Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Menüsküs Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Menüsküs Belirtileri, Tedavisi ve Ameliyatı

Menüsküs Nedir?

Diz eklemi, uyluk ve kaval kemiklerinin arasında bulunur. Eklemler kemik ve kıkırdak yapıların yanında bir miktar bağ dokusu da içerir. Diz eklemi üst bacaktan gelen kuvveti alt bacağa ileterek bacak hareketlerini gerçekleştirmeyi sağlar. Hayat boyunca çalışmak zorunda olan diz ekleminin içinde vücut ağırlığıyla gelen basıncı dengeleyip amortisör görevi görecek için 2 adet kıkırdak bulunur. Bu kıkırdak yapılara menüsküs adı verilir. Menüsküslerin biri iç kısımda diğeri ise dış kısımda yer alır ve C harfine benzer bir şekilleri vardır.

Menüsküs Yırtığı Nedir?

Menüsküslerde çeşitli nedenlerle zarar görebilir ve yırtılma meydana gelebilir. Menüsküs yırtığı 2 şekilde oluşur. Birincisi daha çok gençlerde görülen, darbeye veya anormal bacak hareketlerine bağlı anlık yırtılmaları kapsar. İkincisi ise yaşlılarda kireçlenme veya aşınma nedeniyle oluşan yırtılmalardır. İkinci tip menüsküs yırtılmalarının görülme oranı daha fazladır.

Menüsküs Yırtığı Belirtileri Nelerdir?

  ->  Diz ekleminde şiddetli ağrı hissedilmesi

  ->  Diz eklemini hareket ettirirken zorluk çekme

  ->  Uzun süre yürüyüş yapıldığında bacaklarda aşırı yorgunluk hissedilmesi

  ->  Darbelere veya düşmelere bağlı oluşan ani menisküs yırtıklarında meydana gelen şişme

Menüsküs Yırtığı Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Spor yapmadan önce yeterince ısınılmalı

  ->  Voleybol, basketbol gibi sert zeminlerde yapılan sporlarda dizleri koruyucu aparatlar kullanılmalı

  ->  Düzenli olarak yürüyüş yapmalı

  ->  Fazla kilolar yakılmalı ve diz eklemine gelen kuvvet azaltılmalı

Menüsküs Yırtığı ve Yaşlılık İlişkisi

İnsan vücudu 25 yaşına kadar sürekli bir gelişim ve güçlenme içerisindedir. Bu yaştan sonra 4-5 yıl boyunca gelişim durur ve insan gücü aynı seviyede seyreder. Ancak 30 yaşından sonra insan gücü azalmaya başlar. Vücuttaki yapılar yaşlanır ve eskir. Bu nedenle menüsküs kıkırdakları da yıpranır ve daha zayıf hale gelir. Sonuç olarak yaşlılık arttıkça menüsküs yırtığı görülme riski de artar.

Menüsküs Yırtığına İlk Müdahale Nasıl Yapılmalıdır?

Yapılan ters bir hareket veya dizin üzerine aşırı yük binmesi sonucu diz ağrısı hissedenler çok dikkatli olmalıdır. Çünkü bu ağrı menüsküs yırtığını işaret ediyor olabilir. Menüsküs yırtığında ise ortaya çıkabilecek problemleri azaltabilmek için dize uzun süre buz uygulamak gerekir. Buz uygulaması dizdeki şişliğin artmasını önler. Şişliğin artması tamamen durdurulduktan sonra menüsküs çevresindeki kan damarları kendini onarır ve kan sızıntısı kesilir. Bu aşamadan sonra diz bölgesine sıcak havlu veya sıcak su torbası uygulanmalıdır. Sıcak uygulamalar ise mevcut şişliği ve kan toplanmasını dağıtır. Bahsedilen bu ilk müdahaleler tedavi edici değildir. Ancak bunlar hekimin yapacağı tedaviyi kolaylaştırır ve süresini kısaltır.

Menüsküs Yırtığı Tedavisi

Menisküs yırtığında 3 temel seviye ve bunlara bağlı tedaviler vardır:

1-)  Yalnızca hafif ağrı görülen ve hareketi kısıtlamayan menüsküs yırtıkları düzenli egzersiz ile idare edilebilir. Bunlar için bir tedavi programına gerek duyulmaz.

2-)  Ağrı şiddeti fazla olan ve günlük hareketleri bir miktar kısıtlanan hastalara egzersizin yanında fizik tedavi programı uygulanmalıdır.

3-)  Çok fazla ağrısı olan ve hareketleri son derece kısıtlanmış sıkıntılı hastalara ise menüsküs ameliyatı yapılması gerekir. Ameliyattan sonra hasarlı bölgenin iyileşmesi için belli bir süre diz ekleminin hareketsiz kalması gerekir.

Menüsküs Yırtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

  ->  Öncelikle hastanın hasarlı olan diz çevresine bölgesel anestezi yapılır.

  ->  Anestezi etki ettikten sonra dize en yakın bölgeden deriye kesik açılır.

  ->  Kesik bölgeden girilerek diz kapağının açık olan iki tarafından kameralar ile ilerlenir.

  ->  Daha sonra menüsküsteki yırtılan bölge net biçimde görülür ve yırtık uçlar birleştirilir.

  –>  Birleştirilen uçlar dikildikten sonra kameralar dizden çekilir ve dizde açılan kesik de dikilir.

  ->  Son olarak kesik açılan bölge silinip dezenfekte edildikten sonra ameliyat bitirilir.

Ameliyat Sonrası Menüsküs Yırtığı Tekrarlayabilir Mi?

Ameliyat sonrası süreçte hastanın dikkatli olması gerekir. Çünkü dikilen bölgede tekrar bir zorlamaya bağlı olarak yırtılma oluşabilir. Ayrıca hastada toplam 4 adet menüsküs kıkırdağı vardır. Birinin yırtılması yaşlanmaya bağlı olduysa ameliyat sonrası diğerlerinde de yırtılma görülebilir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz