirler üzerindeki baskı uyuşukluğa, dayanılmaz ağrılara ve hatta felce sebep olabilir. Tedavi için öncelikle hastaya boyun egzersizleri ve fizik tedavi rehabilitasyonu önerilir. Bunlar boyun omurgasını düzeltemez ancak problemin daha da kötüye gitmesini engelleyebilir. Basit yöntemler yeterli olmadığı zaman hastaya boyunluk taktırmak ve ağır yükleri kaldırmasını yasaklamak da iyi bir önlem olabilir. Bazı durumlarda düzleşmenin yalnızca durması yetmez. Hastanın mevcut durumunun düzeltilmesi gerekebilir. Bu durumda hastaya cerrahi müdahale yapmaktan başka çare yoktur.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse hasta ömür boyu şiddetli ağrılarla yaşamak zorunda kalır. Bununla birlikte kalıcı his kayıpları ve eklemleri hareket ettirememe gibi durumlarda görülebilir. Boyun düzleşmesi ciddi bir sorundur hafife alınmaması gerekir.

Boyun Düzleşmesi Tamamen Geçer Mi?

Boyun düzleşmesi, boyun bölgesindeki omurların diziliminde meydana gelen bir bozulma oluğu için dışarıdan yapılan etkilerle düzeltilmesi mümkün değildir. Günümüzde açık ameliyatlar ile omurganın herhangi bir noktasına müdahale edilebilmektedir. Ancak bu ameliyatlar çok risklidir ve her omurga probleminde kullanılamaz. Boyun düzleşmesi de ortopedi cerrahlarının çaresiz kaldığı durumlardan bir tanesidir. Çünkü teoride mümkün görünse de pratik olarak ameliyat ile düzeltilebilmiş bir boyun düzleşmesi vakası henüz yoktur. O yüzden boyun düzleşmesinin tamamen geçmesi mümkün değildir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
1 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 2,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz