Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Boyun Fıtığı İçin Egzersizleri (Resimli)

Boyun Fıtığı İçin Egzersizleri (Resimli)

Boyun Fıtığı Nedir?

İnsan vücudunda 33 adet omurun üst üste dizilmesiyle oluşan ve omurga adı verilen bir yapı bulunur. Bu yapı gövdenin dik durmasını sağlar ve baş ile bacaklar arasındaki bağlantıyı kurar. Omurgayı oluşturan omurların arasından damar ve sinir grupları çıkar. Normal dizilişteki omurların arasındaki sinirler herhangi bir baskı veya zorlama hissetmez. Ancak çeşitli nedenlerle omurların dizilimi bozulabilir veya aralarındaki bağlantıda bazı problemler oluşabilir. Böyle olumsuz nedenlerden dolayı boyun bölgesindeki sinirlerin üzerinde bir baskı oluşabilir. Bu tehlikeli duruma tıp dilinde boyun fıtığı denilmektedir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  ->  Boyun kaslarında şiddetli ağrı hissedilmesi

  ->  Boyundan ense köküne doğru artan bir baskı duyulması

  ->  Boyun bölgesindeki kasların gergin olmasından dolayı omuzların da ağrıması

  ->  Kollarda güç kaybı

  ->  Kollarda ve el parmaklarında his azalması

  ->  Bilgisayar başında veya kitap okurken boyun kaslarının tutulması

Boyun Fıtığı Nedenleri Nelerdir?

  ->  Bilgisayar başında çok fazla vakit geçirmek

  ->  Diş hekimleri veya mimarlarda olduğu gibi uzun süre boyun kasılı vaziyette çalışmak

  ->  Genetik faktörlerden kaynaklanan omurga problemleri

  ->  Ağır bir yük kaldırma esnasında boyun sinirlerinin omurların arasına sıkışması

Boyun Fıtığı Tedavi Edilebilir Mi?

Boyun fıtığı olan hastalara ilaç ile tedavi yapılması mümkün değildir. Aşırı ağrı duymayan kişilere kasları kuvvetlendirmek ve sinirleri gevşetmek için bir takım egzersizler önerilebilir. Dayanılmayacak şekilde ağrı duyan veya felç riski olan fıtık hastaları için ise ameliyat gereklidir. Boyun fıtığı ameliyatı çok iyi bir cerrah tarafından yapılsa bile problemi tamamen ortadan kaldırmayabilir. Ancak genellikle hastanın sıkıntıları ameliyat ile düşük bir seviyeye çekilmiş olur. Boyun fıtığı hastalarına ortopedi uzmanları yaşam tarzı ile ilgili önerilerde bulunulur. Bunlardan en önemlisi ise boyun egzersizleridir. Sıkça tavsiye edilen egzersizlerden bazıları şunlardır:

1-Boynu Çevirme

Boyun-egzersizi-1-UzmanTedavi.NET

Bu egzersizde baş, omuz ile 45 derecelik bir açıya getirilir ve tam tur döndürülür. Döndürme hareketi önce bir tarafa doğru 5 kez sonra diğer tarafa doğru 5 kez olacak şekilde yapılmalıdır.

2-Boynu Öne-Arkaya Esnetme

Boyun-egzersizleri-2-UzmanTedavi.NET

Bu egzersizde boyun önce öne sonra arkaya doğru hareket esnetilir. İlk birkaç tekrardan sonra boynun hareket ettiği açı artar. Egzersiz için uygun tekrar sayısı öne-arkaya 10’ar adettir.

3-Boynu Yanlara Hareket Ettirme

Boyun-egzersizleri-3-UzmanTedavi.NET

Bu egzersizde elin biri kendi tarafındaki omuzda diğeri ise aynı tarafın kulağında olacak şekilde pozisyon alınır. Daha sonra kulağın üzerindeki elin yardımıyla baş diğer tarafa doğru yavaşça yatırılır. Bir tarafa 10 kez yatırdıktan sonra diğer taraf için de aynısı yapılır ve egzersiz tamamlanır.

4-Elleri Alna Koyarak Başı İleri Doğru Zorlama

Boyun-egzersizleri-4-UzmanTedavi.NET

Bu egzersizde eller alna koyularak bastırılır. Ellerin uyguladığı kuvvete karşılık boyun da ileri doğru zorlanarak karşı koyulmaya çalışılır. Boynu kasıp-gevşetme şeklinde 10 tekrar ile egzersiz tamamlanabilir.

5-Sırtüstü Yüzme

Boyun-egzersizleri-5-UzmanTedavi.NET

Yalnızca boyun fıtığı için değil, tüm omurganın sağlığı için en iyi egzersiz sırt üstü yüzmektir. Omurga üzerindeki tüm kas yapısını sağlıklı bir şekilde çalıştıran egzersiz yüzmedir.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
5 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 3,60 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz