Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Ayak Bileği Burkulmasına Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Ayak Bileği Burkulmasına Nasıl Müdahale Edilmelidir?

Ayak Bileğinin Yapısı

Ayaklar vücudun tüm yükünü taşıyan kemik, kas ve kıkırdaktan oluşmuş uzuvlardır. Ayak bilekleri bacak kemiği ile ayaklar arasında bağlantı kurar. Ayak bileği çok büyük yüklere dayanacak seviyede güçlüdür. Ancak bileğin üzerine dengesiz bir şekilde ani veya aşırı kuvvet gelirse hasar oluşabilir ve bir süre bileğin hareket kabiliyeti azalabilir.

Ayak Bileği Burkulması

Ayak bileğinde kıkırdağın hareket kabiliyetini kısıtlayan ve aynı zamanda ayak bileğinin sabit şekilde durmasını sağlayan bir bağ dokusu mevcuttur. Bu bağ dokusu üzerine gelen kuvveti karşılayamazsa zedelenebilir ve hatta tamamen kopabilir. Bileğe gelen kuvvetler nedeniyle yalnızca bağ dokusunda değil kemiklerde de hasar görülebilir. Çatlak ve kırıklar oluşabilir. Bilekte yer alan kıkırdak ve kemik dokusu hasarlarının iyileşmesi bağ dokusuna göre çok daha uzun zaman alır.

Ayak Bileği Burkulmasının Sonrası

  ->  Bilek bölgesinde kızarıklık ve şişlik görülür.

  ->  Bilekte hasarın şiddetine göre artabilen ağrılar hissedilebilir.

  ->  Bilekteki damarların hasar görmesi sebebiyle kılcal damarların yırtılması ve deri altında kan toplanması söz konusu olabilir.

Ayak Bileği Burkulmasına Nasıl Müdahale Edilir?

  ->  Burkulma sonrası ilk etapta burkulan bileğin üzerine daha fazla basmadan bir yere oturmak ya da uzanmak gerekir.

  ->  Daha sonra bilek içerisindeki dokuların daha fazla zarar görmemesi ve çabuk iyileşmesi için bileğin sabitlenmesi gerekir. Bunun için bandaj şeklindeki sargılar kullanılmalıdır.

  ->  Bilekteki burkulmanın yalnızca bağ dokusunu mu yoksa kemik ve diğer yapıları mı etkilediğinin öğrenilmesi gerekir. Bunun için en kısa sürede doktora gitmek gerekir. Yapılan muayeneler ve çekilen grafiler sonucunda kemikte bir hasar görülürse doktorun acil müdahale etmesi gerekir. Ancak hasar yalnızca bağ dokusunda ise basit bir tedavi ile iyileşme sağlanabilir.

Bağ dokusu hasarında;

  ->  Bilekte hasar dolayısıyla kan ve ödem toplanır. Deri altında gerçekleşen bu olayın önlenmesi için kan ve lenf akışının yavaşlatılması gerekir. Damar içindeki akışın azaltılması için hasarlı bölgeye saatte bir 5 dakika buz uygulaması yapılması faydalı olacaktır.

  ->  Bilekte oluşan hasar kısa sürede düzelmez. Hatta esneyen veya yırtılan bağlarda üzerine binen kuvvet karşısında daha büyük problemler görülebilir. Bu nedenle burkulmadan sonra 3 gün boyunca uzanarak istirahat etmek gerekir. Ayrıca ağrıların azalması için doktora danışılarak ağrı kesici ilaç kullanılabilir.

  ->  Üçüncü günden sonra hafif hafif sorunlu ayak kullanılmaya başlanabilir. Ancak bir hafta daha dikkat ederek yürümek ve vücut ağırlığını sağlam bileğin üzerine bindirmek faydalı olacaktır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz