Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamilelikte Bulantı Nasıl Önlenir?

Hamilelikte Bulantı Nasıl Önlenir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik, fiziksel ve ruhsal anlamda pek çok değişime sebep olur. Bunlar içerisinde en çok bilinenler duygusallaşma, yorgunluk, karnın şişmesi ve mide bulantısıdır. Elbette yalnızca bu belirtilere dayanarak hamilelik teşhisi konamaz. Ancak bunlardan biri veya birkaçı gerçekleştiğinde kadınların hamilelik testi yaparak durumdan emin olmaları gerekir. Çünkü anne adaylarının, yaşam tarzını hamileliğe göre düzenlemeleri şarttır.

Hamilelikte Neden Mide Bulantısı Olur?

Hamilelik döneminde kadınların hormon salgıları değişir. Bu da bir takım fiziksel ve duygusal değişimlere yol açar. Hamilelikte yaşanan mide bulantısının sebebi de artan BCGH hormonudur. Anne adayının karnında 2 veya 3 bebek varsa hormon salgısı artacağından bulantı da artar. Hamilelik bulantıları ilk 3 ay içerisinde gayet normaldir. Ancak 3 ayı aşan bulantılar herhangi bir problemin habercisi olabilir. Anne adaylarının, gittiği düzenli kontrollerde anormal bir bulantı olup olmadığını doktora söylemesi gerekir.

Anormal Bulantılar Hangi Sebeplerden Kaynaklanabilir?

  ->  Anne adayının zararlı kimyasallara maruz kalması

  ->  Anne adayının alkol veya sigara kullanması

  ->  Anne adayının stresli olması

Hamilelik Bulantılarını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  ->  Anne adayının iyi dinlenmesi ve bol bol uyuması gerekir.

  ->  Uzanma pozisyonundan doğrulurken yerden yavaş hareket etmek, mümkünse koltuk kenarı gibi şeylerden destek almak gerekir.

  ->  Anne adayının aç kalmaması gerekir. Bir avuç leblebi veya bir parça ekmekle mide suyunu tutmak bulantının azalması için etkili olacaktır.

  ->  Özellikle tadına alışık olunmayan yabancı kahveler olmak üzere tüm kafeinli içeceklerden uzak durulması gerekir.

  ->  Aşırı miktarda tatlı tüketmek bulantıyı artırır. Bu nedenle anne adayının yalnızca canı çektiği zamanlar bir porsiyon tatlı yemesi uygun olacaktır.

  ->  Su içmek hem mideyi hem de yemek borusunu temizler. Anne adayları sabah kalktığında bir bardak su içerek güne başlamalıdır. Bu sayede gün içinde yaşanacak bulantı azalır.

  ->  Mide bulantısı hissedildiği zaman kafayı dağıtmak gerekir. Kısa bir yürüyüş, tv izlemek, puzzle yapmak gibi aktiviteler dikkati bulantıdan başka yöne kaydırmayı sağlar.

  ->  Temiz hava almak hem fiziksel bir rahatlama sağlar hem de bulantıyı azaltır. Anne adayının gün içerisinde bir kez dışarı çıkması, bir kaç kez de camları açarak evi havalandırması gerekir. Elbette bunları yaparken üşüyüp hasta olmamaya dikkat edilmelidir.

  ->  Dar giysiler giymek karnı sıkacağından bulantıyı artırır. Hamilelik döneminde geniş ve rahat hareket etmeye izin veren tek parça kıyafetler giymek gerekir.

  ->  Kötü kokular, mide bulantısını artırır. Hamilelerin kötü kokan yerlerden, ev içinde ağır kokacak yemekler yapmaktan ve sigara dumanından kaçınması gerekir. Anne adaylarının düzenli olarak oda spreyi kullanması bulantıyı bariz biçimde azaltacaktır.

Bulantıyı Azaltmak İçin Hangi Besinlerden Uzak Durmak Gerekir?

  -> Kola ve meyveli gazozlar

  ->  Hamburger, kızartma gibi fast food gıdalar

  ->  Çok ekşi, çok acı veya çok şekerli yiyecekler

  ->  Tazeliğinden emin olunmayan et ve süt ürünleri

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz