Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Bel Kayması Neden Olur ve Nasıl Anlaşılır?

Bel Kayması Nedir?

Omurga insanların dik durmasını sağlar. İnsan omurgası 33 adet omurun üst üste binmesiyle oluşmaktadır. Omurlar, birbirlerine disk denilen yapılarla bağlanır. Diskler bazı olumsuz etkiler nedeniyle omurlardan bir kısmının diğerlerinden daha öne doğru hareket etmesine sebep olur. Bel bölgesindeki bir omurun diğerlerinden bağımsız olarak öne doğru hareketine bel kayması adı verilir. Bel kayması ağır bir yük kaldırma, ani bir hareket yapma veya bir kaza geçirme sonucu oluşabilir. Belirtileri bel fıtığı ile çok benzediği için bel ağrısı şikayeti çekenler bunları karıştırır. Sorunun ne olduğunu öğrenip tedaviye başlamak için bir ortopedi uzmanına muayene olmak gerekir.

Bel Kayması Belirtileri Nelerdir?

  ->  Bel bölgesinde sürekli bir ağrı ve rahatsızlık hissi oluşur. Bunun sebebi omurun kayması sonrası omurilikteki sinirlerin sıkışmasıdır. Bu sinir sıkışmaları bazı hastalarda felce kadar gidebilen olumsuz sonuçlar doğurmaktadır.

  ->  Bacaklarda şiddetli ağrı hissedilmesi bel kaymasının en belirgin özelliklerinden biridir. Bu ağrı yürüme, koşma gibi hareketlerden sonra iyice artar ve hasta dinlenme ihtiyacı hisseder. Bir süre dinlendikten sonra tekrar hareketlenebilir. Ancak böyle bir durum özellikle genç hastalar için yaşam kalitesini çok olumsuz etkiler.

  ->  Kalça bölgesinde ağrı hissedilir.

  ->  Özellikle geceleri bacaklarda kramplar ve uyuşukluk oluşur. Bunun nedeni de bacaklara giden sinirlerin omurların arasına sıkışmasıdır.

Bel Kayması Tedavisi

Bel kaymasının tedavisinde önemli olan kaymanın sabit ya da hareketli olmasıdır. Eğer sabit bir kayma varsa ve hastanın günlük yaşamında pek sorun oluşturmuyorsa müdahale etmeden egzersizlerle, fizik tedavi ve korse ile hastanın yaşam kalitesi artırılmaya çalışılır. Ancak kayma hareketli ise ve hasta çok rahatsızlık yaşıyorsa ameliyat kaçınılmaz olabilir.

 Bel Kayması Ameliyatı

Bel kayması ameliyatlarında amaç kayan omuru tekrar eski pozisyonuna sabitlemektir. Bunun için omurların arasına titanyum vidalar monte edilir. İlk zamanlar riskli görülen ve bazı vakalarda felç oluşumuna neden olan bu yöntem günümüzde rahatlıkla yapılabilmektedir. Gelişen teknoloji ve bu ameliyatların yapımında yıllardır edinilen tecrübe nedeniyle ameliyattan sonra felç gelişme riski neredeyse sıfırlanmıştır. Bel kayması ameliyatından sonra hastanın yaşam kalitesi artar. Ancak ameliyat sonrası her ihtimale karşı hastaların çok ağır yükler altına girmemesi ve ani hareketlerden kaçınması gerekir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz