Sağlıklı Yaşam Merkezine Hoşgeldiniz

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Hamile Kalmak İçin Yapılması Gerekenler

Yumurtlama Takvimi

Anne olmak neredeyse tüm kadınların hayalidir. Bu hayali istenilen zaman aralığında gerçekleştirmek ise çok daha güzel olacaktır. Kolay hamile kalmak için dikkat edilmesi gereken önemli durumlar vardır. Hamile kalma ihtimalini artırmak için yumurtlama dönemi takip edilmelidir. Beklenen adet döneminin ilk gününden 2 hafta önce yumurtlama dönemi başlar. Örneğin ayın 15’inde adet görülmüşse 14 gün önce, yani ayın 1’inde yumurtlama dönemi gerçekleşmiştir. Bu dönemde anne adayının hamile kalma ihtimali daha yüksektir. Ancak yumurtlama dönemi her zaman aynı takvim döneminde gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden 3 gün de toleranslı düşünülmelidir. Yani beklenen adetten 17 gün önce yumurtlama başlayabilir diye düşünülmelidir.

Yumurtlama Günü Nasıl Anlaşılır?

Yumurtlama dönemini dışarıdan gözlemle anlamak çok zordur. Eczanelerde satılan ve gebelik testine benzeyen ürünlerle yumurtlama dönemi tespit edilebilir. Bu ürünler idrardaki hormon düzeylerini algılayarak yumurtlama döneminin başlayıp başlamadığını ifade eder. Kullanımı ise kolaydır ve hamilelik testlerine benzer.

 

Yumurtlama Döneminde Sıcaklığı Artıyor

Diğer bir yumurtlama belirtisi ise vücut sıcaklığının artmasıdır. Yumurtlama döneminde vücut sıcaklığı 1 derece kadar artar. Bunu anlamak çok zordur. Bu yüzden hassas derece ölçer cihazlara ihtiyaç duyulur. Ancak vücut sıcaklığı gün içinde yapılan aktiviteye göre sürekli değiştiği için ölçümler sabahları henüz yataktan kalkılmadan yapılmalıdır.

 

Hamilelik İçin İlaç Tedavisi Yapılır Mı?

Hamile kalmaya yardımcı ilaç tedavileri vardır. Ancak bu ilaçlara gerek olup olmadığı anlaşılmadan başvurulmaz. Normal yollarla bir anne adayının hamile kalması için 1 yıl beklenir. Ancak anne adayı 35 yaşını geçmişse bekleme süresi 6 aya indirilir. Çünkü belirli bir yaşın üzerinde hamile kalmak için fazla zaman harcamamak gerektiği bilinir. Bu süreçte gebelik olmazsa çiftte çocuk yapmaya engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Son olarak da doktorun uygun gördüğü ilaç tedavisine başlanabilir.

 

Sıcaklık Sperm Kalitesini Düşürüyor

Sıcaklık sperm kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu yüzden erkeklerin giyimine dikkat etmesi gerekiyor. Vücudu sıkmayan bol pantolonları tercih etmeleri sperm kalitesini olumlu etkiler ve hamile kalma ihtimalini artırır.

Bu yazı faydalı oldu mu?

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız
0 kişi oy verdi
Ortalama Puan: 0,00 / 5
blankLoading...


Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar:

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz