Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Diz Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Diz Eklemi

Diz eklemi, bacaktaki 2 büyük kemiğin arasında yer alır. Oynar eklemler grubundadır. Yürüme, koşma, merdiven çıkma gibi günlük aktivitelerin tamamına yakınında diz eklemi sürekli çalışır. Bu çalışma sırasında hem dengeleyici hemde taşıyıcı bir görev üstlenir. Diz, üstteki bacak kemiğinden genel kuvveti aşağıdaki bacak kemiğine iletir. Bu esnada içinde bulundurduğu menisküs denilen kıkırdaklar sayesinde amortisör işlevi görür. Diz ekleminde, ömür boyunca çalışma ve yaşlandıkça aşınıp eskime olduğu için pek çok rahatsızlık görülür.

Diz Ağrısı Oluşma Nedenleri

  ->  Menisküs adı verilen kıkırdak yapıların çeşitli nedenlerle yırtılması

  ->  Yaşlanmaya bağlı olarak tüm vücutta etkisini gösteren kireçlenme

  ->  Akut veya kronik eklem romatizmaları

  ->  Diz ekleminde çeşitli nedenlerle ortaya çıkan iltihaplanma

  ->  Diz bölgesine sert bir darbe alınması

  ->  Alt bacak bölgesinin kontrolsüz bir biçimde geriye veya yanlara doğru kıvrılması

  ->  Yüksek bir yerden zıplama sonucu diz eklemine ani basınç yüklenmesi

Diz Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Diz ağrılarının tedavisi için öncelikle ağrının sebebi belirlenmelidir. Daha sonra rahatsızlığa göre tedavi uygulaması yapılır.

  ->  Menisküs Yırtığı: Menisküs yırtığı eğer hafif düzeyde ise hastaya egzersiz tavsiye edilir ve diz bölgesinin darbelerden koruması gerektiği söylenir. Eğer yırtık büyük çaplı ise cerrahi operasyon ile menisküs yırtığının dikilmesi gerekir.

  ->  Darbe veya Kontrolsüz Harekete Bağlı Tendon Problemlerinde: Böyle durumlarda öncelikle diz eklemini sabit tutmak gerekir. Daha sonra cerrahi müdahale ile sorun olan tendon bölgeleri dikilir, kanama varsa durdurulur. Hasta sonrasında uzun bir süre istirahat ettirilir.

  ->  Kireçlenme: Kireçlenme olan bireylerde diz ekleminde bir aşınma ve eskime söz konusudur. Bunun tedavi edilmesi için dışarıdan enjeksiyon yoluyla sıvı takviyesi yapılması en sık kullanılan yöntemdir. Ayrıca bölgeye daha fazla kan gelmesi için oksijen ve ozon tedavileri uygulamak da mantıklıdır.

  ->  Eklem Romatizması: Eklem romatizması olan bireyleri ömür boyu antibiyotik tedavisi görmesi ve üşütme, boğaz enfeksiyonu gibi rahatsızlıklardan kendisini koruması gerekir.

  ->  Diz Ekleminde İltihap Olması: İltihap bulunması durumunda diz eklemine belli aralıklarla soğuk uygulaması yapılır. Ayrıca bu sorun ortadan kalkana kadar antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz